tartı

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sağlam vücut ise sağlıklı bir vücutta. Bu sebeple, vücutta kilo kaynaklı tüm hastalıklardan korunmak için ideal kilo sahibi olmak oldukça önemli. Tüm bunların yanında estetik ve fit bir görünüme kavuşma isteği de uygun kiloya düşme ya da çıkma isteklerinde etkili olur. Bu zorlu ve meşakkatli yolda ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. 10 maddeden oluşan ideal kilo rehberimiz ise bu yolda en büyük yardımcınız olabilir!

  1. Başarabilirsiniz, Sadece Kendinize Güvenin!

Kilo verme, alma ve ideal kilo sahibi olma yolunda ilk olarak bilmeniz gereken şey, kilo verme sürecinin sadece diyet ve egzersiz ikilisini kapsamadığı. Bu noktada sahip olacağınız motivasyon düzeyi de oldukça önemli. Kendinize güvenmeniz ve motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerekir. Sürecin sonunda sahip olacağınız sağlıklı ve fit vücudu düşünerek kendinize yardımcı olabilirsiniz. İdeal kilo tartınızda en sonunda göründüğünde giymeyi istediğiniz kıyafetleri ya da bu kıyafetlerin fotoğraflarını görebileceğiniz yerlere koymak, sizlere amacınızı sürekli olarak hatırlatacaktır.

  1. Kendinize Uygun Beslenme ve Egzersiz Stilinizi Bulabilirsiniz

Yaratılış gereği her birey birbirinden farklı fizyolojik özelliklere sahip. Gündelik hayat içerisinde farklı hareket seviyelerine, farklı uğraşlara sahip olunması ise bu farklılıkları şekillendiriyor. Yaş, cinsiyet, hamilelik, stres, hareket düzeyi gibi pek çok şey de metabolizma hızını etkiliyor. Tüm bunları titizlikle göz önünde bulundurarak kendiniz için en uygun beslenme ve egzersiz stilini bulabilirsiniz. Bunun için bir profesyonelden destek almak etkili ve sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

  1. Günlük Beslenmenizi Liste Haline Getirebilirsiniz

Diyetisyene gittiniz ya da kendinize uygun bir beslenme programı oluşturdunuz. Bu liste içerisinde yemeniz gereken ve yememeniz gerekenlerden oluşan şeyler yer alıyor. Peki bunlara ne kadar uydunuz veya uyabileceksiniz? Bu noktada yediklerinizi, bir yiyecek günlüğü tutarak kayıt altına almanız, kendinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

  1. Yürüyüş En Sağlıklı Spordur

İdeal kilo için spor salonuna gidecek vaktiniz veya maddi olanağınız olmayabilir. Spor salonlarını tercih etmek de istemeyebilirsiniz. Bu durumda masrafsız ve keyifli kalori yakma eylemlerinin başında yürümek gelir. Kısa mesafelerde araçlar tercih etmek yerine yürüyebilir, günlük en az 45 dakika yürüyüş yaparak ideal kilo yolunda başarılı adımlar atabilirsiniz.

  1. Uykunuzu Almanız Oldukça Önemli

Uyku sağlıklı bir hayat için oldukça önemli. Kötü bir uyku düzenine sahip olmak, fazla uyumak metabolizmanızın işleyişini bozarak ideal kilo sürecinizin de dengelerini değiştirebilir. Düzenli ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olmanız ise metabolizmanızın ve sistemlerinizin doğru çalışmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple uyku süresi ve uyku kalitesini dengede tutarak dilediğiniz kiloya başarı ile ulaşabilirsiniz.

  1. Kahvaltının Mutlulukla Bir İlgisi Olduğu Doğru!

Güne sağlıklı ve mutlu bir başlangıç yapmak; dengeli bir kahvaltı sofrasından geçer. Öğlen ve akşam yemeklerinde porsiyonları abartmamak ve gün içerisinde tokluk hissini yaymak için kahvaltılar küçümsenmeyecek derecede önemlidir. İster kilo almayı ister kilo vermeyi hedefleyin bu öğünü atlamamanız gerekir.

  1. İdeal Kilo Hesaplama Rehberi

Boyunuz ve kilonuz arasındaki uyum göz önünde bulundurarak ideal kilo hesaplamaları yapılır. Bunun yanında ideal kilo yaş, cinsiyet vücuttaki yağ ve kas oranı gibi değişkenlerden de etkilenmektedir. Beden kitle indeksinizi hesaplayarak uygun aralıklarda yer alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz. Güncel vücut ağırlığınızı boyunuzun karesine bölerek beden kitle indeksinizi öğrenebilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç 18.50 ile 24.99 değerleri arasında ise ideal kilo aralığında bulunduğunuz düşünülebilir.

  1. Kilo Almanın Yolları

Kilo almak için vücudunuzun gün içerisinde yaktığından çok kalori almanız gerekir. Ama bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Kilo aldırdığı düşünülen yağ ve kalori oranı yüksek besinleri tüketmeniz sağlığınız için uygun olmayacaktır. Düzenli ve kaliteli öğünlerden oluşacak bir gün ile başarılı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Sağlık sorunları yaşamamak adına bu süreçte bir profesyonelden destek almalısınız.

  1. Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı ve başarılı bir şekilde kilo vermek için öğünlerinizi dengeli bir şekilde planlamanız gerekir. Öğünler içerisinde kızartılmış, yağlı ve hamurlu yiyeceklerin yanında çok şekerli ve tuzlu yiyeceklerden de uzak durmanız kilo verme sürecinizin yararına olur. Kilo vermenin sadece yemek listesi oluşturup az yemekten geçmediğinin de bilincinde olarak egzersiz ve spora günlük rutininiz içerisinde yer verebilirsiniz. Bu konuda bir profesyonelden yardım almanız emin adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

  1. İdeal Kilo Hayal Değil

Ruh ve beden sağlığınız için ideal kilo sınırları içerisinde olmak; özellikle kilo verme ve alma süreçlerinde zorlayıcı gibi görünebilir. Tüm bu süreçleri sadece ve sadece kendiniz için gerçekleştirdiğinizi unutmamanız gerekir. Motivasyon ve ana odak noktanızı kendi sağlığınız, kendi mutluluğunuz olarak düşünerek adımlarınızı planlayabilirsiniz. Bu şekilde düşünüldüğünde sağlıklı ve fit bir vücut bir hayal olmaktan çıkacak ve sizin vücudunuz haline gelecektir.

Arnica tartı modelleri ile kilonuzu düzenli olarak takip edebilir, kesin sonuçlardan yararlanarak sürecinizi düzenli olarak takip edebilirsiniz.