Erkekler İçin Traş Sonrası Bakım Önerileri

Tıraş olduktan sonra cildinizin yanma ya da tahriş olması gibi durumların önüne geçmek için cilt yapınıza uygun bakım ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Kişisel bakım denildiğinde erkeklerin aklına gelen ilk şey tıraş olmaktır. Her erkeğin kendine özgü, tarzına uygun sakal tıraşı modeli olabilir. Fakat her koşulda modern, temiz ve etkileyici bir görünüm kazanmak için sakal tıraşına önem vermek gerekir. Aksi halde cildinizde yanma ya da tahriş gibi sorunlar meydana gelebilir. Tıraş sonrasında sizlerde bu tip sorunlarla karşılaşıyorsanız, cilt bakım önerilerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Üstelik erkek cilt bakımı ipuçları oldukça kolay ve zahmetsiz. Her sakal tıraşından sonra oldukça pratik bir bakım rutini uygulayarak cildinizin daha yumuşak ve daha pürüzsüz kalmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz gelin birlikte erkek cilt bakımı için neler yapmalısınız, neler yapmamalısınız bakalım.

Erkeklerin Tıraş Olurken Yaptığı Hatalar

Tıraş Olurken Erkeklerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Tıraş olurken, cildiniz için uygun olmayan, yanlış yöntemler uygulamanız tıraş sonrasında cildinizi olumsuz etkiler. Her tıraş yöntemi kişiden kişiye değişir ve farklıdır. Saç stilinize uygun bir sakal modeli tercih ederken kararsız kalabilirsiniz. Sakal tıraşı olurken kalitesiz ürünler ve jilet kullanılması sonucunda ciltte, tahriş veya kızarma gibi sorunlar görülebilir. Sakal tıraşı ve cilt bakımının tüm aşamaları oldukça önemlidir. Kaliteli ürünler kullanarak, cildinize iyilik yapabilirsiniz. Cildinizde; tıraş sonrası tahriş, kızarıklık ve sivilceler oluşmaması için cilt bakımınıza dikkat etmeniz gerekir. Jileti cilde bastırarak tıraş olmakta, tıraş hataları arasında yer alır. Bastırarak tıraş olmak, cildinizde tahriş ve sivilce oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden tıraş olurken cildinize olabildiğince nazik davranmalısınız. Aynı şekilde tıraş makinesi ile tıraş olurken de uygun numarayı seçmeli ve makineyi cildinize doğru bastırmamalısınız.

Cildiniz İçin Bakım Önerileri

Peki evde cilt bakımı nasıl yapılır? Kaliteli ürünlerle, evde cilt bakımı yapmak aslında hem çok kolay hem de zahmetsiz. Tıraş ve sonrası için birçok bakım ürünü mevcut. Tıraş için köpük, jeller ve kremler tıraşın daha kolay, acısız ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Tıraş sonrasında ise mutlaka nemlendirici ya da losyon kullanarak tahriş olma riskini en aza indirmelisiniz. Ayrıca uzun sakal seven erkekler için ise sakal bakım yağını tavsiye ediyoruz. Böylelikle sakal ve sakal diplerini yumuşatarak daha bakımlı bir görünüm sağlayabilirsiniz. Erkekler için tıraş sonrası bakım oldukça önemli. Cildinizin sağlığı için yağın giderilmesi yerine dengelemeniz gerekiyor. Cildinizi düzenli bir şekilde temizlediğinizde, daha canlı ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmuş olacaksınız. Haftada 3-4 gün peeling yaparak, cildinizdeki ölü deriyi kaldırabilirsiniz. Bu sayede gözeneklerinizdeki fazla yağ ve kirden kurtulmuş olacaksınız.

Sakal Tıraşından Sonra Tahriş Nasıl Geçer?

Tıraş sonrasında, erkek cilt bakımı oldukça önemlidir. Cildinizdeki gözeneklerin inflamasyon birikmesiyle, tıraştan sonra tahriş olma olasılığı çok yüksek. Bu yüzden gözeneklerden arınmak ve tahriş olma olasılığını en aza indirmek için cilt bakımı oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük cilt bakımınız, yüz temizliğiniz ve cildi nemlendirmeniz büyük önem taşır. Erkekleri birçoğu, sakallarının altında kalan cilt dokusunun ihtiyacı olan bakımı gözden kaçırabilirler. Fakat cildinizin bu bölümünün nefes alması, cilt sağlığınız bakımından oldukça önemlidir. Bu yüzden sakallarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Tıraş sonrası batma veya tahriş olmaması adına, erkekler için cilt bakımı rutinlerine dikkat etmeniz gerekir.. Tahriş oluşumunu önlemek için yakın tıraş prensibini uygulamanız gerekir. Cildinizi krem, jellerle veya köpükle tıraşa hazırladıktan sonra, tıraş bıçağını olabildiğince cildinize yakın tutarak, dikkatli bir şekilde temas ettirmelisiniz. Tıraş bıçağıyla ne kadar az hamlelerde bulunursanız, cildinizin tahriş olma olasılığını o kadar aza indirmiş olursunuz.  

Tıraş sonrası cildinize tahriş oluşumunu gözlemleyemiyorsanız yatıştırıcı ve arındırıcı bir tonikten yardım alabilirsiniz. Temiz pamuğun üzerine tonik döküp, yüzünüzü yavaşça silerek yaşadığınız hassasiyeti en aza indirmiş olacaksınız. Fakat cildinizde kesik veya çizik varsa, o bölgeye tonik veya başka bir cilt bakım ürünü kullanmaktan kaçınınız. Cildinizin yapısına uygun bir toniği günlük rutininize ekleyerek her sakal tıraşından sonra kullanabilirsiniz. Erkek cilt bakımı konusunda hassassanız Arnica ‘nın sizin için ürettiği erkek bakım seti modellerini inceleyebilirsiniz. Arnica erkek bakım setleri, son teknoloji ile üretilir ve kesme başlığı, tıraş başlığı, burun kulak kılı kesme başlığı ve hassas kesim başlığı gibi farklı başlıklara sahiptir. Arnica erkek bakım setlerinde bulunan paslanmaz çelik bıçaklarla en zahmetsiz tıraşı yapar ve cildinizi tahriş olmaktan kurtarabilirsiniz.