Adım adım elektrik süpürgesi nasıl temizlenir?

Kişisel temizliğimiz kadar ev temizliğimiz de bakterilere ve virüslere karşı savaşımızda oldukça önemli. Evimizin en kirli sayılabilecek yerlerindeki kirleri, tozları süpürgelerimiz sayesinde evimizden def edebiliyoruz. Hal böyle olunca, evimizin temizliği için her yere koşan süpürgelerimizin temizliği de dikkat etmemiz ve iyice öğrenmemiz gereken konulardan biri haline geliyor. Buna ek olarak yapacağımız doğru ve düzenli temizlikler sayesinde süpürgelerimizin ömrünü uzatmak ve onlardan maksimum verimi alabilmek de mümkün. Gelin şimdi elektrik süpürgesi nasıl temizlenir, nelere dikkat edilir onları öğrenelim.

Elektrik Süpürgesi Temizliği Nasıl ve Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Temizlik gününüz gelmiş, evinizin süpürge yapılmasına ihtiyacı var. Süpürgenizi çalıştırdınız ve kullanmaya başladınız ama içinize sinmeyen bir şeyler var. Bir de baktınız ki süpürgenizin emiş gücü düşmüş, gözünüzün önündeki şeyleri bile alamıyor! İşte bu durumun nedeni büyük ihtimalle uzun süre ihmal edilen filtre temizliği ya da yanlış filtre temizliği. Bu temizliği yaklaşık 4-5 kullanımda bir yapabilirsiniz. Tabi öncesinde mutlaka kullanım kılavuzunu okuyun ve ona göre hareket edin.

Adım Adım Elektrik Süpürgesi Nasıl Temizlenir?

Detaylı filtre ve motor temizliği dahil olmak üzere; elektrik süpürgesi fırçası nasıl temizlenir, elektrik süpürgesi borusu nasıl temizlenir gibi merak ettiğiniz tüm sorularının detaylarına gelin göz atalım…

1- Elektrik Süpürgesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Öncelikle süpürgenin filtrelerinin yıkanabilir/temizlenebilir filtrelerden olduğuna emin olun çünkü bazı filtrelerin temizlenmeyip periyodik olarak değiştirilmesi gerekiyor. Eğer temizlenebilir bir filtreye sahipseniz, ilk yapmanız gereken nazikçe filtreyi çöpe vurarak üstündeki kaba tozdan kurtulmak. Daha sonra aralardaki kiri bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Su değdirmenizde bir sakınca yoksa en son sudan geçirerek filtreyi durulayabilirsiniz. Suyunuz soğuğa yakın bir su olmalı, sıcak su filtreye zarar verebilir. Yıkadıktan sonra filtrenizin tamamen kurumasını beklemeniz gerekiyor süpürgeye takmak için, nemli kalan filtre hem bakteri yuvası hem de kötü koku kaynağı haline gelebilir.

2- Elektrik Süpürgesi Motoru Nasıl Temizlenir?

Bu soru oldukça merak edilen bir nokta. Motor elektrik süpürgesinin gerçekten olmazsa olmazı; motor performansı süpürgeden süpürgeye değişiyor olsa da işlevi ve önemi değişmiyor. Motorunuza iyi bakmanın yoluysa yine filtre temizliğinden geçiyor. Temiz filtre motorunuzun iyi hava almasını sağlar ve Bu noktada motora yapabileceğiniz temizlik dolaylı yoldan diyebiliriz. Teknik bir parça olduğundan dolayı motora yapacağınız direkt bir işlem ona zarar verebilir. Yaşanan bir arıza veya aksaklıkta teknik servisten yardım almak gerekir. İşi o noktaya getirmemek de diğer aksamların temizliğinden geçiyor.

3- Elektrik Süpürgesi Toz Torbası Nasıl Temizlenir?

İlk olarak her süpürgenin toz torbalı olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bazı süpürgelerde doldukça yenisiyle değiştirilmesi gereken toz torbası, bazılarında ise çıkarıp temizleyerek yeniden kullanabileceğiniz hazneler var. Bahsettiğimiz hazneleri ilk olarak çöpe boşaltarak sonra su ve sabun kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu temizliği yaparken maske takmayı tercih edebilirsiniz çünkü bu haznelerde çektiğiniz tüm toz ve kir birikiyor, dolayısıyla çeşit çeşit bakteri ile yakın temasta bulunuyorsunuz.

4- Elektrik Süpürgesi Başlığı Nasıl Temizlenir?

Eğer başlığınız çıkarılabilir olanlardansa temizlemeniz oldukça kolay. Temizliği yaparken özellikle fırça kısmına dikkat etmeniz önemli; kırıntı ve saç gibi şeyler fırçanıza yapışıp dolaşabiliyor. Bu durum kaliteli ve verimli şekilde temizlik yapmanızı engelleyebilir. Dolayısıyla her kullanımdan sonra temizlemeniz en doğrusu. Temizlik için elinize bir eldiven geçirerek biriken kalıntıları fırçadan temizleyebilir, biraz daha detaylı temizlik için diş fırçasından da yardım alabilirsiniz. Bu şekilde hem başlığın içini hem fırçayı temizleyebilmeniz mümkün. Başlığın harici temizliği için ise nemli bir bez kullanabilirsiniz.

5- Elektrik Süpürgesi Hortumu Nasıl Temizlenir?

Hortum temizliği de oldukça önem arz ediyor. Süpürgenizin maksimumda çalışabilmesi, hava akımının sağlanabilmesi için de hortumun içerden temizlenmesi gerekir. İlk olarak hortumu süpürgeden ayırıp yere serdiğiniz bir bezin üstüne koyun. Uzun ince bir tel alarak hortumun sonuna kadar ittirin, hortumda ne var ne yoksa bu şekilde kurtulabilirsiniz. Daha sonra hortumu sıcak su ve çamaşır suyuyla yıkayın, iyice çalkalayarak içini temizleyin. Bu işlemi de hallettikten sonra müsait bir yere asarak hortumu kurumaya alın.

İlk Günkü Kadar Temiz!

Süpürgenin hemen hemen her parçasını doğru bir şekilde temizlemek alacağımız verim açısından oldukça önemli. Burdaki adımları izlediğiniz müddetçe süpürgenizi koruyabilir, beraber geçireceğiniz ömrü uzatabilirsiniz. Baktınız, yaptığınız temizliklere rağmen emiş gücünde sıkıntı var, eski performansı göremiyorsunuz; tam bu noktada Arnica’nın uzun ömürlü, yüksek emiş gücü vadeden süpürgelerine göz atabilirsiniz!