arnica aspiratör

Mutfağınızda, birbirinden leziz yemekleri özenle pişirip, sevdiklerinizle paylaşmak ne kadar da keyifli değil mi? Yemekler yenir, üzerine güzel bir keyif kahvesi içilir ve sıra gelir temizliğe… O birbirinden lezzetli yemekler pişerken, evinize, istemediğiniz ağır yemek kokularının ve dumanın yayılmasını önleyen aspiratör de mutfağınızdaki diğer tüm gereçler gibi, düzenli aralıklarla temizlenmeye muhtaç. Aspiratörünüzün ve filtresinin üzerinde biriken inatçı yağ tabakaları canınızı sıkıyorsa, üzülmeyin. İşin püf noktalarını ve küçük sırlarını bilmek, hayatı her daim kolaylaştırır. Aspiratör temizliği nasıl yapılır, aspiratör yağı nasıl temizlenir gibi sorulara gelin hep birlikte çözüm bulalım.

Karbonat ve Bulaşık Deterjanı ile Aspiratörden Yağları Def Edin

Mutfakta pişen tüm yemeklerin bilhassa kızartma, ızgara gibi yağlı yiyeceklerin aspiratörlerde yağ ve kir biriktirdiğini biliyorsunuz. Aspiratörün sadece dış yüzeyini temizleyip bırakmak yetmez. Filtresinde toplanan yağ ve kir tabakalarının da periyodik olarak temizlenmesi şart. Birkaç ekonomik ve basit formülle aspiratör filtresi nasıl temizlenir, hazırsanız işte detaylar!

İlk olarak, aspiratör filtresini, kullanma talimatında belirtilen şekilde dikkatlice yerinden sökün. 2 litre kadar suyu kaynatın. Filtrenin rahatça sığabileceği boyutta bir kaba kaynayan suyu dökün. Geniş bir fırın tepsiniz varsa, onun içinde de işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kaynamış suyun içine, bir miktar yağ çözme etkisi güçlü herhangi bir bulaşık deterjanı ve 3 yemek kaşığı kadar da karbonatı döküp, mutfak fırçası ya da bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Daha sonra kirli filtreyi bu karışımın içine yatırın. Tüm yüzeyin sıvıyla kaplandığından emin olduktan sonra 10 dakika bekleyin. Çok sert olmayan bir mutfak fırçası ile 10 dakika beklettiğiniz filtreyi nazikçe fırçalayın. Fırça yerine sünger de kullanabilirsiniz. Fırçalama işleminden sonra temizlenmemiş bir yer kaldıysa tekrar bir 10 dakika bekletip aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Duruladıktan sonra kağıt havlu veya bir bezle iyice kurulayın.

Mucize İksir Sirke ile 10 Dakikada Tertemiz Aspiratörler

aspiratör

Sirkenin asidik yapısı o kadar güçlüdür ki, biriken kirleri ve yağları kolaylıkla söküp atar. Aspiratör nasıl temizlenir, diye düşünürken elbette bu mucize sıvıdan faydalanmamak olmaz. Beyaz sirke, hem dezenfektan hem de güçlü bir temizleyici olması yönleriyle temizlikte en büyük yardımcınız; üstelik yağ ve kirlerin de en baş düşmanı. 1 bardak beyaz sirkenin yanında, 2 litre kaynamış su ve 1 fincan karbonat da ihtiyacınız olan diğer malzemeler. Gelelim hazırlanışına:

Suyu kaynatın ve yine filtrenin tüm yüzeyinin rahatça sıvıyla kaplanacağı boyutta bir kaba dökün. Üzerine beyaz sirkeyi ekleyin, karbonatı ise yavaş yavaş ilave edin. Karbonatın köpürme etkisi olduğundan azar azar eklemekte yarar var. İyice karıştırın ve kirli filtrenizi karışıma batırın. 10 dakika bekledikten sonra nazikçe fırçalayın ve durulayın. Göreceksiniz, o asla çıkmaz dediğiniz yağ ve kirler zahmetsizce sökülüp gidecek.

Aspiratör filtresi nasıl temizlenir sorusuna yanıt arayanların filtreleri artık bu yöntemle tertemiz, neredeyse ilk günkü gibi. Yerine yerleştirmeden önce, aspiratörünüzün sabit kısmının iç ve dış yüzeylerini hazırladığınız karışımla, bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bunun için dilerseniz filtre temizliği için hazırladığınız karışımdan biraz ayırıp onunla temizleyebilir, dilerseniz de başka bir yerde aynı karışımdan daha az ölçüde hazırlayabilirsiniz. İşlemden sonra, ılık suyla ıslattığınız bir bezle yüzeyi kalıntılardan arındırıp, kuru bir bezle ya da kağıt havluyla kurulayabilirsiniz.

Aspiratör Temizliğinde Önemsenmesi Gereken Birkaç Detay

  • Aspiratör filtresi nasıl temizlenir, sorusuna verdiğimiz temizlik yöntemleri, evlerde sıklıkla kullanılan metal aspiratör filtreleri için geçerli. Eğer aspiratörünüzü bacasız kullanacaksanız, karbon filtre kullanmanız ve filtrenizi 6 ayda bir yenisiyle değiştirmeniz gerekir.
  • Aspiratör filtresini periyodik aralıklarla temizlemeniz, hem cihazınızı uzun yıllar kullanmanıza imkan tanır hem de filtrenin gözeneklerinde biriken yağ ve kirlerin, aspiratörün emiş gücünü düşürmesine engel olup cihazınızın en yüksek performansla çalışmasını sağlar.
  • Aspiratör ve filtresini ayda bir temizlemelisiniz. Böylece yağ ve kiri yüzeyde fazla birikmeden temizlemiş, bir sonraki temizliği daha kolay hale getirmiş olursunuz.
  • Aspiratör temizliğine başlamadan önce ufak ama önemli bir hatırlatma yapmalıyız. Olası kazaları önlemek adına aspiratörün fişini prizden çektiğinizden emin olun.
  • Temizlediğiniz filtreyi yerine yerleştirmeden önce tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.

Arnica aspiratör modelleri yemeğinizi hazırlarken hem size yardım ediyor hem de sonrasında sunduğu kullanım kolaylığı ile kolayca temizlenebiliyor. Siz de Arnica aspiratör modellerini inceleyerek size en uygun olan seçeneği kolayca seçebilirsiniz.