Ev Temizliğinde Anne ile En Çok Kavga Edilen Konular

Ev temizliğinde anne ile en çok kavga edilen konular çok çeşitli olabiliyor. Bilindiği üzere ev temizliğinin düzenli olarak ve sık sık yapılması gerekiyor. Kışın kapı ve pencereler kapalı olduğundan evin ve evdeki eşyaların tozlanması için daha fazla zaman geçmesi gerekse de yaz ve bahar aylarında ise durum tam tersi. Zira tabiri yerindeyse her yer açık olduğundan içerisi gün aşırı tozlanıyor.

Cam Silmek Tam Bir Zulüm

İlkbahar ve yaz aylarında polen ve yoğun tozlanma dolayısıyla cam ve pencereler kirleniyor ve buraları silmek çoğunlukla ne annenin ne de kızın hoşuna gidiyor. Kış ve sonbahar mevsimlerinde sürekli yağış olduğundan pencere silme sayısı azalsa da yine de bu temizliğin yapılması gerekiyor. Yani, kışın daha nadir, bahar ve yaz aylarında ise daha sık olmak üzere, cam-pencere silmek anne ile kızın tartışmasına sebep oluyor. Bunu önlemek adına şartlar elverdiği ölçüde cam silme işi dönüşümlü yapılabilir.

Evi Kim Süpürecek?

Ev temizliğinde anne ile en çok kavga edilen konulardan bir diğeri de bu sık ve sürekli temizlik seremonisinin yol açtığı keyif kaçırma durumu oluyor. Mesela, evde televizyon açıkken ve hane halkı keyifle bir şeyler izlemekteyken evin süpürülmesi keyif kaçırıcı olabiliyor. Süpürmeyle ilgili en büyük sorunlardan biri de gece yere bir şey döküldüyse meydana geliyor. Gece açılan elektrik süpürgesi sadece hane halkını değil komşuları da rahatsız edebiliyor. Ev temizliğinde anne ile en çok kavga edilen konular hayli fazla olmakla birlikte, bu toz alma ve evi süpürme işlerinden kurtulmak adına sessiz elektrik süpürgesi iyi bir tercih gibi görünüyor.

Koltuk ve Halı Temizliğini Kim Yapacak?

Halı ve koltuklar kullanım ve zamana bağlı olarak tozlanıyor. Bunların temizliği ise hem meşakkatli hem de zaman alıcı oluyor. Kumaş, yün temizliğine yönelik çeşitli temizlik malzemeleriyle “elle yapılan” halı-koltuk temizliği zahmetli olması bakımından anne ile kız arasında tartışma yaratabiliyor. Bu tür eşyaların temizliğine yönelik olan halı yıkama makinesi gibi araçların anne-kız arasında işleri kolaylaştırdığını belirtmek gerekiyor.

Ütü Yapmak ya da Yapmamak. İşte Bütün Mesele Bu!

Bunun dışında anne ile kız ütü yapma sebebinden ötürü de kavga edebiliyor. Ütünün uzun sürmesi insanın şevkini kırabiliyor ve ütü yapmayı erteleme ihtiyacı anne ile kızın arasını açabiliyor. Ütü yapmak zorlayıcı olduğundan anne bu işi kızına yaptırma eğiliminde de oluyor. Bu anlamda buharlı ütüler oldukça işlevsel. Kırışıklığı daha çabuk gidermesi ile ütü süresi kısalıyor ve böylece bu süreç gözde büyüdüğü kadar zaman almıyor. Annenize buharlı ütü alarak bu eylemi basitleştirebilir ve annenizin ütü işini size vermesinden kurtulabilirsiniz.

Gündelik Sorumluluk: Bulaşık yıkama

Günde en az iki öğün yenen yemek, sofranın kurulması ve kaldırılması demek: Bu da bulaşık yıkamayı gün içinde tekrarlanan bir işe dönüştürüyor. Neyse ki bulaşık makineleri var! Bu durum her ne kadar işleri kolaylaştırsa da anne ile kız arasında kavga bu noktada bulaşıkları makineye kim yerleştirecek ve makineden kim çıkaracak üzerine oluyor. Bu noktada anne kız arasındaki olası tartışmayı önlemek adına, sofrayı kuran bulaşıktan feragat edebilir şeklinde bir çözüm planı çoğunlukla etkili oluyor.