arnica mutfak robotu

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, virüs, bakteri hücrelerini yok eden işleyişlerin tümüdür. Doğuştan itibaren vücudu koruyan bağışıklık (immün) sistemi eğer yeterli ve dengeli beslenilmezse zayıflar ve pek çok bakterinin vücuda girerek hastalık oluşturmasına imkan tanır. Özellikle kişinin yaşı ilerledikçe de zayıflayan bağışıklık sistemi için mutlaka bağışıklığı güçlendiren yiyecekler ile sağlıklı ve dengeli şekilde beslenilmesi gerekir. Böylece birtakım hastalıklara yakalanma ihtimali önemli ölçüde düşecektir.

Sağlıklı beslenmek demek aslında bağışıklık sistemini güçlendiren besinler almak demektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineral ve karbonhidratlar ile proteini günlük alarak bağışıklık sistemini güçlü tutmak mümkündür. Bunun için sadece belirli bir besin grubu ya da vitamin almak yerine, pek çok mineral, sağlıklı yağ asitleri, protein ve karbonhidrat dengesinde oluşturulan bir beslenme sağlanmalıdır.

Hangi Sebze Nasıl Tüketilmeli?

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında koruyucu özellik de gösteren pek çok sebze yer alır. Bunların başında brokoli, lahana, turp çeşitleri ve brüksel lahanası vardır. Çiçekli formları ile dikkat çeken bu sebzelerin içeriğinde kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etken maddeler bulunur. Bu nedenle bu sebzeleri haşlamak ve blenderdan geçirerek muhteşem lezzette faydalı bir çorba hazırlanabilir.

Bağışıklığı güçlendiren besinler içerisine en büyük destekçiler lahana grubu sebzelerdir. Kırmızı ve beyaz lahana hemen her öğünde ister katı, ister sıvı formda tüketilebilir. Hatta Anadolu’da sabah kahvaltısında beyaz lahana ile yapılan çorba tüketmek sıklıkla yapılan bir alışkanlıktır. yine kırmızı lahananın, sirke içerisinde bekletilerek fermente hale getirilmesi ve probiyotik tarzda salatalarda kullanılması çok faydalı bir tüketim şeklidir.

Her Şeyden Yeterli ve Dengeli!

arnica mutfak robotu

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında sebze dışındaki en güçlü temsilciler sarımsak ve soğandır. Özellikle sarımsak dünyanın en güçlü ilaçlarından biri olarak bilinir. İçeriğindeki aktif madde olan organosulfur, tüketildiğinde allicine formuna dönüşür ve bu da kronik hastalıklar ile savaşan hücrelerin sağlıklı ve doğal şekilde üretilmesini sağlar. Kanseri önleme, soğuk algınlığına iyi gelme ve iyi bir antiseptik özellik gösterme gibi farklı yararlara sahip olan sarımsağın genel sağlık durumu dışında bağışıklık güçlendirme için saymakla bitmeyecek faydaları vardır. Evde basitçe hazırlanabilecek çorba ya da detoks sularına iki diş sarımsak atmak, vücudunuza ve dolayısıyla bağışıklığınıza çok iyi gelecektir.

Bağışıklık sistemine faydası olan bir diğer besin de soğandır. Sarımsak gibi soğan da eşsiz bileşiklere sahiptir. Özellikle kırmızı ve mor soğan içerisinde yer alan allicin maddesi sağlık için bulunmaz bir nimettir. Kalp hastalıklarını önleme ve yüksek kan basıncını düşürme gibi özellikleri olan soğan tencere yemekleri, çorba ve salatalarda sıklıkla tüketilmelidir. Ek gıdaya geçen bebeklerin çorbalarına eklenebilir, blenderdan geçirilerek tüketmeleri sağlanabilir.

Domates, Biber, Pancarlı Nefis Detoksa Hazır Mısınız?

Bağışıklığı güçlendiren içecekler arasında detoks suları son dönemde en çok tercih edilen seçeneklerdendir. Son derece güçlü antioksidanlar arasında olan domatesin içerisindeki likopen ve karoten bağışıklık sistemi için eşi bulunmaz bir faydadır. Bunun yanı sıra iki tane portakala eş değer olan biber C vitamini deposudur. Muhteşem bir kan temizleyici olan pancar ise demir yönünden zengin yapısı ve lif deposu olması sayesinde bağışıklık sistemi için adeta bir hazinedir. Bu muhteşem üçlü ve yeşil yapraklı sebzeler ile kendinize nefis bir detoks hazırlamaya ne dersiniz?

İster Katı İster Sıvı… Tercih Sizin!

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler konusunda hassas davranılması ve hepsinin belirli periyotlarda sofrada yer alması mevcut hastalıkların iyileşmesi ve hastalık risklerine karşı vücudun savaşabilmesi açısından son derece önemlidir. Tüm bu besinleri uygun şekillerde hazırlama konusunda pratik bir yardımcılar olan blenderlar ve doğrayıcılar ile yemeklerinize tüm faydalı sebzeleri ve meyvelerin sağlığından bir tutam katabilir, çocuklarınıza şifa dolu çorbalar hazırlayabilirsiniz. Size en uygun mutfak robotları ve fiyatlarını Arnica’da bulabilirsiniz.