Baskül Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kilo takibi çoğumuz için hayatın bir parçası. Uzmanlar haftada bir defa kilo ölçümünün doğru bir yaklaşım olduğunu söylüyor. Özellikle fazla kiloları ile başı dertte olanlar için ”acaba kaç kilo verdim?” sorusu daima gündemde oluyor. Hal böyle olunca evde, elimizin altında bir baskül bulunması da ihtiyaç haline geliyor. Ancak baskül deyip de geçmemek lazım! Bu akıllı ev aletleri teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle birlikte daha da donanımlı hale gelmiş durumda. Klasik bir tartı tercih edebileceğiniz gibi, vücudunuzun yağ ve su oranından sizi haberdar edecek bir tartıdan yana da seçim yapabilirsiniz!

Kimler Hangi Baskülü Tercih Etmeli?

Baskül denildiğinde pek çok model ile karşılaşmak mümkün. Dijital ve analog olarak ikiye ayrılan bu aletler herkesin beklentisine cevap verecek nitelikleri ile birbirinden ayrılıyor. Baskül satın alırken ihtiyacınızdan daha fazla özelliğe sahip olan bir ürün tercih etmeniz gereksiz olabilir. Kullanmayacağınız özelliklere sahip bir baskül satın almaktansa ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayan bir üründen yana tercih yapabilirsiniz. Bu nedenle beklentilerinize tam anlamıyla karar vermeli ve sonrasında araştırma aşamasına geçmelisiniz.

Eğer ”ben sadece kilo takibi yapmak istiyorum,” derseniz analog olanlar tam size göre! Ağırlığı sadece kilogram şeklinde öğrenmenizi sağlayan bu aletler pratik kullanımı ile de ön planda. Analog bir baskülde kadranda yer alan çubuklar yardımıyla yaklaşık kilonuzu saniyeler içerisinde öğrenmeniz mümkün. Ancak kilosunu en doğru şekilde ve daha hızlı öğrenmek isteyenler de olabilir. Sizler için de dijital baskül ürünlerini önerebiliriz. Dijital olanlar, analoglara göre daha hassas olmakla birlikte vücut ağırlığınızı net şekilde verir. Ayrıca sporcular, diyet yapanlar vücut ağırlığını öğrenmenin yanında; yağ ve su oranı gibi bilgilere de ulaşmak isteyebilirler. Onlar için tasarlanmış donanımlı olan dijital basküller de var. Bu cihazlar bir LCD ekranına sahip oluyor ve sonucu rahat bir şekilde okumanız mümkün hale geliyor. 

Kimler Hangi Baskülü Tercih Etmeli

Baskül Satın Alırken Bunları da Göz Ardı Etmeyin!

Dijital ya da analog bir baskül satın almaya karar verdiniz. Ancak seçim yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar hakkında birazcık kafanız karışık! Sorun yok. Size vereceğimiz ipuçları doğrultusunda kullanışlı bir baskül sahibi olacaksınız.

  • Bu cihazlar genellikle maksimum 150 kg ölçme kapasitesine sahiptir. Tartı satın almadan önce mutlaka maksimum kilo ölçme kapasitesine dikkat etmelisiniz. 
  • Belki duş sonrasında kilonuzu öğrenmek isteyebilirsiniz. Eğer tartınızın yüzeyi kaymaz özellik taşımıyorsa istenmeyen kazalar ile karşılaşmanız mümkün! Bu nedenle kaymaz ayak basma yüzeyi özelliğine sahip olan bir tartı tercih etmek sizin için daha sağlıklı olabilir.
  • Dijital olan modeller tek adımla aktif hale gelir ve tartıdan indiğinizde bir süre sonra otomatik olarak kapanır. Eğer bu sizin için önemli bir özellik ise varlığını sorgulamanız gerekebilir.
  • Tasarım da baskül tercih ederken dikkat etmeniz gereken detaylardan biri olabilir. Estetikten ödün vermek istemeyenler için şık tasarıma sahip olan hatta çiçek desenli modeller bile var! Ayrıca tartınızın az yer kaplıyor olması ve kompakt bir tasarıma sahip olması da sizin için önem arz ediyor olabilir.
  • Ayrıca ıslak zemine uygun şekilde tasarlanmış olması banyoda da kullanabileceğiniz anlamına gelir. Baskülün kaliteli materyallerden üretilmiş olması ise uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanmanızı sağlar.

Tüm bu özellikler gerek güvenliğiniz gerek keyifli şekilde kilonuzu ölçmeniz için önemli olan detaylardır. Bu nedenle siz siz olun bir baskül satın almadan önce hangi özellikleri barındırdığını dikkatlice inceleyin.

Sağlığınızın Aynası: Yağ Ölçer Tartı

Vücut ağırlığımız, genel sağlığımız hakkında bizlere sinyal verir. Baskül aslında bize ayna tutarak sağlığımızı önemsememizi sağlar. Analog ya da basit kullanıma sahip bir dijital tartı normal bireyler için yeterli olacaktır. Yağ ölçer tartı ise vücut geliştirenler ve profesyonel şekilde spor yapanların en iyi yol arkadaşıdır. Gelişmiş teknolojik özellikler sayesinde işlevsel bir kullanım sunan bu aletler ile vücudunuzu daha yakından tanıyabilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bazen ipin ucunu birazcık kaçırabilirsiniz. Düzenli olarak tartılmak ise kendinizi frenlemeniz için en ideal yöntemdir. Tartı, kilo konusunda aşırıya kaçmak istemeyenler için biçilmiş kaftandır. Sağlıklı yaşamı hayat stili edinenlerin her zaman elinin altında olan basküller modern ve ergonomik tasarımları ile göze çarpar. Arnica banyo baskül modelleri ile hedef kilonuza olan yolculuğunuzu takip edebilir ya da ideal kilonuzu en sıkı şekilde koruyabilirsiniz. Ayrıca dijital tartılar ile vücudunuzdaki yağ ve su oranlarını inceleyebilirsiniz. Siz de ihtiyacınız doğrultusunda bir baskül satın alırsanız vücudunuz ve sağlığınız için doğru bir adım atmış olabilirsiniz…