Eviniz İçin En Uygun Elektrik Süpürgesi Nasıl Seçilir

Toz problemleri ev temizliğinde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisidir. Ne kadar temiz olmaya çalışılırsa çalışılsın evde her zaman toz ve kir bulunabilir. Özellikle yoğun şehir hayatıyla birlikte kirlenen havada bulunan yüksek çaplı partiküller evlerin içerisinde yoğun toz bulunmasına neden olur. Evde bulunan kişi sayısı, deriden dökülen tortular, saçlar ve evcil hayvanlardan dökülen tüyler bu işi oldukça karmaşık bir hale getirir. Kaliteli bir elektrik süpürgesi sahibi olmak toz problemini çözmek için en etkili yollardan birisidir. Kaliteli ve iyi bir elektrik süpürgesinin seçilmesi temizliği kolaylaştırır. Aynı zamanda süpürge tek seferde ne kadar iyi toz toplama performansına sahipse, evin tekrar tozlanması da o kadar gecikir. Elektrik süpürgesi kullanırken tekrar tekrar aynı yüzeyden geçmek sizi yorar. Bu sebeple emiş gücü yüksek bir makine almak tek seferde bütün tozları toplamanıza yardımcı olur. İyi bir süpürgeyle temizlik yapmak hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlar. Peki elektrik süpürgesi alırken nelere dikkat edilmeli, hangi özelliklere önem verilmelidir?

Süpürgenin Gücü Ne Anlama Gelir?

Elektrik süpürgesinde motorun gücünü ifade eden watt gücü önemlidir. Watt gücü aslında elektrik süpürgesinin çekiş gücünü değil, elektrik motorunun gücünü gösterir. Burada süpürgenin watt gücünden ziyade performansına bakmak gerekir. Toz çekme çekme performansı süpürgenin tasarımdan motor gücüne bütün bir tasarımın ürünüdür. Öncelikle watt gücünün yüksek olması motorun daha güçlü çalışacağını böylelikle süpürgenin daha fazla çekim kuvveti uygulayabilme ihtimali olduğunu gösterir. Fakat bu watt gücünün bir kısmı ısı olarak, bir kısmı da ses olarak kayba uğrar. Aynı zamanda toz çekim gücü diğer etkenlere bağlı olarak artıp azalabilir. Süpürgenin filtrelerinin temizliği emiş gücünü direkt olarak etkileyen unsurlar arasındadır. Vakum gücünün azaldığı hissedildiği taktirde süpürgenin filtrelerinin, borularının ve mekanizmasının kontrol edilmesi önceliklidir. Eğer toz torbalı bir süpürge kullanılıyorsa yeni torba takılmalı, torbasız bir süpürge kullanılıyorsa da HEPA filtrelerin kontrol edilmesi gerekir.

Elektrik Süpürgesi Toz Torbalı Mı Yoksa Toz Torbasız Mı Olmalı

Elektrikli Süpürge Toz Torbalı mı yoksa Torbasız mı Olmalı ?

Elektrik süpürgesi ister toz torbalı olsun ister toz torbasız olsun, iki modelinde birbirine üstünlük sağladığı durumlar olabilir. En iyi elektrikli süpürge torbalı veya torbasız demek mümkün değildir. Genel olarak toz torbalı elektrik süpürgesi mikro filtrelere sahip olduğu için fan çıkışından toz kaçırabilir. Buna karşılık torbasız süpürgelerde HEPA filtre olduğu için daha iyi bir filtreleme sunarak daha iyi toz toplama performansı sunabilir. Tasarımcılar bunu önlemek için toz torbalı süpürgelere de HEPA filtre ekleyerek bu problemin önüne geçmeyi planlar. Torbasız süpürgeler daha masrafsız gibi görünse de dönem dönem onların da HEPA filtrelerini değiştirmek gerekebilir. Tıkanan filtreler ya da dolan torbalar süpürgenin emiş performansını düşürerek, hem daha kötü bir temizlik çıkmasına hem de kullanıcının daha çok yorulmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple gerekli görüldüğünde bu parçaların değiştirilmesi önemlidir. Torbasız elektrik süpürgesinin bir diğer avantajı da şeffaf bölmeleri sayesinde doluluk oranının görülebilmesidir. Torbalı süpürgelerin dışarısına doluluk göstergesi konarak bu problemin çözülmeye çalıştığı ürünler mevcuttur. İki seçenekte de süpürgenin HEPA filtreli olması önemli bir konudur. Bu tarz filtreler 0.3 mikron boyutunda bulunan partiküllerin neredeyse %99,7’sini filtreleyerek evin kısa sürede tozlanmasının önüne geçerler.

Süpürgede Ses Önemli Bir Konudur

Ses yüksekliği insanların sağlığını direkt olarak etkileyen konulardan birisidir. Yüksek sesli çalışan eski tip elektrik süpürgesine nazaran yeni modeller hem daha fazla emiş gücüne hem de daha düşük sese sahiptir. Özellikle apartman gibi toplu yaşanılan ortamlarda sessiz elektrik süpürgesi, süpürgeye ihtiyaç olan her anda kullanma imkanıyla ön plana çıkar. Evde küçük bir bebek varsa sessiz süpürgenin değeri daha da fazla anlaşılabilir. 

Yaygın Servis Ağı ve Bilinir Marka Tercihi Önemli

Elektrik süpürgeleri genellikle uzun süre kullanılan ürünlerdir. Bu sebeple çoğu ürün garanti süresi dolsa dahi kullanılmaya devam eder. Bu sebeple bilindik markalardan ve kaliteli parçaları olan ürünlerden almak faydalıdır. Yedek bir parçaya ihtiyaç duyulduğunda güvenilir markalardan alışveriş yapmanın faydası görülür. Aynı zamanda yaygın servis ağı olan ürünlerde garanti süresi dolduktan sonra dahi servis hizmeti alma imkanı doğar. Arnica marka bir elektrikli süpürge alarak sizde uzun yıllar kullanabileceğiniz pratik bir ürün elde edebilir, evinizi tamamen tozlardan arındırabilirsiniz.