arnica türk kahvesi makinesi

Türk kahvesi, Türk mutfağının vazgeçilmezi ve mutfak kültürümüzün önemli bir unsuru. Kısa molalar ve sohbetlerdeki eşlikçiniz kimi zaman dostunuz… Farklı pişiriliş tekniği, aroması, kokusu, telvesi ve sunuluş biçimi ile kendine has bir geleneği de temsil ediyor. 500 yıllık tarihi ile Unesco’nun somut olmayan miras listesinde yerini almış bile. Kısacası bir içecekten daha fazlası, kültür elçimiz… Adı ve tadıyla tüm dünyaya yayılan Türk kahvesinin, fizyolojik, psikolojik birçok faydası da mevcut. Peki nedir türk kahvesi faydaları, haydi göz atalım…

İyi Bir Antioksidan Olduğunu Biliyor musunuz?

Telvesi ile birlikte pişirilmesi, antioksidan özelliğini artırıyor. Böylece içindeki polifenoller, antikanserojen hale geliyor. Kahveye yönelik araştırmalar; kahvenin kansere karşı güçlü bir kalkan olduğunu gösteriyor. Gün içinde 1 ile 3 fincan Türk kahvesi içilmesinin; kalın bağırsak ve kolon kanserinden %25, bağırsak kanserinden %45 koruyor. Ayrıca şekersiz ve düzenli olarak içilmesi meme kanseri riskini de azaltıyor.

Zihinsel ve nörolojik aktiviteler, kafein ile güç kazanıp enerjinizi yükselterek sizi uyanık tutuyor. Sağladığı enerji sayesinde tembelliği atmanıza da yardımcı! Günde 1 ile 3 fincan Türk kahvesi içen kişilerin hiç içmeyenlere göre daha fazla düşünme yetisi kazandığı söyleniyor. İçtikten hemen sonra vücutta farklı değişiklikler meydana geliyor. Etkisini göstermeye başladığı ilk anda vücut enerjisinin yükseldiği biliniyor. Bu yükseliş çocuklarda 3 saat büyüklerde 5 ile 7 saat etkili oluyor. Sonra bu etki azalmaya başlar. Faydaları olmasına rağmen, aşırı tüketimi de zararlı! Uzmanlara göre aşırı tüketimi uykusuzluk ve mide problemlerine ve yüksek tansiyona neden olabiliyor. Ancak düzenli ve önerilen miktarda içilen Türk Kahvesi tansiyona olumsuz yönde etki etmez. O nedenle, azı karar çoğu zarar şeklinde ifade etmek doğru olur.

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

arnica türk kahvesi makinesi

Türk Kahvesi Kalp Dostu: Kalp dostudur ve içindeki antioksidanlar kalp sağlığına faydalıdır. Düzenli içildiği zaman lenf ve kalp damarlarını onardığı biliniyor. Kalp krizi riskini azalttığını biliyor musunuz?

Yapılan araştırmalar kalp krizi riskini azalttığını da belirtiyor. Ancak siz siz olun 3 fincandan fazla kahve tüketmeyin. Çünkü; tansiyon yüksekliğine sebep olabilir. Kafein kalp atış hızını artıran bir maddedir. Kalp çarpıntısı yapabilir.

Türk Kahvesi Karaciğer ve Diyabet Dostu: İçerdiği kafein karaciğer yağlanmasını önlüyor. İltihaba iyi geliyor. Bazı uzmanlarca düzenli içilen günlük 1 ile 3 fincan Türk kahvesinin Tip 2 diyabet riskini azalttığı da belirtiliyor.

Türk Kahvesi Yağ Yakımını Sağlıyor: Sade hazırlanan kahvenin 1 kalori olduğu biliniyor ve diyetisyenler kilo vermek isteyenlere öneriyor. Spordan yarım saat önce içilen şekersiz Türk kahvesinin içerdiği kafein spor aktivitesi sırasında yakılan yağ oranını artırıyor. Vücuda adrenalin salgılatıp dolaşım ve kalp sistemini uyararak daha fazla yağ yakımı sağlıyor. Yorucu bir spor aktivitesinden sonra içilen bir fincan sade kahve kaslara yakıt olma özelliği de taşıyor.

Sosyalleşmenin Anahtarı: Türk Kahvesi

Türk kahvesini sadece bir içecek olarak tanımlamak haksızlık olur. Tadının, aromasının, bol köpüğünün yanında iyi bir sosyalleşme, kültürel ve toplumsal değerleri paylaşma aracıdır. Bu gelenek; arkadaşlık, dostluk, iletişim ve nezaketin sembolüdür. Dostlar ile içilen bir fincan kahve doktorlar tarafından depresyon tedavisinde etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor ve reçete ediliyor.

Türk kahvesi, Türk sosyal yaşamının vazgeçilmez bir parçası… Cezvesi ve fincanı ile her zaman Türk mutfağının baş köşesinde yerini alıyor. Ancak son zamanlarda aktif yaşamın getirdiği zamansızlığa çözüm olarak cezvenin yerini kahve makineleri aldı. Merak etmeyin, tadı kömürde pişenden farklı değil… Geleneksel pişirme yöntemi ile elde edilen lezzete, aromaya ve köpüğe, Arnica Türk Kahvesi makinesi ile ulaşmanız çok kolay.