arnica blender seti

Büyük küçük demeden herkesin çok sevdiği, kimsenin yemeye doyamadığı, yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti: Dondurma! Genellikle yaz ayları geldiğinde tüketilmeye başlansa da aslında her mevsim dondurma tüketebilirsiniz. Marketlerde dört mevsim dondurma bulmak mümkün olsa da kendi dondurmanızı evde yapmayı denediğinizde artık hazır dondurmaları yemek istemeyebilirsiniz. Evde yaptığınız dondurma ile katkı maddesi içermeyen, çok lezzetli ve daha sağlıklı bir tatlı yiyebilirsiniz. Peki, evde dondurma nasıl yapılır? Çok basit. Şimdi birbirinden lezzetli ve çok sağlıklı tarifler ile evde dondurma yapmaya hazır mısınız?

Evde Dondurma Yapılışı

Evinizin konforunda sağlıklı bir dondurma yapmak istiyorsanız işte tüm detaylarıyla evde dondurma yapımı!

Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 4 tatlı kaşığı salep
  • 2 bardak toz şeker

Yapılışı:

Evde dondurma yapımı için İlk olarak yapışmaz bir tencereye sütü boşaltın. Sütün hemen ardından salep ve toz şekeri de ilave edip Arnica el mikseri ile kaynayana kadar çırpmaya devam edin. Çırpma işlemi sütün içine hava aldırarak daha yumuşak donmasına ve dondurmanın asıl kıvamına gelmesine yardımcı olacak. Kaynayan sütü uygun bir kaba boşaltıp soğuması için biraz bekletin. Soğuyan süt karışımını mikser yardımı ile tekrar çırpın ve üzerine bir kapak kapatıp buzdolabında soğumaya bırakın. Her saat başı süt karışımını dolaptan çıkarıp çırpıcı yardımı ile hava almasını sağlayarak çırpmalısınız. Çırpma işlemi sonrasında dondurma yoğun kıvam almaya başlayacak ve yaklaşık 6-7 kez bu işlemi tekrarladığınızda artık çırpılamayacak kıvama gelecek. İstediğiniz kıvamı elde ettiğinizde kapağı kapalı olarak 1 gece buzdolabında bekletin. 1 gün geçince dondurmayı buzluktan çıkarın ve dondurma kaşığı kullanarak dondurma topları elde edip bu şekilde servis edebilirsiniz. İsterseniz külah üzerine koyarak da evde yaptığınız dondurmanın tadına varabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde Dondurma Yapımı için Küçük Tüyolar

arnica blender

Eğer dondurmanın en orijinal halini elde etmek istiyorsanız evde dondurma yapımı için keçi sütü kullanmalısınız ama inek sütüyle de oldukça lezzetli bir dondurma yapabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız sütün taze olması da evde dondurma yapımı için oldukça önemli. Kullanacağınız süt ne kadar taze ve günlük olursa yapacağınız dondurma da o kadar lezzetli olur. Ancak çiğ sütü kullanmadan önce 15 dk. kaynatmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bir de cıvalı dondurma kaşığı kullanırsanız elinizin ısısı sayesinde dondurma toplarını servis etmeniz kolaylaşır!

Donmuş Meyveler ile Evde Dondurma Tarifi

Dolabınızdaki meyveler ile evde harika bir meyveli dondurma yapımı mümkün. İhtiyacınız olan en önemli malzeme olan muzu ister kabuklarını soyup isterseniz de kabuklu bir şekilde buzdolabında dondurun. Bir kase donmuş çilek, bir kase donmuş frambuaz ve 4 parçaya böldüğünüz 2 adet donmuş muzu doğrayıcı kabına koyup üzerine biraz krema ekleyin. Mevsiminde dondurulmuş lezzetli meyveler kullanacağınız için şeker kullanmanıza gerek yok. Ama isterseniz biraz bal ekleyerek dondurmanızın hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri Arnica doğrayıcı yardımı ile ezip malzemelerin iyice birbirine karışmasına izin verin. Sonrasında karışımı bir dondurma kasesine alıp 20 dk buzdolabında bekletin. Kıvama gelen iyice donmuş dondurmayı dilerseniz çilek reçeli ile süsleyip daha şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Şimdi son derece sağlıklı ve lezzetli buz gibi dondurmayı afiyetle yiyebilirsiniz.

Evde dondurma yapımında muzu olgunlaşmış seçerseniz yaptığınız dondurma daha lezzetli olur. Donmuş muz yanında kakao ve fıstık ezmesi kullanarak da dondurma yapabilirsiniz. Arnica blender ve doğrayıcı modelleri ile tüm malzemeleri ezip üzerini karamel ile süslemeniz yeterli!