arnica blender setleri

Her yemeğe ve salataya kullanılan maydanoz sofralarımızın vazgeçilmez bir parçası. Maydanozun hayatımızdaki yeri bununla sınırlı da değil üstelik. Son dönemde detoks suyu tariflerinin hayatımıza girmesi ile diğer sebze suyu tarifi ile maydanoz detoksu da oldukça popüler oldu. Biz de maydanoz suyunun faydaları nelerdir, zayıflama detoksu nasıl yapılır, maydanoz suyu ne işe yarar, maydanoz suyu tarifi ile ilgili merak edilen sorular için faydalı bir rehber hazırladık.

Maydanoz Suyunun Faydaları

A, B12, C, K vitaminleri açısından çok zengin olan maydanoz tam bir Akdeniz bitkisi. Tüm zayıflama detokslarında ve sağlık kürlerinde yeri olan maydanoz 2000 yıllık geçmişi ile sindirim sistemi, kalp- damar, böbrek ve idrar yolları sağlığı için kullanılıyor. İşte, maydanoz suyunun faydaları;

  • Ödem Attırıcı ve Metabolizma Hızlandırıcı:

Maydanoz suyu, metabolizmayı hızlandırıcı ve ödem, şişkinlik atıcı özelliği sayesinde erken dönemde hızlı kilo verilmesinde etkili oluyor. Bu özelliği sayesinde sebze suları içerisinde zayıflama detokslarında yerini alır. Düzenli kullanıldığında metabolizmaya etkisi ile yağ yakımı sağlayarak ve tam anlamda kilo vermek de mümkün.

Üstelik sindirim sistemine etkisi ile zayıflama dönemi sorunlarından olan kabızlık, reflü gibi rahatsızlıkların da yaşanmasını engeller.

İdrar sökücü ve ödem atıcı özelliği sayesinde maydanoz detoksunu doktorunuza danışarak böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonu için de kullanabilirsiniz.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirici:

Özellikle soğuk algınlıklarının, virüs enfeksiyonlarının arttığı kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bağışıklık güçlendirici etkisi de maydanoz suyunun faydalarından biridir. Mukus atılımına yardımcı olarak astım ve öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıklarını da hafifletir.

  • Cilt Sağlığı:

Maydanoz detoksunun vitamin ve antioksidan içeriği sadece iç organlar için değil cilt için de gerekli. Sağlıklı ve dinç bir cilt ve saç sağlığı için maydanoz öneriliyor. Zengin C vitamini içeriği sayesinde, esnekliğini arttırarak cildin kırışmasını önlüyor. Haftada bir kez maydanoz suyu ile saçlarınızı yıkadığınızda ise saç köklerinin güçlendiğini ve saç dökülmesinin azaldığını göreceksiniz.

  • Göz Sağlığı:

A vitamini içeriği ile vücudun günlük ihtiyacının çoğunu karşılayan maydanoz detoksunu tüketerek göz sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

  • Adet Sancısı-Menopoz Sağlığı:

Maydanoz suyunun faydalarından biri de adet dönemindeki ağrıları hafifletmesi, menopoz dönemindeki yaşanılan olumsuzlukları da en aza indirmesidir.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

arnica blender

Faydaları saymakla bitmeyen maydanoz suyunun tarifi de oldukça kolay.

Maydanoz detoksunu zayıflama amaçlı kullanacaksanız hazırladığınız bu karışımı 7 gün boyunca düzenli olarak sabahları aç karnına tüketmelisiniz. Özellikle karaciğer yağlanması olan kişilerin 2-3 gün ara verdikten sonra ikinci bir 7 günlük detoks kürü yapması tavsiye ediliyor. Bu şekilde aralar vererek doktorunuzun önerisi dahilinde düzenli tüketimi mümkün.

Gerekli malzemeler:

  • Yarım demet maydanoz
  • 1 adet limon
  • 1 bardak su

Maydanozun antiseptik ve antibakteriyel özelliklerini arttırmak isterseniz bu karışıma sarımsak da ekleyebilirsiniz. Hatta isterseniz havuç, salatalık gibi diğer antioksidanlar ile de çeşitlendirebilirsiniz.

Kullanacağınız maydanozu (yarım demet yeterli olacaktır) temizleyin. İçeceğinizin pürüzsüz bir kıvamda olması maydanoz tadını sevmiyorsanız bile içimini kolaylaştıracaktır. Bunun çözümü de blender. Blender sayesinde pratik bir şekilde bu pürüzsüzlüğü elde edebilirsiniz.

Yıkadığınız maydanozu sapları ile birlikte bir blender içine atıp, blenderi 1 dakika boyunca çalıştırın. Maydanoz sapları ve yaprakları yeterince küçülünce 1 su bardağı su ilave ederek yeniden blenderi çalıştırın. Karışım yeşil ve hafif köpüksü bir kıvam aldığında maydanoz detoksunuz hazır demektir. İsteğe göre limon suyu da ilave ederek tat ayarlaması yapabilirsiniz.

Haşlanmış sebzeleri ve yeşillikler ile çeşitli sebze suyu tariflerini de bu şekilde uygulamanız mümkün. Unutmayın ki detoks sularını her gün taze olarak hazırlanmak gerekli. Mutfak işlerinizi pratik bir şekilde kolayca tamamlamak için farklı blender başlık ve aparat seçenekleri olan Arnica’nın blender setleri modellerini kullanabilirsiniz.