arnica fritöz makinesi

İşlenmiş ve paketli gıdalar içerdikleri koruyucular nedeniyle sağlığımıza zarar verebiliyor. Patates kızartmanızı evde yaparak sağlıklı atıştırmalıklar elde edebilirsiniz. Çeşitli aromalar ile farklı lezzetler yaratabileceğiniz pek çok tarifle buluşabilirsiniz. İşte, evde cips yapımı için pratik yöntemler…

Evde Cips Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar kullanarak trans yağlardan uzak lezzetli cipsler yapmak oldukça kolaydır. Sadece patates değil farklı sebze ya da meyvelerden cips yapabilirsiniz. Seçtiğiniz meyve ya da sebzeleri ince dilimler halinde kesip derin bir kaba koymalısınız. Bu kaba soğuk su ekleyip cipsinizin çıtır çıtır olmasını sağlayabilirsiniz. Evde patates cips yapımı için sebzeleri bu sudan çıkardıktan sonra soğan ya da sarımsak tozu, köri ve nane gibi aromalar ekleyebilirsiniz. Çay kaşığını ölçek olarak kullanarak ne kadar baharat kullanacağınızı ayarlayabilirsiniz. Evde patates cipsi için karabiber ve pul biber kullanmak da hoş bir aromadır. Cipsinize aroma eklemek için patateslerin iyice kurumasını beklerseniz daha lezzetli cipsler elde edebilirsiniz. Kurutma işlemini kağıt havlu kullanarak kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede sağlıklı cipsler hazırlayabilirsiniz.

Kızartmaya Uygun Cips Nasıl Seçilir?

arnica fritözler

Evde patates cips yapmak için uygun patatesleri seçerek çıtır çıtır ve lezzetli atıştırmalıklar yapabilirsiniz. İnce kabuklu ve altın sarısı patatesler cips yapımı için idealdir. İnce kabuklu patates bulamadıysanız çok ince dilimler halinde doğradığınız patatesleri de tercih edebilirsiniz. Evde cips yapımı için patates dilimlerini kızartmadan önce buzdolabında bir süre bekletebilirsiniz. Bu uygulama daha sert ve lezzetli cipsler yapmanızı sağlar. Evde cips yapımı, soda kullanarak daha kolay hale gelir. Kıtır kıtır lezzetler yaratmak için bir çay kaşığı kadar tuz ile bir şişe sodayı karıştırarak patates dilimlerini bu karışım içine attıktan sonra kızartabilirsiniz.

Meyve Cipsi Nasıl Yapılır?

Tatlı ihtiyacınızı karşılayacağınız sağlıklı atıştırmalıklara ihtiyaç duyuyorsanız meyve cipslerinden birbirinden güzel tarifler yaratabilirsiniz. Elma, armut ve ayva gibi meyveleri ince parçalar halinde dilimleyebilirsiniz. Meyvelerinizi çeşitli kalıplar kullanarak kalp, yıldız ve çiçek deseni şeklinde de kesebilirsiniz. Evde cips yapımı için yağ kullanmadan doğrudan yağlı kağıt üzerine yerleştirdiğiniz meyve dilimlerini fırında kızartabilirsiniz. Cipslerinizi doğal meyve şurupları ile sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Fırından çıkar çıkmaz tarçın ve hindistan cevizi gibi baharatlar ekleyerek cipslerinize hoş aromalar katabilirsiniz.

Fritözde Patates Kızartmasının Püf Noktaları

Hangi malzemeyi kullanarak cips yaparsanız yapın ilk önce fritözü temizlemeniz gerekir. Sertleşmiş ve birikmiş yağ artıkları yüksek oranda kanserojen madde içerdiği için sağlık açısından oldukça zararlıdır. Bu nedenle, yaptığınız her kızartma işleminden sonra fritöz temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Fritözdeki yağı tekrar tekrar kullanmak da sağlığa zarar verdiği için yağ değişimine de önem vermelisiniz. Fritöz kullanarak sadece patatesten değil meyve ve sebzelerden de pek çok ev yapımı cips tarifi yapabilirsiniz. Fritözde kızartmak istediğiniz malzemelerin miktarına göre makineye yağ eklemelisiniz. Kızartma sepetinin doluluğuna göre yağ miktarını ayarlayabilirsiniz. Bir kilo patates için bir çorba kaşığı yağ yeterlidir. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağları kullanarak daha düşük kaloriler ile lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Fırında patates 240 kaloriyken, fritöz kullanarak yapılan patates kızartması ortalama 94 kaloridir. Fritözde kızartmak için ince kabuklu patatesler seçerek çıtır çıtır lezzetler elde edebilirsiniz. Cipslerin pişme süresini ayarlarken fritözün kullanma kılavuzu üzerindeki talimatları dikkate alabilirsiniz. Evde cips yapımı için lezzetli aromalar yaratmak istiyorsanız patatesler fritözden çıkar çıkmaz baharatlarınızı ve tuzu ekleyebilirsiniz. Kızartmaların üzerine cheddar rendeleyerek de farklı bir tarif oluşturabilirsiniz.

Siz de hemen fritöz sahibi olarak evinizde birbirinden lezzetli cips yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.