tıraş makinesi

Dış görünüş sizin yansımanızdır. Kişinin kendisini sevebilmesi için sağlıklı dış görünüm önem taşır. Bu nedenle erkekler de kadınlar gibi dış görünümüne önem verir. Kaliteli erkek bakım seti vazgeçilmez aksesuar, saç ve sakal kesimi ise makyajdır.

Evde izolasyonun hayati değer taşıdığı bu dönemlerde, berber ve kuaförlerin de kapanmasıyla birlikte erkekler; erkek cilt bakımı, kişisel bakım, saç kesimi ve sakal tıraşını evde kendileri yapmaya başladı. İlk tıraşlar (özellikle saç) çevredekileri gülümsetse de, zamanla alışıldı… Daha önce evde kendi başına tıraş olmayanlar için iş oldukça zorlayıcı! Ama aslında birkaç detaya dikkat etmek mükemmel bir tıraşın da başlangıcı! Peki ya hiç alışamayanlar? İşte bu yazıyı onlar için kaleme aldık; tıraşın püf noktaları ve bakımlı olmanın kuralları…

Tıraşınıza Profesyonellik Katın

Sağlıklı tıraş için kullan at tıraş bıçaklarından ziyade erkek bakım seti kullanmak, tahrişi önleyerek pürüzsüz tıraş olanağı sağlar. Tıraşa başlamadan önce doğru tıraş makinesine sahip olmanız önemli. Zamanla tıraş bıçağı köreleceği için kullanacağınız tıraş bıçağı işlevsel olmalı, paslanmaz çelik ve değişebilir bıçaklı tıraş makinesini tercih ederek uzun süre kullanabilirsiniz.

Tarzınızı Yaratmadan Önce

Tıraştan önce cildinizi ve sakallarınızı yumuşatmak için duş alabileceğiniz gibi tıraş jeli veya nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Bu işlemleri uygulamak sakalınızı kesmeyi kolaylaştıracağı gibi sakalınızın arasındaki tozu ve ölü deriyi temizlemenizi de sağlar.

Tahrişten ve Kızarıklıktan Korunmanın Yolları

Erkek yüz bakımı oldukça önemlidir. Tıraştan sonra tahrişi ve kızarıklıkları önlemek için ilk önce sakalınızın çıkış yönünü bulmanız gerekir. Eliniz veya bir kart yardımıyla sakalınızın çıkış yönünü bulabilirsiniz. Çıkış yönünü belirledikten sonra dikkatli bir şekilde ilk önce kılları çıkış yönüne doğru sonra ters yöne doğru tıraş olabilirsiniz. Bu iki işlem öncesi tıraş köpüğü veya jel kullanarak tahrişi azaltabilirsiniz. Aynı bölgeyi çok fazla tıraş ederek yüzünüzü tahriş edebilirsiniz.

Daha Rahat Tıraş İçin Yapılması Gerekenler

  1. Sakalınızın çıkış yönünü tespit etmeniz gerekir.
  2. Tıraş bıçağınızın temiz olduğundan emin olun.
  3. Tıraş sırasında sıcak suyu kullanmaktan kaçının.
  4. Tıraş sonrasında yüzünüz için tıraş losyonu veya nemlendirici kullanın.

Saç Kesimi Yaparken Uyulması Gereken Kurallar

  1. Saçlarınızı ev makası ile keserseniz hata yapma olasılığınız artar. Bu yüzden profesyonel makas yada erkek bakım seti kullanmalısınız.
  2. Örtü veya havlu kullanmalısınız.
  3. Saçınızı keserken hata payını düşünerek kesmelisiniz. Bu yüzden saçınızı çok fazla kısaltmayın. Eğer hata yaparsanız düzeltme şansınız olur.

Saç Tarzını Yaratmadan Önce

Erkek saç bakımı düşünüldüğü kadar zor değildir. Saç kesimine başlamadan önce saçlarınızın temiz olması için şampuan ile yıkadıktan sonra hafif nemli kalacak şekilde kurulayın. Ardından saç kremi ile birlikte bakım yaparak tekrar durulayın. Saçlarınızı temizledikten sonra kolay bir kesim yapmak için karşınıza ve arkanıza ayna yerleştirin.

Saçınızın hafif ıslak kalması saç kesimini kolaylaştırır. Evde saç kesimi yaparken ilk olarak başınızın arka tarafını, ardından yanları ve en son olarak da üst kısmı alarak saçınızı kesebilirsiniz. Kademeli olarak saçınızı keserseniz hata yapma riskini minimuma indirirsiniz.

Evde Saç Nasıl Kesilir?

Evde saç kesimi için ilk olarak başınızın yan ve arka kısmıyla başlamalısınız. Kesim aşamasında makineniz düşük ayarda olmalı. Bu sayede saçlarınızı yavaş keserek olası hataları önlemiş olursunuz. Bunun için düşük numaralı başlık takmalı ve makinenin bıçağının uç kısmıyla aşağıdan yukarıya doğru kısaltmalı ve yukarı çıktıkça yumuşak geçiş elde etmelisiniz. Saçın çıkış yönünün tersine gitmeye özen gösterin.

Saçınızın üst kısmını da tıraş makinesi kullanacağınız gibi makas yardımıyla da kesebilirsiniz. Fakat saçınızın üst kısmında makas kullanmak, daha düzgün ve hacimli kesmenize olanak sağlar. Kesime başlamadan önce saçınızın üst kısmını tarak yardımıyla bölümlere ayırmalısınız. Ayırdığınız bu parçaları acele etmeden yavaş yavaş kesmelisiniz. Saçınızın üst kısmını keserken diğer bölgelere göre daha dikkatli olmalısınız. Bu noktada Arnica erkek bakım ürünleri ve erkek bakım setleri kendi tarzınızı yaratma sürecinde size kolaylık sağlar ve istediğiniz saç kesimini yapmanıza yardımcı olur.