Elektrik Süpürgesi Emiş Gücü Neden Azalır?

Evinin temiz olmasını kim istemez ki? Özellikle toplumumuzda arkadaş, akraba ziyaretleri sık sık yapılırken, herkes çat kapı gelecek bir misafire hazırlıklı olmak ister. Bu gibi durumların dışında da temizlik her zaman hayatımızın içindedir. Kimimiz, günün stresini atmak için sevdiği müzikleri dinlerken temizlik yaparak rahatlamaya çalışır, kimimizin hobisi temizlik yapmaktır. Evlerimizin temiz olmasını sağlayan en önemli temizlik araçlarımızdan biri tabii ki elektrikli süpürgelerimizdir. Temizlik yaparken elimizden düşürmediğimiz elektrikli süpürgelerimiz kimi zaman yorulur ve eski performanslarını gösteremezler. Bu yüzden de elektrik süpürgesinin emiş gücü düştü, ne yapmalıyım? gibi soruların cevapları araştırılmaya başlanır. Peki elektrik süpürgesi emiş gücü neden azalır ve ben bunu önlemek adına ne yapmalıyım sorusunu netleştirmek adına süpürgelerin emiş gücü neden düşer sorusuna cevap verelim. 

Elektrikli Süpürge Emiş Gücü Neden Düşer?

Elektrik süpürgesi emiş gücü neden azalır sorusunun birkaç nedeni olabilir. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

  • Toz torbasının ya da bölmesinin dolmuş olması: Süpürgenizde bulunan toz torbası ya da tozların biriktiği bölmenin dolması süpürge emiş gücü ile ilgili problemler çıkarmaya başlar. Elektrik süpürgesi emiş gücü neden azalır diye soranların ilk olarak süpürgesinin bu bölmelerini kontrol etmelerini öneririz. 
  • Süpürgenin filtresi kirlenmesi: Kirli bir filtre hava akışını engeller ve böylece elektrikli süpürgenin emiş gücü düşer. Bu da evlerimizin istediğimiz gibi temizlenmesinin önüne geçer.
  • Süpürgenin hortum veya borularının tıkanması: Süpürgenin hortum ya da borusundan geçemeyecek kadar büyük kağıt parçası, cam parçası gibi şeylerin süpürge ile çekilmesi ya da hortumun başında biriken saçlar elektrik süpürgesinin emiş gücü düştü problemini de beraberinde getirir.

Elektrikli Süpürgelerin Emiş Gücünü Arttırmak için Ne Yapılmalıdır?

Elektrik süpürgesi emiş gücü neden azalır, sorusuna cevap verdikten sonra ortaya yeni bir soru çıkmaktadır: Elektrikli süpürgelerin emiş gücünü arttırmak için ne yapılmalıdır?

Emiş gücünü arttırmak istediğimiz süpürgelerimizin sorununu kendimiz rahatlıkla çözebiliriz. Burada öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken nokta, süpürgemizin düzenli olarak bakımını yaparak temiz kalmasını sağlamak.

Bunun için ilk olarak, süpürgemizin birbirinden bağımsız parçalarını ayırarak işe başlamalıyız. Bu sayede süpürgemizin her alanını güzelce ve rahatça temizleyebiliriz. 

Daha sonra toz torbasına sahip bir elektrikli süpürgemiz varsa toz torbasını değiştirmemiz gerekiyor, toz torbası olmayan süpürgeler için toz bölmesini boşaltmak iyi olacaktır. 

Süpürgelerin emiş gücü kirli filtre ile doğru orantılıdır, bu yüzden filtreyi güzelce temizlememiz gerekmektedir. Böylece engellenen hava akışının önüne geçmiş olacağız. Elektrikli süpürgenin emici başlıklarına sıkışabilen çok fazla saç ve döküntü var. Sıkışan saçlar ve döküntüler, iyi bir süpürme işleminin önüne geçecek. Bu sorunla karşı karşıya kaldığında, tek yapmamız gereken şey tüm döküntüleri ve saçları temizlemek olacaktır. Emici başlıklara sıkışan saç ve döküntüleri temizlerken, işlemi basitleştirmek için bir diş fırçası kullanabiliriz.

‘’ Elektrikli süpürgenin emiş gücü neden azalır?’’ Sorusunun cevabı ve çözüm yollarından bahsettikten sonra, sıra ihtiyacımızı karşılayacak bir elektrikli süpürgenin emiş gücü ne olmalı, sorusunun cevabını vermeye geldi.

Elektrik Süpürgesi Emiş Gücü Kaç Olmalıdır?

İyi bir elektrikli süpürge alacağımız zaman baktığımız en önemli özellik, elektrikli süpürgenin emiş gücüdür. Elektrikli süpürge seçimi yaparken genellikle watt gücüne bakarız fakat watt gücü süpürgenin motoruyla ilgili bilgi vermektedir ve emiş gücüyle bir ilgisi yoktur. 600, 700, 900 W elektrikli süpürgelerin bu değerlere eş bir emiş gücü gösterdiğini söyleyemeyiz. Motor gücü 600-900 Watt olan elektrikli süpürgeler daha güçlü bir emiş gücü sergileyebilir. Elektrikli süpürge alırken motor gücünün yanında emiş gücüne de dikkat etmemiz gerekir. Peki elektrik süpürgesi emiş gücü ne olmalı? 2400 ve 2600 Watt emiş gücüne sahip süpürgeler tercih etmek performans bakımından yeterli olacaktır. Güçlü performans sağlayan ve birbirinden farklı modellere sahip olan Arnica elektrik süpürgeleriyle evimizi tam da istediğimiz gibi temizleyebiliriz.