Elektrik Süpürgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev içerisindeki yaşam alanınızın temiz olması, düzenli olarak temizlenmesi için elektrik süpürgeleri oldukça önemlidir. Kuşkusuz ev işlerindeki en büyük yardımcılarınızdandır. Elektrik süpürgesi alırken dikkat edilmesi gerekenler özenle belirlenerek, kendi kullanımınıza göre en rahat olan süpürge modeli tercih edilmelidir. Temizliği daha derinlemesine ve hassas şekilde gerçekleştiren elektrik süpürgeleri, kısa sürede daha temiz ve ferah bir eve sahip olmanızı sağlar. Üstün teknik donanımları ile ev içerisindeki tozlardan, mikroplardan sorunsuz şekilde kurtulabilir; verimli özelliklere sahip elektrik süpürgeleri sayesinde tasarruf sağlayabilirsiniz. Peki elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, işte diğer tüm detaylar:

Elektrik Süpürgesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunda verilecek ilk yanıt; watt gücüdür! Yani, elektrik süpürgesi alırken emiş gücü kaç olmalı sorusuna yanıt vermeliyiz öncelikle. Süpürgenin sesi, toz torbalı olup olmaması ve bunların avantajları elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtına kolayca ulaşmamızı sağlayacak diğer etkenler: Süpürge aparatlarının çeşitliliği, HEPA filtre varlığı ve iyi bir servis ağıdır. Kısacası elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu çok bileşenli yanıtlardan oluşuyor. İşte sırasıyla elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları: 

1 – Süpürgenin Watt Gücüne

Elektrikli süpürgelerde yer alan motorun gücü, daha güçlü bir şekilde tozu hapsetmeyi sağlar. Bunun dışında her zaman Watt gücünün fazla olması yeterli olmayabilir. Süpürgenizin yüksek performansla çalışmasına ve çekim gücünün fazla olmasına dikkat etmelisiniz. 

Elektrik Süpürgesi Alırken Emiş Gücü Kaç Olmalı?

Çeşitli bakteri ve alerjenlerin solunum sisteminizi olumsuz etkilememesi için, partikülleri güçlü bir şekilde emen elektrik süpürgesine sahip olmalısınız. Orta düzeyde emiş gücü olan standart elektrikli süpürgelerle, ev ve ofis gibi yaşam alanlarınızı temiz tutabilirsiniz. 1600 veya 2000 Watt emiş gücüne sahip elektrik süpürgelerini tercih ederek, temizlikte toz, kir ve mikrop gibi çeşitli partikülleri makineye hapsedebilirsiniz.

2 – Süpürgenin Sessiz Olmasına

Ev içerisinde çocuklarınız ya da uyuyan bir bebeğiniz varsa ve onların uyku saatlerinde temizlik yapmanız gerekiyorsa, sessiz çalışan süpürgeler size yardımcı olacak. Ev içerisinde temizlik yaparken kapı zilini, telefon sesini duyamamak gibi sorunlarla karşılaşmadan, sessiz çalışan makinenizle evinizi temizleyebilirsiniz. Kulak sağlığınız için daha düşük desibellerde çalışan elektrikli süpürgeleri tercih edebilirsiniz. 

3 – Toz Torbalı ya da Toz Torbasız Arasındaki Farkı Bilmeye

Toz torbası elektrikli süpürgelerde kir, pis, kıl, tüy gibi çeşitli ev içi tozlarını içerisinde depolar. Toz torbaları tamamen dolduktan sonra süpürme işleminize devam etmeniz için değiştirmeniz gerekir. Halen kullanılmaya devam eden toz torbalı süpürgeler, çeşitli toz torbaları takılarak kullanılır. Toz torbaları tek kullanımlık veya tekrar tekrar kullanılabilen modellerden oluşur. Bu toz torbaları sentetik toz torbası, tek kullanımlık toz torbaları, tek katlı kumaştan oluşturulan filtresiz toz torbalarından oluşmaktadır. Toz torbalarının değişimi sırasında tozun dağılmaması, tozun çalışma sırasında sızdırılması filtresinin sorunlu olduğunun işaretidir.

Toz torbasız elektrikli süpürgelerde hava akımı daha hızlı sağlanır ve merkezkaç kuvvetiyle toz ve minik partiküller haznenin içine atılır. Şeffaf haznelerde en küçük toz partiküllerini dahi tutabilen filtreler vardır. Tozun tekrar ev içerisine dağılmaması için filtrasyonu yüksek modeller tercih edilmelidir.

