Kedi, köpek, kuş, balık ya da hamster… Sizinle aynı evi paylaşan, aynı zamanda evinizi alt üst eden; hayatınızı ritme sokan ama mevcut düzeninizi değiştiren sevimli bir dosta ne dersiniz? “Evde evcil hayvan beslemenin zorluklarına göğüs gerebilirim.” diyorsanız; onunla doyasıya eğlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Minik Dostlarınızla Eğlencenin Tadını Çıkarın

Bakmayın etrafınızdaki kalabalığa… Gerçekten samimi, şefkatli ve sadık bir dost arıyorsanız hayvanlar bir çok insandan daha duyarlı! Köpeklerin insanlara ders veren sadakat öykülerini yaşamasanız bile illa ki duymuşsunuzdur. Sevgisiyle sizi ısıtacak, varlığıyla kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak, hareketliliğiyle hayatınıza renk katacak bir köpekle yaşamak oldukça eğlenceli! Onunla çeşitli oyunlar oynamanın, parkta yapılan yürüyüşlerin keyfi paha biçilemez! İstediğinizde sizinle oynayan istediğinizde kucağınızda bebek gibi uyuyan sevimli kediler, hoş sesleriyle evinizi şenlendiren kuşlar, suda süzülerek ruhunuzu dinlendiren kaplumbağalar… Evcil hayvanlar hayatınızın her anına renk katıyor. Ancak her güzelliğin bir zorluğu olduğu gibi sevimli dostlarınızın bakımında da bazı zorluklar sizleri bekliyor.

Evcil Hayvan Edinmeden Önce…

İster köpek, ister kedi, ister başka bir evcil hayvan olsun; evimizde beslemek istediğimiz minik dostlarımızın da tıpkı bizler gibi bir can taşıdığını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Onların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara daima ilgi ve sevgiyle yaklaşmak bizlere düşüyor. Bu noktada insanların en çok yaptığı hata; ilk başta büyük bir heves ve istekle edindikleri evcil hayvanları, bakımındaki zorluklar nedeniyle sıkıldıklarında sokağa atmak oluyor. Doğal ortamından uzun bir süre koparılan hayvanlar; eski alışkanlıklarını kaybederek ev ortamında yeni bir hayat düzenine adapte oluyor. Sahipleri tarafından bir süre sonra tekrar sokağa atıldıklarında ise doğal ortamdaki hayat şartlarına uyum sağlayamıyorlar. Böylece hem kendi cinsleri arasında hem de diğer hayvanlarla arasında oluşacak rekabet ortamında varlığını sürdüremeyerek hayatlarını kaybetme olasılığı oldukça yükseliyor. Dolayısıyla evcil hayvan edinmeden önce tüm bu zorluklar hakkında fikir sahibi olup; sorumluluk alabileceğinize emin olduktan sonra karar vermeniz gerekiyor. Eğer kendinizden eminseniz; evinize en yakın hayvan barınağına giderek kendinize sevimli bir dost edinebilirsiniz. Unutmayın, evcil hayvan edinmek için doğru adres petshoplar değil; sahipsiz hayvanların sizleri beklediği barınaklar!

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Zorlukları

Evcil hayvan beslemenin zorlukları; hayvandan hayvana değişiklik gösteriyor. Örneğin evcil köpekler, her gün mutlaka iki kere gezmeye çıkarılıyor. Ayrıca tıpkı bir çocuk gibi tuvalet eğitimi başta olmak üzere evcil hayvanlarımıza bazı eğitimler vermemiz gerekiyor. Köpeklerin tuvalet eğitimini kedilerden daha geç tamamladığı göz önünde bulundurulursa, bu eğitim süresinde onlara sabırlı ve şefkatli davranmak evcil hayvan beslemenin zorlukları arasında önemli bir yere sahip. Beslenme ve barınma olanaklarını sağlamaktan sorumlu olduğumuz evcil hayvanların; temizlik ve bakımı da yine bize düşüyor. Zamanı geldiğinde aşılarını yaptırmak, hasta olduğunda veterinere götürmek, mamalarını zamanında vermek ve onları susuz bırakmamak; hayvanların temel ihtiyaçlarını karşılamak adına sahiplerinin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Benzer şekilde başta köpek, kedi ve kuşlar olmak üzere birçok evcil hayvanın ortak problemi tüy dökmeleri! Evinizin döşemelerinde, koltuklarında, kıyafetlerinizde sık sık minik dostunuzun tüylerine rastlamanız çok normal! Ancak işin temizlik boyutu, uzun vadede sizi zorlayabilir. Bu aşamada işinizi kolaylaştırmak için bazı ev aletlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle tüy dökme problemine karşı dikey elektrik süpürgelerini kullanarak pratik bir şekilde evcil hayvanınızın neden olduğu dağınıklığı ve kirliliği ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için Arnica Tria Pro Dik Elektrikli Süpürge tam size göre! Evinize dökülen toz, kir, saç ve tüyleri Arnica güvencesiyle, dikey süpürge kullanarak yok etmek sizin elinizde! Büyük süpürgelerde olduğu gibi uzun uzun uğraşmanıza gerek kalmadan kolay ulaşılabilir bir yere konumlandırdığınız dikey süpürgeler sayesinde en ufak döküntülerden bile anında kurtulabilirsiniz. Böylece evcil hayvan beslemenin zorluklarını azaltarak onlarla eğlenmeye daha çok vakit ayırabilirsiniz.