Heyecanlı Süreç: Çeyiz Alışverişi

Evlilik kararı, iki kişinin hayatını birleştirmesi ve bir arada yaşamasının dışında, yeni bir düzen kurma ve yeni eşyalar anlamına da geliyor. Yeni bir hayata başlarken yaşanan heyecanın yanı sıra yeni bir ev kurmanın zorluğu da göz ardı edilmemeli. Bir evde bulunabilecek her türlü eşya, malzeme ve araç gereci eksiksiz bir şekilde tamamlamak, dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayabilir. Yeni bir ev kurmak için alışverişe başlamadan önce, tüm ihtiyaçların ve en küçük detayların bile bulunduğu bir çeyiz listesi hayat kurtarıcı olabiliyor.

Alışveriş Öncesi Çeyiz Listeniz Hazır Mı?

Çeyiz listenizi hazırlanırken öncelikle salon, yatak odası, mutfak gibi kategorilere ayırıp en temel olmazsa olmaz ihtiyaçları yazarak başlamalısınız. Önem derecesine göre hazırladığınız listenizin sonlarına isteğe bağlı ve zorunlu olmayan dekor, süs eşyası gibi evinizde görmek isteyeceğiniz alternatif eşyaları not edebilirsiniz.

Çeyiz listesi hazırlarken en çok zaman ayıracağınız kategorilerin başında mutfak eşyaları geliyor. Tencerelerden tavalara, kahvaltılık tabaklardan günlük ve misafirlik yemek takımlarına, çay bardaklarından fincanlara, çatal kaşık takımlarından elektrikli mutfak aletlerine kadar uzayıp giden büyük bir mutfak çeyiz listesi oluşuyor. Bu uzun listenin içerisinde, rendeler, soyacaklar, kepçeler, maşalar, ölçekler gibi ufak tefek unutulmaması gereken pek çok mutfak aleti de yer alıyor.

Rengarenk Mutfak Eşyaları

Günümüz modasında mutfaklarda pembeler, morlar, maviler ve kırmızılar ön plana çıkıyor. Renkli tencereler ve tavalar, modern çizgilerden oluşan rengarenk tabaklar mutfak dekorasyonuna da katkıda bulunuyor. Mutfak eşyalarınız için alışverişe başlamadan önce renk tercihlerinizi belirleyerek, sevdiğiniz renklere göre alışverişinizi yapabilirsiniz. Dilediğiniz renkte mutfak ürünü bulabilme olanağı tanıyan günümüz piyasasında, mutfak çeyiz listenizi zevkinize göre tamamlamanız mümkün oluyor.

Mutfak eşyaları alışverişinde karar verilmesi gereken bir diğer konu da elektrikli mutfak aletleri seçimi oluyor. Sizin için en rahat seçimin kesme, doğrama, dilimleme, rendeleme, karıştırma veya püre haline getirme gibi pek çok işlemi tek bir makine üzerinden yapabileceğiniz mutfak robotları mı yoksa ayrı ayrı satın alacağınız blender, rondo, doğrayıcı ve mikser gibi küçük el aletleri mi olacağına karar vermelisiniz. Kararınız doğrultusunda pek çok seçenek arasında eleme yaparak ürünlerinizi satın alabilirsiniz. Çeşitli hamur işleri yapmak, farklı tarifler denemek sizin için bir zevk meselesiyse, mutfak tartıları da alışveriş listenizde bulunacak ürünler arasında yer alabilir.

Mutfak Alışverişinde Farklı Alternatifler

Çeyiz alışverişinizi yaparken kısıtlı bir bütçeye sahip iseniz, yeni evlenecek çiftler için fiyat avantajı sağlayan çeyiz paketleri ile; blender, mikser gibi çırpıcı ve karıştırıcı aletlerinizi daha uygun fiyata satın almanız da mümkün oluyor. Ayrıca bu çeyiz paketlerinin içerisinde tost makinesi, elektrikli süpürge, ütü, baskül gibi pek çok ev aletine bir arada sahip olma avantajından faydalanabiliyorsunuz.

Mutfak çeyiz listesi alışverişinizi eksiksiz tamamladıktan sonra dekoratif ürünleriniz için de küçük bir alışverişe çıkabilirsiniz. Satın aldığınız tos makinesi, mutfak robotu veya blender, mikser gibi mutfakta kullanacağınız küçük ev aletlerinizde tercih ettiğiniz renkler üzerinden giderek mutfak dekor ürünlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin kırmızı bir tost makineniz ve mutfak robotunuz varsa, mutfak raflarınız için kırmızı elma, kırmızı biber veya domates şeklinde objeler satın alarak mutfağınızda hoş bir ahenk yaratabilirsiniz. Mor tencerelerinizle uyum sağlamak adına yine mor tonlarında veya pembe renge sahip objelere yönelebilirsiniz. Bu seçeneklerin yanı sıra rengarenk bir dekorun sizi daha mutlu edeceğini düşünüyorsanız, mutfak dekorunuz için küçük ev aletlerinizin haricinde, kendi aralarında bir uyum oluşturan renklere sahip objeler de tercih edebilirsiniz.