Anne evinde yaşamak çoğu zaman konforu işaret etse de kimi zaman o konforlu yuvada tartışmalar da olabiliyor. Anneler ile evlatlar arasında kahvaltı sofrası adeta er meydanına dönüşürken ufacık sorunlar, kahvaltı masasını karıştıran kavga sebepleri haline gelebiliyor. İşte anne kahvaltısının tuzu biberi, kahvaltıda anne ile en çok kavga edilen konular:

Ekmeği Kim Alacak Anne?

Ekmeği evin en küçüğü alır, bu yasalaşmasa da mevcut Türk aile kurallarından biridir. Her sabah anne ile ekmek alma kavgası yapmak ise gençliğin şanındandır. Yine de siz siz olun sesinizi fazla yükseltmeyin belki annenize onun kreplerini çok özlediğinizi söyleyerek ekmek zahmetinden kurtulabilirsiniz. Krep yerine pişi, waffle veya poğaça da işinizi görür, artık canınız hangisini isterse annenizin gönlünü almak ve ekmek almaktan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Eğer evde önceki günden kalma bayat ekmekler varsa, ekmekleri kızarmış sevdiğinizi de söylemek sizi ayakkabılarınızı giymekten kurtaracaktır.

Yumurtanın Haşlama Süresini En İyi Anneler Bilir

O yumurta her zaman ya çok sıvı ya da çok katı olur. Yalnız unutmayın, anne bilgisi şüphe götürmez ve hiçbir anne mutfakta bir konuyu bilmediğini itiraf etmez. Kahvaltı sofrası hazırlama teknikleri anneden sorulur ve eğer yumurtanın haşlanmasından memnun değilseniz çözümünüz şikayet değil öneri olmalıdır. Diyelim anneniz yumurtayı cıvık yaptı ve tam dakikasında ocaktan aldığını iddia ediyor. Ona hemen Anneler Gününde bir  yumurta haşlama makinesi alarak sorunu çözebilirsiniz. Elbette onun gibi haşlayamaz (!) ama bir evladın görevi ne de olsa annesinin hayatını kolaylaştırmaktır. Bir de havalı not yazarsanız, yumurta haşlama makinesi annenizin gözlerini yaşartacaktır. Ne gerek var bunu sorun haline getirmeye…

Diyet mi O da Ne?

Anne kahvaltılarında her daim kalori bombası yiyecekler mevcuttur. Diyetin bir tür yokluk olduğundan hemfikir olan anne cinsi hiçbir zaman doyduğunuza ihtimal vermez. Onlara göre mideleriniz birer kara deliktir. Annelerin yedirme sevdası ve çocukların kilo kontrol merakı bitmedikçe kahvaltıda anne ile en çok kavga edilen konular arasında doyma kavgaları yer almaya devam edecektir. Siz siz olun her şeyin tadına bakın ancak annelerinizi de uyarın, “hepsi çok güzel ama kilo yapıyor anne”.

Vitamini Kabuğunda Evladım

Anneler her yiyeceğin kabuğunu muhafaza etmeyi adeta görev edinmişlerdir. Domatesin, salatalığın kabukları salatalarda, menemende hemen göze çarpar, üstelik bahaneleri de hazırdır. “Vitamini kabuğunda evladım.” Masada bu kadar küçük bir sebepten kavga çıkarmak elbette son derece anlamsız, kanımızca siz domatesi kabuklu yemeye alışın zira kendisi kabukların vitaminli olduğu fikrinden asla vazgeçmeyecektir.