Detoks Etkili Arındırıcı Besinler

Günümüzde gittikçe artan stres, düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler ve özellikle hareketsiz yaşam sebebiyle vücudumuza giren ve atmakta zorlandığımız toksinler sağlığımızı olumsuz şekilde etkiler. Başta bağışıklık sistemimizi etkileyen toksin; sindirim sistemimizde, cilt yapımızda, uyku düzenimizde ve hatta ruh halimizde de etkisini gösterip ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Tüm bu olumsuzlukları gidermede öne çıkan detoks, son yıllarda toksinlerden arınma yöntemlerinden biri. En çok konuşulan ve uygulanan bu yöntem; her ne kadar zayıflama amacıyla kullanılsa da asıl amaç, vücudunuzda ortaya çıkan zehirli maddelerin daha kolay atılmasını sağlamak. Bu arınma işlemini doktora danışarak yapılan program ile veya beslenmenize dahil edebileceğiniz detoks etkisi yapan besinler ile sağlamanız mümkün. O halde detoks ne işe yarar ve detoks etkisi yapan besinler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, bu yazı tam size göre.

Arnica Ürünleri İle Kolayca Detoks Hazırlayın

Detoks Etkisi Nedir ve Detoks Etkisi Yapan Besinler Nelerdir?

Detoks veya bir diğer ismiyle detoksifikasyon adıyla bilinen uygulama, vücutta zamanla biriken toksin ve ödemlerin atılması amacıyla uygulanan, kısa sürede önemli ve sağlıklı sonuç gösterebilen beslenme programlarından biridir. Yani detoks etkisi nedir sorusunun yanıtı toksin atmak amacıyla yapılan bir beslenme türüdür. Düzenli spor, meditasyon ve nefes egzersizleri ile desteklendiğinde daha hızlı sonuç veren detoks; sağlıklı bir şekilde uygulandığında vücut faaliyetlerini düzenler, cilt dejenerasyonunu etkileyip ölü deriyi atar ve organları koruyup vücudun bir düzen içinde zayıflamasına yardımcı olur. 

Toksinlerinden Arınmaya Hemen Bugün Başla!

Şeker ve sıvı detoksu gibi pek çok farklı yöntemleri bulunsa da detoks etkisi yapan besinler arasında en çok tercih edilenler aşağıdakilerden oluşuyor. Gelin, bu arınma işleminde görev alan bazı besinleri inceleyelim.

  • Limon: Detoks etkisi yapan besinler listesinin neredeyse başında yer almaya hak kazanan bir meyve olan limon, her alanda olduğu gibi detoks yönteminde de faydası olan besinlerden biri. Sabahları su ile karıştırılarak tüketildiğinde vücuttaki asit dengesini düzenlemek ile birlikte sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca içindeki C vitamini ve mineraller, zehirli maddelerin atılımında idrar söktürücü olarak görev alır.  
  • Elma: İçeriğinde yer alan falovan maddesi kolesterol ve kötü kolesterolün düşmesini sağlarken, yine içeriğindeki kolay çözünebilir lif olan pektin ile de sindirimin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca kolay ulaşılabilen bir meyve olmasıyla da detoks etkisi yapan besinler arasında en çok tercih edilen besinlerden birisidir. 
  • Sarımsak: Vücut arındırıcı detoks besinlerinden biri de doğal antibiyotik niteliğinde olan sarımsaktır. İçerisindeki sülfür ile karaciğeri temizlerken, karaciğerdeki antioksidanlardan biri olan glutatyon üretimini de tetikleme ile görevlidir. Neredeyse antibiyotik ile eşdeğer etkisi olan sarımsak, mikroplara karşı direnç göstermekle birlikte kansere karşı korur ve böbreklerin süzme işlevini daha kolay yerine getirmesini sağlar. Ayrıca detoks etkisi yapan besinler arasında aynı sebze familyasında yer alan soğan da sarımsak kadar güçlü antibiyotik etkisini sağlar. 
  • Yaban Mersini: Detoks etkisi yapan besinler listesinde yer alan gıdalardan biri de popüler orman meyveleri arasında bulunan yaban mersini dir. İçerdiği yüksek içerikli antioksidan sayesinde yalnızca bağışıklık sistemini düzenlemekle kalmayıp beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak unutkanlık oranını en aza indirmeyi sağlar. DNA’nın onarılmasında etkili olan ve kötü huylu hücrelerin mutasyon geçirmesini önleyen folik asit içermesi ile de sağlığa oldukça faydalı bir meyve olarak karşımıza çıkar.
  • Enginar: Detoks etkisi yapan besinler içinde güçlü antioksidana sahip olan besinlerden biri de enginardır. Karaciğeri temizleme göreviyle bilinse de yalnızca bunu yapmakla kalmayıp karaciğerdeki zararlı maddeleri zehirlerinden arındırmayı sağlayan silymarin maddesiyle de koruyucu özellik gösterir. Ayrıca safradaki yağların sindirilmesine ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olduğundan detoks etkili yiyecekler arasında çoğunluğun tercihinde olan gıdalardan biridir.

Vücudunuz İçin Mucizelere İnanın!

Detoks etkisi yapan besinler listesinin bir kısmını sizinle paylaştık. Adeta mucizevi etkisi olan bu gıdaları tüketmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunuyor. Örneğin ödemin daha kolay atılmasını sağlamak için günde 2 litre su vücudunuz için ideal miktar olacaktır. Ödeme sebep olan kafein içerikli içeceklerden de uzak durmakta fayda var. Yiyecekleri yeteri kadar çiğnemeli ve doğmuş yağ tüketimini en aza indirmelisiniz. Bunların yanında şeker ihtiyacını karşılamak için çikolata yerine detoks için faydası olan meyveleri tüketmelisiniz. O halde detoks etkisi yapan besinler sayesinde günlük hayatınızda bile toksinleri vücudunuzdan atmanız mümkün. Siz de detoks etkisi yapan besinler ile faydalı tarifler hazırlamak için Arnica tarafından üretilen mutfak robotu, doğrayıcı ya da blender setlerini kullanabilirsiniz. Vücut arındırıcı detoks için gıdanızı Arnica ile kolayca hazırlayıp sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabilirsiniz.