Blender Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfakta bir şeyler hazırlarken en önemli yardımcılarımızdan biri blender oluyor. Hem mekandan tasarruf etmenizi hem de mutfakta pratik olmanızı sağlıyor. Dolayısıyla işlevselliği ile mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden olarak kısa süre içerisinde tarifleri hazırlamanın yolunu açıyor. Keskin bıçakları sıcak ya da soğuk fark etmeksizin yiyecekleri karıştırmaya ve kıvamlı bir hale getirmeye yardımcı olurken tek parça veya çıkar tak formunda olan blender setleri ergonomik yapılarıyla sizlere seçim özgürlüğü vaad ediyor. Peki elimizin altındaki kurtarıcıları yani blender alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Blender Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli? 

Günümüzde güçlü ve çok yönlü cihazlar artık bir smoothie yapmaktan ya da krem şanti karıştırmaktan daha fazlasını yapıyor. Bir mutfak yardımcısı olarak blender arayışı içerisinde olabilir ve kendinize blender alırken neye dikkat etmeli sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bilgi güçtür diyoruz ve birçok zorlu seçenek arasından doğru seçimde bulunabilmeniz için bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz. İşte blender alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Blender alırken neye dikkat edilmeli sorusu sorulduğunda akla ilk gelen kaliteli olması olabilir. Elektronik aletler söz konusu olduğunda ürünün kalitesi kullanım ömrünü ve performansını etkileyebilecek unsurlar arasında yer alır. Özellikle 600-1000 watt arası güç tüketimine sahip bir blender alarak mutfakta çok yönlülük arasına girebilir ve sıvıların da ötesindeki lezzetlerin yapımında kullanabilirsiniz. 1000 watt değerinin üstünde bir blenderı sert gıdalarda kullanabilirsiniz. Kuru malzemelerle çalışabilirsiniz. Böylelikle sıvı içecekler dışında fıstık ezmesi gibi besinleri de yapabilirsiniz.
  • Blender alırken tercih edebileceğiniz aksesuarlar da mevcut. Bunlardan biri ölçü kapları oluyor. Dolayısıyla blender alırken nelere dikkat edilmeli diye soruyorsanız, bunlardan biri ölçü kapları oluyor. Ölçü kapları sayesinde besinleri ölçebilir ve içerisinde karıştırabilirsiniz.
  • Blender seçeneklerine baktığımızda genellikle 2 ya da 4 bıçaklı olduğunu görüyoruz. Bu noktada bıçakların keskinliğine ve diziliminin nasıl olduğuna bakmalısınız. Özellikle sıcak besinlerde kullanacaksanız, şaftın metal olmasına ve paslanmaz çelik çırpma tellerinin olmasına dikkat etmelisiniz.

1. Kullanım Amacı ve Kullanım Alanı  

Blenderler mutfakta birbirinden leziz yemekler hazırlamanıza imkan sağlar. Dolayısıyla blender alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna vereceğimiz bir diğer cevap ise şu oluyor: Seçim yapmadan önce neye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeli ve tam olarak ne için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Çorba ya da ayran gibi besinleri kıvamlandırmak için hangi blenderı almam gerekiyor diye düşünüyorsanız, el blenderı almanız en doğru tercih olabilir. Ancak meyve ya da sebze gibi çeşitli besinleri karıştırmak için sabit blender seçeneklerini değerlendirebilir, kısa süre içerisinde en pratik şekilde içecek veya püre gibi lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.  

Blenderları lezzetli meyve suları yapmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı devir seçenekleri farklı ürünleri kıvam haline getirmenizi ya da karıştırmanızı sağlar. Dolayısıyla sert ya da koyu kıvamlı malzemeler için yüksek devirli ürünleri tercih edebilirsiniz.

2. Kullanıcı Alışkanlıkları

Blender alırken nelere dikkat etmeli sorularına doğru cevapları bulduğunuzda muhtemelen en ideal blendera ulaşabileceğiniz gibi en kaliteli sete de ulaşır ve uzun süre kullanabilirsiniz. Ancak zaman zaman yaptığınız hatalardan dolayı ürününüz kaliteli de olsa kullanım ömrünü azaltabilir veya kısa süre içerisinde bozulmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden bazı kullanım alışkanlıklarınızı değiştirmeniz blender alırken nelere dikkat edilmeli sorusundan sonra dikkat etmeniz ikinci nokta olabilir. İşte yapmaktan kaçınmanız gereken bazı alışkanlıklar…

En iyisi Elde Yıkamak: Blender alırken nelere dikkat edilmeli sorusu ile karşılaştığınızda parçalara ayrılıp ayrılmadığına dikkat edersiniz. Kullandıktan sonra ise parçalara ayrılıyor diye bulaşık makinesine atmayı düşünüyorsanız, büyük bir yanlış yapmak üzeresiniz. Blender modellerinin çoğu makine içinde uzun süre ıslak kalabilir. Blender kaplarını materyali ne olursa olsun, eğer bulaşık makinesinde yıkanabilir değilse, rengi solabilir ve kötü görünümde kalabilir. Ya da bıçakları körelebilir. Bu durumda çok yüksek ısıda yıkanmasından zarar görebileceği anlamına gelir. Bir süre sonra ürününüz tamire ihtiyaç duyabilir ya da bozulabilir.

