El süpürgelerinin kullanımı artık neredeyse çok geçmişte kaldı. Onların yerine ise gelişen teknolojiyle birlikte elektrik süpürgeleri temizlik alışkanlıklarının en gerekli aleti olarak hayatımızda yerini aldı. Farklı tasarımlar, teknolojilerle üretilen elektrik süpürgeleri arasından hangisini seçeceğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz. Süpürge borularına dolanmadan önce ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi belirleyin. Sonrasında bazı temel bilgiler ışığında karar vermek de, temizlik de çok kolay olacak. Herkesin ihtiyaçları farklı olsa elektrik süpürgesi seçerken bazı temel özelliklere göre karar vermek gerekli. Yoksa hem enerjiniz hem de zamanınız boşa harcanmış olur.
elektrik süpürgesi

Torbalı Mı, Torbasız Mı?

Uzun zamandır toz torbalı olarak üretilen elektrik süpürgelerinin artık toz toplama hazneli olanları da mevcut. Her iki modelin de kullanıma göre alıcıları bulunuyor. Toz torbalı modellerden tercih yapacaksanız tedarikli olmalısınız. Temizlik sırasında torbanız dolma ihtimaline karşı yedek torba bulundurmalısınız. Yok eğer toz torbasız model seçecekseniz, haznesi geniş olmalı ki sürekli çöpe taşımayın.

Elektrik Süpürgeniz Kafa Ütülemesin!

Ev temizliğindeki en pratik yardımcınız elektrikli süpürgenizin çalışırken çıkardığı sese de dikkat edin ki, hem siz keyifle temizlik yapın hem de çevrenizdekiler rahatsız olmasın, komşularınız şikayete gelmesin. Ya da siz temizlik yaparken bebeğiniz uykusuna rahatça devam etsin. Sizinle yaşayan hayvan dostunuz varsa, elektrik süpürgesi sesi onun hassas kulaklarını tırmalamalamasın, korkudan köşelere saklanmasın. Bunun için elektrikli süpürgenizi satın almaya karar verirken çalışma sesi değerlerini kontrol edin. Elektrik süpürgelerinin çalışma ses seviyesi değerine teknik özellik açıklamalarında bulmak mümkün. dBA değeri süpürgenin kaç desibel ses yüksekliğinde çalıştığını gösterir. Süpürgenizin çok yüksek ses çıkarmaması için 80 dBA değerini geçmeyen modellerden tercih yapmalısınız.

Bir Tek Toz Zerresi Bile Kalmasın!

Temizlikte tüm tozların toplanması elzem. Temizlikte sadece zemindeki değil, havadaki tozların da ortamdan uzaklaştırılması gerekiyor. Elektrik süpürgelerinde kullanılan filtreler bu konuda önem kazanıyor. Yeni nesil süpürgelerde kullanılan HEPA filtreler sayesinde süpürgeye çekilen tozların tekrar havaya karışmasının önüne geçiliyor. Elektrik süpürgesi satın alırken teknik özelliklerde HEPA 13, HEPA 14 gibi filtre seçenekleri olan modeller görebilirsiniz. HEPA filtrenin sayı değeri arttıkça, toz tutma kabiliyetinin de aynı oranda arttığını bilmekte fayda var. HEPA filtre temizlikte sağladığı performansın yanı sıra alerjik bünyelerin de dostu. Özellikle toz alerjisi problemi yaşayan kişiler tarafından HEPA filtreli elektrik süpürgeleri tercih ediliyor. Elbette kullanım rahatlığı açısından kolay temizlenebilir filtre çok önemli.

Yüksek Emiş Gücü Tozları Yutsun!

Elektrik süpürgesinin toz ve kirleri ne kadar güçle çektiği sağlayacağınız maksimum faydayı gösterir. Karıştırmamak adına elektrik süpürgesinin ürün özelliklerini incelerken göreceğiniz watt değeri emiş gücünü ifade etmez. Watt süpürgenin motor gücünü yani tüketeceği enerjiyi belirtir. Bu nedenle Air Watt değerini öğrenmeli ve buna göre değerlendirme yapılmalı.
 

Kablosu Her Yere Yetişsin!

Elektrik süpürgesinin kablosunun temizliğin ortasında kısa gelmesi ve başladığınız alana geri dönüp, kabloyu almak can sıkıcı olur. Özellikle geniş alanlarda sorun yaratacak bu durumun önüne geçmek için elektrik süpürgesi satın almaya karar verirken kablo uzunluğunu da dikkate almayı unutmamak gerekiyor. 
Tüm elektronik aletler de olduğu gibi elektrik süpürgesi tasarımlarıyla da önde olan Arnica, yeni nesil süpürgeleriyle de hem bütçe dostu hem de üstün teknoloji ürünleri beğeninize sunuyor. Siz de elektrik süpürgesi satın almak istiyorsanız Arnica’yı ziyaret edebilir; toz torbalı veya torbasız, ultra sessiz, enerji tasarruflu modeller arasından elektrik süpürgesi tavsiyesi alabilirsiniz. Dilerseniz internet sitesi üzerinden modelleri inceleyebilir, elektrik süpürgesi fiyatları hakkında bilgi sahibi olup bütçenize uygun modeli sipariş edebilirsiniz.