çay makinesi

İnsanoğlu binlerce yıldır zayıflamak, sakinleşmek, hastalıklarla savaşmak, direnç kazanmak, kan şekerini düzeltmek ve daha birçok sebeple farklı bitki çayı çeşitleri tüketmiş ve bitki çayları faydaları ile sağlıklarına kavuşmuşlardır. Kök, çiçek ve yaprak çayları olarak farklı formlarda bulabileceğimiz bitki çayı çeşitleri, her biri farklı tat ve kokulara sahip. Kış aylarında hastalıklarla savaşmamıza yardımcı vitamin deposu, bahar aylarında zayıflatıcı etkileriyle bizleri cezbeden bitki çayları; sakinleştirici, mide ve bağırsak düzenleyici etkileri sebebiyle de günlük tüketildiğinde de oldukça yararlı.

Her şeyde olduğu gibi bitki çayı çeşitleri de aşırı miktarda tüketildiklerinde istenmeyen etkilere yol açabilir. Bu sebeple doğal şifa kaynağı bitki çayı çeşitleri için günlük olarak en fazla 2-3 fincan tüketilmesi tavsiye edilir. Bitki çayı tüketilirken etkili olması için zamanlamanın altını çizebiliriz. Örneğin hazımsızlığa iyi gelen bitki çayı çeşitleri yemekten 1 saat sonra tüketildiğinde daha etkili olurken, zayıflama çayları yemekten en az 1 saat önce içilmeli!

Kışın Vazgeçilmezi Olan Bitki Çayları Çeşitleri ve Faydaları

bitki çayı

Kışın soğuğu yanında bizi korkutan bir diğer gerçek soğuk algınlığı ve gribal hastalıklardır. Peki soğuk algınlığına ve gribe en iyi gelen bitki çayları nelerdir? Bu sorunun cevabı olarak sayılabilecek birçok bitki çayı çeşitleri varken, en çok bilinenleri zencefil, kuşburnu ve ıhlamur çaylarıdır. Mikrop kırıcı özelliğinin yanında mide bulantısına, hazımsızlığa da iyi gelen zencefil çayı boğaz ağrısına iyi gelmesi ile bilinir. Bir çay kaşığı toz zencefili birkaç dakika veya 4 cm büyüklüğünde taze zencefili 10-15 dakika demleyerek elde edeceğiniz bu çayı limon ya da bal ile tatlandırarak da tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayı sahip olduğu iltihap giderici ve ağrı kesici özellikler sayesinde soğuk algınlığına ve boğaz ağrısına iyi gelir. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artıran ıhlamur çayı, sakinleştirici özelliği ile de strese karşı savaşmanıza yardımcı olur. Ihlamur yaprağı ve çiçeği olarak iki farklı şekilde bulunan çay, demlenerek tüketilir. Son olarak kuşburnu çayı da kışın hastalıklara karşı faydalı bitki çaylarından biri olarak sıkça tüketilir. İçerdiği yoğun C vitamini ve antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı sizi koruyan bitki çayı çeşitleri arasındadır.

Bitki Çayı İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

Bitki çaylarının zayıflatıcı etkisi öteden beri bilinir ve bundan yararlanılır. Yağ yakıcı özellikleri, önemli bitki çayları faydaları arasında sayılır. Yağ yakarak zayıflamaya yardımcı olan bitki çayları isimleri arasında yeşil çay, kiraz sapı çayı, zeytin yaprağı çayı, maydanoz çayı ve tarçın çayı sayılabilir.

Tüm bu saydığımız bitki çayı çeşitleri metabolizmayı hızlandırma özelliği içerirler. İçerdikleri bu özellik sayesinde hızlanan metabolizma daha fazla yağ yakımına sebep olarak zayıflamaya yardımcı olur. Birkaç dakika demleyerek tüketebileceğiniz bu çaylar, daha etkili olması için yemekten önce aç karnına içilmeli.

Kokusu ile İnsanları Sakinleştiren Bitki Çayı Çeşitleri Nelerdir?

Melisa çayı dendiğinde akla ne gelir, peki ya lavanta ve papatya? Bu çay isimlerini duyduğumuzda anımsadığımız ilk şey kokularıdır ve bu bile bizi rahatlatır. Bu etkileri boşuna değildir çünkü bitki çayı çeşitleri arasında en etkili sakinleştirici olarak anılırlar. Sakinleştirici ve sinirleri yatıştıran etkiye sahip koku ve tatları ile adeta birer antidepresan görevi görürler. Uyku problemlerinin çözümünde oldukça etkili olan sakinleştirici çayların migrene ve regl ağrılarına da iyi geldiği bilinir.

Aktarlardan edinebileceğiniz, birçok sağlık probleminin çözümüne yardımcı olabilen tüm bitki çayı çeşitlerini, Arnica Bitkidem Otomatik Çay Makinesi sayesinde kolayca demleyebilirsiniz. Sahip oldukları pratik kullanım sayesinde zahmetsizce çayınızı hazırlayıp keyifle yudumlayabilirsiniz.