Elektrikli Süpürge İle Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır

Ev temizliğinde hayatınızı kolaylaştırıcı pek çok yardımcı elektrikli alet bulunur. Elektrikli süpürgeler gerek halı ve toz temizliğinde gerekse ulaşılması zor yerlerdeki tozları temizlemekte size yardımcı olur. Hatta günümüzde değişebilir başlıkların yaygınlaşması ile ince ayrıntı gerektiren temizlik noktalarına kolayca ulaşmanızı da sağlayabilir. Geliştirilen teknolojiler ile elektrikli süpürgeler hem halı ve koltuk yıkama makinesi hem de elektrik süpürgesi vazifesi görür. Günümüzde pek çok insan elektrik süpürgesi ile koltuk temizleme işinin nasıl ve ne sıklıkta yapılması gerektiğini merak etmektedir. Sizler de elektrikli süpürgeleriniz ile ekstra temizlik parası vermeden, koltuklarınızın zeminini yıpratmadan ve yerinden oynatmadan temizliğini gerçekleştirebilir ve hijyenik temizliğin keyfini çıkarabilirsiniz. İsterseniz koltuk temizleme ile ilgili kritik detaylara birlikte bakalım.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Geleneksel yöntemlerle koltuk temizliği yapılırken, ele alınan ahşap bir sopa ile koltuk yüzeyleri dövülerek tozların yüzeye çıkması sağlanırdı. Eğer koltuklarınızın minderleri yerinden çıkabilen bir yapıda ise açıklık alanlarda koltuk minderlerini birbirlerine çarparak da biriken tozlardan kurtulmaya çalışabilirsiniz. Ancak, bunu sürekli yapmak koltuğunuzda deformelere sebep olabilir. Koltuğunuzu detaylı temizlemek istiyorsanız öncelikle elektrikli süpürgeniz ile kabaca süpürebilirsiniz. Daha sonra dilerseniz karbonattan yardım alabilirsiniz. Koltuğunuza döktüğünüz karbonat ile koltuğunuzun yüzeyine hafifçe vurarak ya da ovarak tozların yüzeye çıkmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra koltuğunuzu yeniden süpürerek toz alma işlemini tamamlarsınız. Özellikle koltuklarınızın kenarlarında ve diplerinde biriken tozları almak için elektrikli süpürgenizin fırçalı ve ince uçlarını kullanabilirsiniz. Eğer koltuğunuzun kumaşı silinme ile aşınacak ve deforme olacaksa el bezi ile silmek yerine koltuk yıkamaya yarayan elektrikli süpürgelerden faydalanabilirsiniz. Koltuklarınızı yıkamaya yarayan elektrikli süpürgelere yerleştireceğiniz deterjanlı su, güçlü püskürtme özelliği ile koltuğunuzun kumaşına çok daha derin bir şekilde işleyerek yine vakumlu çekim gücü sayesinde biriken toz ve kirleri arındırır.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır

Kumaş Türlerine Göre Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Gelişen teknoloji ile her geçen gün daha kolay silinebilir kumaşlar ve koltuklar üretilse de geleneksel kumaşlarla üretilen koltuklar da hala yaygındır. Dolayısıyla koltuk temizliği için ne kullanılır sorusunun yanıtını merak edebilirsiniz. Özellikle kadife kumaşlara sahip koltuklarınız varsa elektrikli süpürgenizin vakum gücünü düşürerek daha nazik bir kullanım yapmanız gerekebilir. Eğer deri bir koltuğunuz varsa koltuğunuzu yıkamak yerine önce vakum ile tozunu alıp daha sonra bez ile silebilirsiniz. Evcil hayvan besleyen insanların dikkat etmesi gereken bir nokta da koltukların üzerine yapışan tüy ve kıllardır. Böyle durumlarda koltuğunuzu sık sık elektrikli süpürge ile temizlemek durumunda kalabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için dilerseniz koltuklarınızın üstüne örtü serebilirsiniz.

Koltuk Yıkama İşlemi için Hangi Deterjanlar Kullanılmalı?

Koltuk temizliği için makinenize özel ya da koltuk temizliği için üretilmiş deterjanları kullanabilirsiniz. Ancak koltuğunuzu temizlerken deterjanın koltuk kumaşında leke bırakmayacak ve ağartıcı etkiye yol açmayacak şekilde seçimine özen göstermelisiniz. Eğer küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa elektrikli süpürge ile koltuk yıkama işleminden sonra onları koltuklarınızdan uzak tutmalısınız çünkü çocuğunuzun deterjanlı koltuğu ağız refleksinden dolayı emmesi muhtemeldir. Evcil hayvanlarınız ise kurumayan koltuklarınıza yatarak tüylerinin yattığı bölgeye yapışmasına neden olabilir. Koltuğunuzu sık sık yıkamak yerine ayda 1 kez yıkamak daha mantıklı olabilir. Elektrikli süpürge ile düzenli temizlemeniz durumunda koltuğunuza bir şey dökülmediği takdirde yıkama işlemine gerek kalmaz.

Koltuk Temizleme için Seçilen Elektrikli Süpürgelerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Koltuk temizleme işlemi için seçilen elektrikli süpürgenin düzenli bakımının yapılması süpürgenizi uzun yıllar kullanmanız için gerekli bir işlemdir. Ayrıca elektrikli süpürgenizin düzenli olarak filtresinde biriken tozları almanız ve filtreleri yıkamanız da vakum gücünü koruması açısından önemlidir. Koltuğunuzdaki tozları temizledikten sonra elektrikli süpürgenizin haznesinde biriken pis suyu kötü koku oluşturmaması için hemen dökmelisiniz. Kırılan ve bozulan yedek parçaları yetkili servis vasıtası ile kolayca temin edebilirsiniz. Sizler de evinizde dip bucak temizlik yapmak ve koltuklarınızın ilk günkü gibi ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız Arnica Hydra Rain Su Filtreli elektrikli süpürgeyi kullanabilirsiniz. Ayrıca ıslak kuru kullanım sağlayan farklı modelleri ile de koltuk temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle pandemi sürecinde ev içi tozlara elveda demek istiyorsanız sizler de yeni nesil koltuk temizle işlemi için tercih edebileceğiniz elektrikli süpürgelere Arnica kalitesi ile ulaşabilirsiniz.