saç maşası

Hepimizin bildiği gibi saç tasarımı imajımızı tamamlayan ve ilk izlenimde insanlar hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayan çok önemli bir unsur. İşte bu yüzden, geçmiş çağlardan günümüze kadar her toplumda saçlar oldukça önemliydi… Antik çağda yapılmış heykellere baktığımızda kadın erkek demeden herkesin saçının kıvırcık olduğunu görürüz. O zamanlarda kıvırcık saç asaleti temsil eder, özgürlüğün ve mutluluğun simgesi olarak görülürdü. Sonraları kadınlar, 1920’lere kadar saçlarına ısıtılmış metal çubuklarla kıvırcık şekli vermeye ve ısıttıkları bigudilerle uyuyarak ertesi gün için kıvırcık saçlar elde etmeye devam etti. 1920’de üretilmeye başlanan ilk saç maşaları, bir ısı kaynağında bekletilerek ısıtılan makas şeklinde demir çubuklardan ibaretti.

Günümüzde artık saç maşaları iyice gelişti. Bugün ısıyı çok iyi ileten ve saçı yakmayan seramik materyalinden üretilen iyonik saç maşaları kullanılıyor. Öyleyse, kıvırcık saçın modasının hiç geçmediğini ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda da geçmeyecek olduğunu söyleyebiliriz fakat kıvırcık saçı elde etmek herkes için çok kolay bir işlem olmayabilir. Zamandan kazandıran, en pratik ve en kolay yöntemin saç maşası kullanmak olduğunu söyleyebiliriz. Gelin o zaman birlikte saç maşası nasıl kullanılır, kuaförlere gitmeden ekonomik şekilde evde kıvırcık saç nasıl yapılır ve saçta en iyi dalgaları elde etmek için neler yapabiliriz bir bakalım…

Saç Maşası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kıvırcık saç modelleri nasıl yapılır, sorusunun yanıtına geçmeden önce saç maşasının öneminden bahsetmeliyiz. Saç maşası seçerken, saçta ince ve kalın dalga görünümünden hangisini sevdiğinize karar verip uygun kalınlıkta saç maşası seçmelisiniz. Aynı zamanda saçınıza yüksek ısıdan dolayı zarar vermeden şekil verecek seramik ve turmalin benzeri materyallerden üretildiğinden emin olmalısınız. Turmalin ve seramik ısı dağılımını ve kıvrılma kontrolünü iyi sağlamasıyla saçınıza daha az zarar verir. Bu, eğer yıpranmış, ince telli veya boyalı saçlarınız varsa dikkat etmeniz gereken bir kriterdir.

Saçınıza şekil verirken daha pürüzsüz dalgalar için saçta oluşan statik elektriği almak ve saçtaki elektriklenmeyi önlemek gerekir. Bunun için saç maşası satın alırken iyonik teknolojiye sahip olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Maşanızın çabuk ısınması ve ihtiyacınıza göre ısıyı ayarlayabileceğiniz kontrol panelinin olması işinizi kolaylaştıracaktır. Saç maşanızı saçlarınızı ayırmak için bile olsa bir anlık elinizden bıraktığınızda, sıcak kısmı zemine değmemeli ve olası kazalardan korunmak için maşanızın alt kısmında açılıp kapanabilen bir bekleme paneli olmalı. Ergonomik bir tutuşu olması, priz ve ayna arasındaki mesafenin uzak olması durumunda kablosunun da uzun olması size rahat bir saç şekillendirme süreci sunar. Saç maşası hakkındaki tüm soruları yanıtladıysak, gelelim kıvırcık saç nasıl yapılır sorusunun yanıtına…

Kalın Su Dalgaları Nasıl Yapılır?

saç maşası

Saçınızın yapısına ve yüzünüzün şekline göre kendinize ince ya da kalın dalgalı modelleri yakıştırabilirsiniz. Saç maşası ile saçınızı istediğiniz modelde şekillendirme esnasında dikkat etmeniz gereken bazı ortak noktalar olduğu gibi, modelden modele değişen püf noktaları da vardır. Maşaların kalınlıkları 9 mm ve 50 mm arasında değişir.

Özellikle yaz aylarında daha fazla trend olan, günlük kullanıma çok uygun kalın su dalgaları yapmak isterseniz, en güzel sonucu verecek maşa 25 mm ve 32 mm olanlardır. İdeal saç maşanızı seçtikten sonra işlem öncesi saçınıza bazı hazırlıklar yapmanız gerekir. Saçınızı şampuanladıktan sonraki ertesi gün saçınıza maşa yaparsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz ama saçınızı yıkadıktan hemen sonra şekillendirmek isterseniz de size önereceğimiz şey; saçlarınızın nemini aldıktan sonra kıvırcıklık sağlayacak bir krem ya da köpük kullanmalı ve saçlarınızı sonra kurutmalısınız.

Şekillendirme aşamasına geçtiğinizde, saçınızın alt kısmından 4-5 tutamlık bir kısmı ayırıp, gerisini tepede topuz şeklinde toplayın. Tutamları sırayla şekillendirip bitirdikten sonra topuzunuzdan saç almaya devam edeceksiniz. Her saç tutamını kıvırmadan önce saçınıza ısıdan koruyucu saç spreyi sıkmanızda fayda var. Sonrasında tutamları geniş bir şekilde, çok sık kıvırmadan ve saçınızın çok fazla dibine yaklaşmadan içten dışa doğru maşaya sarmalısınız. En fazla 10, ortalama 5-6 saniyelik bekleme süresinde maşanızı dik biçimde tutmalısınız. Sonrasında bukleyi yavaşça maşadan kurtarın ve dilerseniz şeklini bozmadan bir tel tokayla tutturun. Bütün tutamları bitirdikten sonra tel tokaları çıkartın ve bukleleri parmaklarınızla ya da çok geniş aralıklı bir tarakla açmaya başlayın. Son aşamada saçlarınızın şeklini ve dolgunluğunu koruması için saç spreyi ya da deniz tuzu spreyi kullanmalısınız. Kalın su dalgası modelini elde etmek işte bu kadar kolay!

İncecik Bukleler Yapmanın Püf Noktaları

İncecik bukleler için, 19 mm saç maşası idealdir. Ancak çok ince telli saçlarınız varsa ya da daha ince bukleler elde etmek isterseniz daha incelerini tercih edebilirsiniz. Saç tutamlarınızı daha ince almalı ve maşaya sararken daha sık şekilde kıvırmalısınız. Bu sefer saçınızı, saç diplerinize daha yakın şekilde sarmaya başlayabilirsiniz. Bukleleri tamamladıktan sonra hemen elinizle açma müdahalesinde bulunmayın. Bırakın bir süre saç kendi kendini salsın. Daha sonra isteğinize göre ister sprey sıkıp çıkın, isterseniz elinizle bukleleri biraz açın. Artık mükemmel dalgalar yapabilecek her bilgiye sahipsiniz.

Eğer tek eksiğinizin bir saç maşası olduğunu düşünüyorsanız size bir önerimiz var. Arnica’nın uzun yıllar garantili, mükemmel sonuç elde edebileceğiniz, ergonomik, saçınıza zarar vermeyecek, seramik yapılı ve iyonik teknolojili saç maşalarına mutlaka bakmalısınız. Arnica’da bütçenize ve ihtiyacınıza göre en uygun saç maşası modelini bulacağınıza eminiz.