Alerji, herhangi bir canlı ya da cansız varlığa gösterilen hastalık derecesindeki tepkidir. Yani gerçekten sıkıntılı bir durumdur ve bu tepkiyi elinizde olmadan verirsiniz. Ama yine de sizde alerji yapan şeyler için tedbir alırsanız bu sıkıntılı durumun önüne geçebilirsiniz. Mesela çileğe alerjiniz varsa yemezsiniz olur biter. Ya da alerjiniz olan bir çiçeği koklamazsınız. Toza alerjiniz varsa tozdan uzak durur, temiz ortamlarda bulunmaya çalışırsınız. Peki, evinize kadar giren tozlardan kurtuluş yolu nedir?

Ah Şu Kapıdan Kovsanız Da Bacadan Giren Tozlar…  

Eviniz, yaşam merkeziniz. Nereye giderseniz gidin, geri gelmeniz gereken yer. Öğrenciyken ev arkadaşlarınızla, evliyseniz eşiniz ve çocuklarınızla, bekarsanız annenizle, babanızla, kardeşinizle ya da kendinizle buluştuğunuz sıcak ortam… Çeşitlilik gösteren evlerin bireyleri de çeşitli olabiliyor göründüğü üzere. Öğrenci evinde yaşıyorsanız ev arkadaşlarınızdan birisi diğerine göre daha pis ya da daha titiz olabilir. Bu durum ise temizlik konusunda ucu bucağı olmayan tartışmalara yol açar. Bekar evinde yaşıyorsanız bu konuda biraz rahat olabilirsiniz ama size karışan birinin olmaması evinizi temizlemeyeceğiniz anlamına gelmez. Sonuçta tozlar en temiz evde bile uçuşabilirler. Bundan kurtulmanız gerkebilir.

Hangi evde kiminle yaşadığınız fark etmez, kapıyı ve pencereyi her açtığınızda tozlara “hoş geldin” demiş oluyorsunuz. Kış aylarında çok fazla problem olmasa da bahar ve yaz aylarında en büyük sorunlarınızdan biri ev ortamındaki tozlar olabilir. Havalar sıcakken kapıyı pencereyi kapatıp oturmazsınız sonuçta. Klimalı evlerde bunu yapıyor olsanız bile evinizi her zaman havalandırırsınız. İşte o sırada yakınlarda bir inşaat olur, yoldan bir araba geçer, bir rüzgar eser ve tozlar sizi ziyarete gelir. Bu nedenle yaz aylarında temizlik sayınız ikiye, üçe katlanır. Elektrikli süpürge seçiminiz de yanlışsa her temizlik ayrı bir eziyet olur. Eziyetten kurtulmak ve yükünüzü hafifletmek için ise çözüm Arnica Bora. Su filtreli bir elektrikli süpürge olan Arnica Bora hijyenik bir temizlik yapmanızı sağlar. Su filtresi ile bakterileri ve tozları hapseder, alerji derdinize çare olur.

Evde Alerjiniz Olan Başka Şeyler De Mi Var?

Alerji, sağlıkla ilgili bir terim olsa da güzel Türkçemizin mecaz anlamlı kelimeleri arasında sağlam bir yeri vardır. Hoşlanılmayan, sevilmeyen, katlanılamayan kişiler, olaylar ve durumlar için de “alerji oluyorum” tabiri kullanılır. Yani bir çeşit “gıcık oluyorum” ya da “uyuz oluyorum” demek gibi… Sizin de elbette alerji olduğunuz bir durum vardır. Mesela televizyonda çıkan bir ünlüye, sevmediğiniz bir şarkıya ya da rakip takımın futbolcusuna alerji olabilirsiniz. Bu bir durum karşısında da geçerli olabilir, maruz kalmak istemediğiniz olaylarda da… Örneğin yüksek sese maruz kalmak hoşunuza gitmeyebilir. Sabah saatlerinde, uykunuzun en tatlı yerinde kulak tırmalayan bir sesle uyansanız, o sese alerji olmamanız mümkün değildir!

Yeni nesil biraz şanslı ama eski neslin tatlı uykularının acı bir sesle bölündüğü çok olmuştur. Çocukluğunuza bir dönün mesela. Hafta sonu, okul tatil, sıcacık yatağınızda uyumanın tadını çıkartıyorsunuz. Bir anda çok yüksek bir sesle yatağınızdan zıplıyorsunuz. Anneniz, elinde bir makineyle size doğru geliyor. Evet, bahsi geçen makine: Elektrikli süpürge. Sizi uykunuzdan eden, çocukluğunuzu elinizden almış gibi hissettiren yüksek sesli elektrik süpürgesi… Siz belki bu alerji eden olayı yaşadınız ama çocuğunuz yaşamayacak. 70 desibel gibi bir düzeyde ultra sessiz çalışan Arnica Tesla ile çocuğunuzu uykusundan etmeden istediğiniz saatte temizliğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca Hepa 13 filtre teknolojisi sayesinde gözle görülmeyen toz, bakteri, mikrop ve kimyasal partikülleri toplayabilir, sağlıklı bir temizlik deneyimi yaşayabilirsiniz.