4 – Süpürgenin Pratik ve Rahat Kullanılıyor Olmasına

Hem kaliteli, hem de konforlu elektrik süpürgeleri pratik kullanımlar sağlayarak ev içerisinde temizliği eğlenceli hale getiriyor. Her yaş grubuna uygun olan kullanışlı elektrik süpürgeleri, kısa zamanda temizliği bitirmenizi ve derinlemesine temizlik yapmanızı sağlayarak sizi yormadan işlemi bitiriyor. Elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna cevap olacak bir diğer nokta olan rahatlık ve konfor sağlayıp sağlamadığıdır. Kolay kavranabilen tutma sapları, döner başlıklar ve diğer süpürge aparatları sayesinde temizlik işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz. 

5 – Süpürge Aparatlarının Çeşitliği ve Kalitesine

Süpürgede kullanılan aparatlar, süpürgenin daha işlevsel çalışmasına yardımcı olur. Çeşitli pratik kullanımlar sağlayan bu aparatlar koltuklar için koltuk temizleme aparatı, perde fırçaları, dar uçlu boru, aksesuar askısı gibi ürünlerden oluşur. Aparatların kaliteli şekilde tercih edilmesi ev içerisinde temizlemek istediğiniz bölgeyi daha kolay temizlemenizi sağlarken, uzun ömürlü bir kullanım sunar. 

6 – Süpürgeyi Satışa Sunan Markanın Servis Ağı Yetkinliğine ve Sayısına

Elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun en önemli yanıtı alacağınız markanın servis ağı genişliğidir. Yaygın bir servis ağına sahip markadan elektrikli süpürgenizi almak, bir sorunla karşılaştığınız zaman kolayca tamir işlemini gerçekleştirebilmenizi sağlar. Ayrıca markanın servisteki çalışanlarını sürekli eğitim sürecine tabi tutması gerekli. Servis yetkinliği bu noktada önem taşır. 

7 – Günümüze Uygun HEPA Filtreye Sahip Olmasına

Havayı güçlü bir filtre sistemi sayesinde filtreleyen ve toz zerreciklerinin dağılmasını önleyen HEPA filtreler, farklı filtrasyon seviyeleri ile daha küçük boyutlardaki partikülleri de yakalar. Hava geçirmeyen süpürgeler, anti alerjik özellikleri sayesinde sağlığınıza olumlu etkilerde bulunurken, temizliğinizi güvenle gerçekleştirmenizi sağlar. Özellikle HEPA 13 filtresi, mikrop ve bakterilerin %99,9’unu hapsederek hastalıklara yakalanma ihtimalinizi minimuma indirir. Süpürme işlemi sırasında, makinelerinizden kaynaklı olarak tozun dağılması ve ev içerisinde kalması astım ve alerji hastaları için tehlikeli bir durum oluşturabilir. Aldığınız nefesin daha ferah ve temiz olması amacıyla elektrik süpürgelerinizde siz de HEPA filtreyi tercih edebilir, ince toz partiküllerin dağılmadan makinede tutulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple, elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunda HEPA filtrenin olup olmaması önemli bir anahtar noktadır.

8 – Süpürge Çeşitlerinden Hangisinin Size Daha Uygun Olduğuna

Elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtı süpürge çeşitlerine göre olduğu gibi, sizin kendi tercihlerinize göre de şekillenebilir. Özellikle toz torbasız ve yüksek hijyenle çalışan filtreli makineleri tercih ederek, astım hastaları ve alerjik hastalıklara sahip olanlar için ev içerisinde temiz bir hava ortamı sağlayabilirsiniz. Toz torbasız modelleri tercih ederken, yeni nesil filtreli süpürgelerden olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Dik süpürge modelleri yer kaplamaz ve kolay kullanım olanağı sunar. Klasik süpürgeler ise, uzun hortuma sahip farklı aparatlarla kullanılabilen süpürgelerdir. Tüm bu süpürge modelleri arasında kendinize hangisinin daha uygun olduğuna karar vererek süpürgenizi satın alabilirsiniz. 

Elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, sorusunun yanıtları sizi Arnica ile buluşturacaktır. 296 adet yetkili servis noktası bulunan Arnica, elektrikli süpürgelerinize ulaşmanız konusunda ve sonrasında oluşabilecek herhangi bir teknik sorunda daima yanınızda bulunur. Kaliteli ürünleriyle yıllardır tüketicinin yüzünü güldüren Arnica’da ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi elektrik süpürgesini bulabilir, Arnica güvencesi ile satın alabilirsiniz.