Pek çoğumuz hayatımız boyunca mutlaka giysilerimizin veya eşyalarımızın üzerine bulaşan lekelerden şikayetçi olmuşuzdur. En sevdiğimiz gömleğimizin üzerine dökülen çay veya kahve damlacıkları, özenerek giydiğimiz açık renk pantolonumuzu mahvetmeye yetecek bir bardak vişne suyu veya herhangi bir kumaş eşyamıza bulaşan yağ, anında keyfimizi kaçırmaya yetecek güce sahip olabilir. Ancak keyfimizi yeniden yerine getirecek leke çıkarma yöntemleri ile bu sıkıntılı durumlardan kolaylıkla kurtulabiliriz.

Mucizevi Leke Çıkarma Yöntemleri

Çoğu zaman tam bir baş belası haline gelebilen inatçı lekelerle vedalaşmanın birkaç yolu olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle çocuk sahibi olan ailelerin başlıca sorunlarından biri olan inatçı lekelerden kurtulmak sandığınız kadar da zor değil. İnatçı lekelere karşı bilmeniz gereken en etkin korunağınız, lekelerin kurumasına fırsat vermeden doğru müdahaleyi yapmayı bilmenizdir. Giysilerinizin üzerine kahve mi döküldü? Yaramaz çocuğunuz açık renk halınızın üzerine bir bardak dolusu meyve suyu mu döktü? Telaşlanmayın ve lekelenen kumaş üzerine temiz bir bez veya havlu kağıt örtüp üzerine bastırın. Fazla sıvının emildiğini gördükten sonra, lekeli kumaşı alıp derhal soğuk suyun altında bekleterek, sıvının kumaşa işlemesini önleyin. Daha etkili bir sonuç elde edebilmek için, suyun içerisine bir miktar tuz atıp kumaşı içerisine basmayı da deneyebilirsiniz.Kullanacağınız suyun sıcak olmamasına özen gösterin. Çünkü bazı maddeler sıcak karşısında yapı değişimine uğrayarak lekelerin daha güçlü hale gelmesine sebebiyet verebilir. Suda bekletme işlemi sonrasında, lekenin kumaş üzerinde daha az belirgin hale geldiğini göreceksiniz. İnatçı lekeden tamamen kurtulmak içinse, lekenin yoğunluğuna göre deneyebileceğiniz pek çok yöntem mevcut.

Arkadaşınızla öğle yemeğine çıktınız ve yemeğin en keyifli yerinde gömleğinizin üzerine bir yağ damlası düştüğünü mü fark ettiniz? O an aklınıza gelen tek soru “yağ lekesi nasıl çıkar” olacaktır ancak, paniğe kapılmayın. Yağın kumaşa işlemesini beklemeden, anında bir peçete yardımı ile lekeye baskı uygulayın. Fazlalık yağı bu şekilde aldıktan sonra mümkünse lekenin üzerini örtecek kadar miktarda bulaşık deterjanını gömleğinize sürün. Evinize döndüğünüzde gömleğinizi sıcak su içerisinde bekletip, çamaşır makinesinde yıkayın. Eğer bulunduğunuz ortamda bulaşık deterjanı bulmanız mümkün görünmüyorsa, bir miktar sofra tuzunu lekenin üzerine serpin ve lekenin tuzu emmesini sağlayın. Daha sonra gömleğinize bulaşık deterjanı uygulayıp yıkayarak lekeden bu şekilde de kurtulabilirsiniz.

Leke Çıkarıcı Doğal Yöntemler

Leke çıkarma konusunda etkili olan bir diğer yöntem ise sirkeli su kullanmaktır. Kimyasal deterjanlar yerine tercih edebileceğiniz sirke ile inatçı lekelerden kurtulmanız mümkün. Lekenin büyüklüğü ve yoğunluğuna göre bir miktar sirkeyi suyla karıştırarak kumaş üzerine uygulayın. Lekeli bölge çok büyükse, eşyanızı sirkeli su içerisine bırakarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra lekeli eşyanızı yıkayarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Özellikle çocuklar tarafından çok fazla kazaya uğrayarak leke bırakan madde vişne suyudur. Peki vişne suyu lekesi nasıl çıkar? Sorunuzun cevabı çok basit. Diğer lekelerde olduğu gibi vişne suyu lekesinden kurtulmak için de ilk müdahale olarak kağıt havlu ile tampon yaparak fazla suyu emdirmeniz gerekir. Daha etkili bir sonuç için bir miktar tiner ile de tampon hareketleri uygulayabilirsiniz. Tiner kullanmadığınız durumda, kumaşı hızlı akan sıcak suyun altına tutarak lekenin yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Daha sonra elma sirkesi ve bir miktar deterjan ile hazırlayacağınız karışımı lekenin üzerine yayıp bir saat kadar bekletebilirsiniz. Bir saatin sonunda kumaşı mümkünse çamaşır makinesinde, değilse elde çitileyerek yıkayabilirsiniz.

Peki Ya Zorlu Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

En korkulan lekelerin başında gelen çamaşır suyu lekesinin çözümü, aslında bir o kadar da basit bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar diye düşündüğünüz anda çamaşır suyu dökülen eşyanız için bir miktar metil alkol bulundurmanız yeterli. Metil alkolü bir kaba boşaltın ve içerisine bir parça pamuk atın. Alkolü emmiş olan pamuğu, lekeli bölgenin üzerine bırakın ve rahat bir uykuya dalın. Sabah uyanıp baktığınızda, lekenin yok olduğunu göreceksiniz. Daha sonra eşyanızı metil alkolden arındırmak için çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.