Sıvılara Dikkat!: Blender haznesine kaynar su koymak ise yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri olabilir. Neden mi? Kaynar su koyduğunuzda, blenderınızın içinde buhar oluşur ve oluşan basınç ile birlikte kapak havaya uçabilir. Sonuç olarak hem siz ciddi zarar görebilirsiniz hem de mutfağınızda istemediğiniz görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden kaynar su koymadan önce 5-10 dakika beklemeli ve hazneyi sonuna kadar doldurmamaya dikkat etmelisiniz.

Sert Dokudaki Besinlere Dikkat Edin: Blenderınızın gücü ya da özelliği sert besinler için uygun değilse, kuruyemiş ya da kuru besinleri kesinlikle mutfak aletinizden uzak tutmalısınız. Ayrıca kurutulmuş meyve ve sebzeleri önceden suda bekleterek yumuşamalarını sağlayabilirsiniz.

Soğuk Yiyeceklere Dikkat Edin: Nasıl ki çok sıcak suyu blender haznesine koymak yapılabilecek hatalardan biri ise, çok soğuk besinleri atmak da bir o kadar yanlış olabilir. Özellikle yaz aylarında buz gibi bir içecek yapmayı düşünüyorsanız, dondurduğunuz besinleri birkaç dakika erittikten sonra blender haznesine koymanız, hem blenderınızın bıçaklarının aşınmasını önler hem de soğuk besinlerin daha kolay parçalanmasını sağlar.

Blender Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Her gün yeni bir ürün ile karşılaşıyor ve iş yükümüzü hafifletiyoruz. Blender setleri ise mutfak araçları olarak mutfakta çok yönlülük sunuyor. Ergonomik tasarımlarıyla ihtiyaç duyduğumuz anda yanımızda yer alıyor. Peki ama fonksiyonel bir blender alırken nelere dikkat edilmeli? Öncelikle fonksiyon için çırpma özelliğinin yanı sıra dilimleme, rendeleme ve doğrama özellikleri olan blender seçenekleri arasından bir tercihte bulunabilirsiniz. Yeterli hazne kapasitesi olan ürün ile iş süresini minimuma indirebilirsiniz. Sağlığınız ve ürünün kalitesi açısından paslanmaz özellikteki alternatiflere yönelebilirsiniz. Bu noktada ise blender setindeki çırpıcının ve bıçakların paslanmaz materyallerden yapıldığında emin olmalısınız. Ayrıca iyi bir kullanıcı deneyimi için blender alırken nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız, şunu diyebiliriz: Eğer ürün kolay kavrama sunuyorsa ve kolay temizlenebilme özelliği bulunuyorsa, size ekstra avantaj sağlayabilir. Özellikle set, parmak izi bırakmayan bir yüzeye sahip ise ve bazı parçaları bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte ise, ürünün kolay temizlenebilir özellikte olduğunu söyleyebiliriz.

El Blenderı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

El blenderları en pratik çözümleri beraberinde getirirken mutfakta işleri kolay bir hale getiren ürünler arasında yerini alıyor. Durum böyle olunca birçok farklı özelliği bulunan seçenekler arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. El blender alırken nelere dikkat etmeli sorularına verdiğimiz yanıtlar ışığında seçim aşamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtelim, aldığınız ürün ne kadar kaliteli olursa olsun, çok uzun süre kullanmanız ürünün fazla ısınmasına sebep olabilir. Bu yüzden kesintisiz şekilde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Blender alırken nelere dikkat edilmeli konusuna gelecek olursak; birden fazla hız seçeneğinin olmasına dikkat edebilirsiniz. Paslanmaz çelik bıçakları olan 600-1000 watt arası el blenderı seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ayrıca sıcak sıvıları karıştırmak için kullanacaksanız metal şaftlı el blenderlarını tercih etmelisiniz.

Siz de blender alırken nelere dikkat edilmeli arayışınızı sonlandıracak Arnica blender ürün seçeneklerine göz gezdirebilirsiniz. Çeşitli özelliklere ve tasarımlara sahip ürünler arasından bütçenize hitap eden blenderı seçebilir ve mutfak koleksiyonunuza yeni bir ürünü dahil edebilirsiniz.