arnica elektrik süpürgesi

Genellikle hepimize yük gibi gelen ancak yapmak zorunda olduğumuz genel temizlik, hep ertelediğimiz bir durumdur. Ya sağlığımız için ya da misafir geleceği zaman apar topar bir şeyler yapmaya çalışırız. Biraz da ‘aman elalem ne der,’ sorusunun cevabını duymamak için kendimizi parçalarız. Kimi zaman da şöyle bir üstten alalım deyip ortalıktaki fazlalıkları da dolaba yatağın altına tıkmaya çalışırız. Siz de bu durumla karşı karşıya kalanlardan mısınız? Doğru yöntemlerle başlamak ve temizlik sırasını doğru yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Her işin bir kolayı, her temizliğin bir sonu vardır. Peki detaylı ev temizliği nasıl yapılmalı, nereden başlamalı… Tüm sorularınızın cevabı için doğru yerdesiniz!

Detaylı ev temizliği, son zamanlarda artan sorumluluklarımızdan, iş hayatlarımızın yoğunlaşmasından ve hayat koşuşturmalarımızdan dolayı ihmal ettiğimiz bir işlemdir. Detaylı ev temizliğini evinizin metrekaresine ve evdeki eşyaların fazlalığına göre belirleyip en boş zamanınızda yapmalısınız. En az birkaç saatinizi alacaktır. Zamanınızın gerçekten yeterli olmayacağını düşünüyorsanız, temizlik şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak unutmayın, günlük düzenlemeleriniz de genel ev temizliğini kolaylaştıran rutinlerdir.

Başlamadan Önce…

  • Mutlaka ev temizliğinde sıralamaya önem verin. Nereden başlayacağınıza karar verin. Temizlik için yapacağınız bazı rutin işleri listenizin üst sıralarına taşıdığımızda her şey daha da kolay olacaktır…
  • Eşyalarınızı düzenleyin. Kullanmadıklarınızı ayırıp kurtulun. Eğer kullanıp kullanmamaya karar veremiyorsanız bir kutuya koyun en azından temizlik esnasında ortalıkta olmaz ve ayrıntılı ile ilgilenmemiş olursunuz.
  • Kullanacağınız malzemeleri önceden belirleyin. Banyoyu temizlediğiniz deterjanlarla, mutfağı temizlemeyin ya da cam sildiğiniz deterjanı ile parkelerinizi silmek için kullanmayın.

Genel Temizlik Nasıl Yapılır?

elektrik süpürgesi

Ev temizliğinde sıralama nasıl olmalı? Önce nereden başlayacağınıza karar vermeniz detaylı ev temizliğinde atacağınız ilk adım. En sık kullandığınız yerden başlamak en doğrusu. Eğer daha az kullandığınız yerden başlarsanız, sıra daha çok kullandığınız odalara geldiğinde, yorgun düşer ve yapacağınız temizliği ya ertelemek istersiniz ya da üstünkörü yaparsınız. Bu senaryo hiçbirimizin hoşuna gitmez. Bu durumda en sık kullandığınız odalardan başlamak en doğrusu. Genelde çok vakit geçirdiğiniz alanlar, salonunuz ve mutfağınız olur. Banyo ve antrenizi en sona bırakabilirsiniz. Çünkü ev temizliğinde sıralama yapmak, temizlediğiniz bir yere tekrar tekrar girip çıkmanız, sonrasında tekrar temizlemenizi gerektirdiğinden, önem arz eder. Su ve deterjan ihtiyacınız olacağından banyo ya da ardiyenize devamlı girip çıkmak durumunda kalırsınız.

Diğer bir önemli konu ise genel temizlik yaparken kullanacağınız malzemeler. Aslında bu tamamen size kalmış. Ancak sağlığınızı önemsiyorsanız, kimyasal temizlik ürünlerine daha az yönelmelisiniz. Günümüzde, kimyasaldan uzak olarak üretilen temizlik malzemeleri mevcut. Arap sabunu, sirke ve karbonat gibi ürünler de sağlığa zarar vermiyor, onlara da bir şans verebilirsiniz.

Detaylı Ev Temizliği Derken?

Detay kelimesi sizi korkutmasın. Yapacağınız işleri bir düzene koyduğunuz zaman sistem tıkır tıkır işler. En çok kullandığınız alanları belirlediniz, sıralamanızı yaptınız. O zaman başlayalım. Detayları aşağıda maddeler halinde sıralamak daha kolay akılda kalır.

  • Odanın camlarını silerek işe başlayın. Bunun için öncelikle perdeleri varsa koltuk kılıflarını, masa örtülerini çamaşır makinesine atın.
  • Koltukları ve halıları süpürüp silin.
  • Toz bezi ile aksesuarlarınızın tozunu alın.
  • Elektrik süpürgesi yardımı ile yerleri süpürün.
  • Yerleri silin.

Mutfak ve Banyoların Temizliği Nasıl Olmalı?

Mutfak dolaplarımız da, elden geçirmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Detaylı ev temizliği, en çok kullandığımız alanlardan biri olan mutfağınızdaki, uzun süredir bekleyen sıçramış yağ kalıntılarını temizlemek, kullanım zamanı dolmuş ürünleri ayıklamak, kullanmadığınız mutfak aletlerinden, tabaklardan kurtulmak için bir fırsat aslında! Hiç gözünüzde büyütmeyin bir kere başlayınca işin sonu elbet geliyor.

Kullanmadığınız eşyalar, detaylı ev temizliğinde ‘ben de buradayım’ dediğini duyar gibi olduğunuz, kimi zaman da vedalaşmaya kıyamadıklarınızdır. Ancak gereksiz kalabalık, hem toz yapar, hem de devamlı temizlemek, havalandırmak gerektirir. Belki de artık ihtiyacınız olmayan bir eşyaya, bir başkasının ihtiyacı olabileceği düşüncesini de göz ardı etmemiş olursunuz.

Banyolarda ise durum biraz daha zahmetli gibi görünse de, gözünüz korkmasın! Yerleriniz fayans ise işiniz çok daha kolay. Derzler, duşakabin/küvet, lavabolar ve klozet toplam temizlenecek 4 yer var.

En son olarak da antre ve kapıları sildiniz “ohh” işiniz bitti. Hadi geçmiş olsun!

Eğer bütün bu ipuçlarını aklınızda tutup uygulayabilirseniz ve de birlikte yaşadığınız kişileri de en azından kendi odalarını temizleme işine dahil ederseniz, ev temizliğinin aslında o kadar zor olmadığını fark edeceksiniz.

Temizlik yapmadan önce, Arnica’nın her amaca uygun elektrik süpürgesi kataloğuna göz atmayı unutmayın. Toz torbalısından, ıslak-kurusuna, su filtreli halı yıkama makinesinden, dik elektrik süpürgesine kadar birçok seçeneği inceleyebilirsiniz.