arnica patlamış mısır

Yorucu bir gün geçirdiniz. Evinizde ailenizle birlikte keyifli vakit geçirmek için televizyonunun başındasınız. Güzel bir film eşliğinde patlamış mısıra kim hayır der ki… Çoğunuzun sinemada, evde, okulda ve daha birçok yerde severek tükettiği patlamış mısırın keyifli vakit geçirmeniz dışında size sağladığı çok da yararı var. Örneğin mısırın içinde barındırdığı yüksek lifler ve vitaminler besin değerini de yükseltir. Demir, kalsiyum, proteinleri içeren mısır, bazı kişilerce zararlı olarak algılansa da sandığınızdan çok daha fazla yarara sahiptir.

Patlamış Mısır Hakkındaki Bildiklerinizi Unutun!

Sebze ve meyvelerde var olan polifenolün bir porsiyon patlamış mısırda 300 miligram olduğunu biliyor muydunuz? Yani vitamin almak ve bağışıklığınızı güçlendirmek için tükettiğiniz yiyeceklerden daha faydalıdır. Üstelik dişlerin arasına takılan kabukların birer antioksidan olduğu da biliniyor. Yağsız patlamış mısırın sağlıklı olduğunu, diğer abur cuburlarla bir tutulmaması gerektiğini söylüyor uzmanlar.

Sağlıklı Patlamış Mısır Tarifini Merak Edenler Buraya!

arnica patlamış mısır

Patlamış mısır denilince akla yağ ve tuz eklenerek yapılan bir yiyecek olduğu gelir. Sevdiklerinize keyifle hazırladığınız patlamış mısırı baharatla hazırlamam şart mı diye düşünebilirsiniz. Baharatlı patlamış mısır yapıldığı gibi klasik patlamış mısır tarifi dışına çıkan yağsız mısır patlatma olarak da yapılan çeşitleri var. Yapacağınız patlamış mısırın yağ oranını siz daha hafif de kullanabilirsiniz ya da kalorisi düşük olsun diye sadece fritöz aracılığıyla ya da pişirebilirsiniz. Patlamış mısır kalori içeren bir yiyecek olarak görülse de fritözün yağsız olarak kullanılmasıyla daha sağlıklı patlamış mısır elde etmek mümkündür. Kalorisi düşük patlamış mısır için yağlı bir fritözden kaçınmak yeterli olacaktır. Yağ ve tuz olmaksızın ısıyla patlatarak da sunulabilir, birkaç baharatla daha lezzetli olarak ortaya koyabilirsiniz. Klasik olarak tuz da kullanıp patlattığınız mısırınıza yağ eklemeden daha hafif ve sağlıklı bir ürün elde etmek keyifli olacaktır.

Patlamış Mısırın Faydaları Nelerdir?

Patlamış mısır besin değeri yüksek bir yiyecek olarak metabolizmanızı arttırıp bağ dokunuzu güçlendirir. İçerdiği yüksek lif, sindirim bozukluklarınızı düzenlemenize ve bağırsak sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacaktır. Bu yapacağınız dışkılamayla beraber zayıflamanıza da yol açacaktır. Kilo vermeyi planlıyorsanız patlamış mısır, tam size göre bir yiyecek! Ayrıca hemoroid sorunu yaşayanlar, patlamış mısırın sağladığı düzenli bağırsak sistemiyle sağlıklarına kavuşacaktır.

Kemiklerinizin formunu korumak, erimenin önüne geçmek sizin elinizde. Patlamış mısır, demir, bakır ve fosfor içerdiği için güçlü minerallere sahiptir. Bir günlük manganez ihtiyacınızın yüzde onundan fazlasını bir bardak mısırla sağlayabiliyorsunuz. Mısırın içinde optimal yağ asidi vardır. Bu sizi kolesterole karşı koruyacak, kalp sağlığınızı da güçlendirecektir. Damarlarınızın tıkanmamasıyla birlikte kalp krizi riskiniz de ortadan kalkar.

İçerdiği A vitaminleri göz sağlığınızı korur. Görme bozukluğu yaşayanlara tavsiye ediyor uzmanlar. Mısırın içindeki E vitamini sayesinde cilt ve saçlarınız daha sağlıklı görünecek. İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, saçları yumuşatıyor, zayıf saç tellerinden kurtuluyorsunuz.

Patlamış mısırın faydaları denilince alzheimer hastalığına sağladığı büyük yarar akla gelir. Patlamış mısırınızı doğru bir ortam ve yöntemle pişirdiğinizde kanser olma olasılığınız da azalır. Özellikle yarattığı tokluk hissi, kilo vermenizi sağlar. Zihinsel hastalıklardan metabolizmaya dek birçok hastalığın şifası olarak görülen mısırı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Siz de aileniz ve sevdiklerinizle bir arada vakit geçirirken patlamış mısır keyfinizden vazgeçmeyin. Kalorisi düşük bir şekilde hazırlanan mısırınızı, çocuklarınızla birlikte tüketebilirsiniz.

Patlamış mısır yapma konusunda herkesin kendine ait bir yöntemi olsa da temiz ve hijyenik bir ortamda hazırlanan mısırlar, birçok yiyecekten daha yararlıdır. Sağlıklı bir ürün olarak görebileceğiniz patlamış mısır, bütün sağlık sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur. Ayrıca içerdiği vitamin, lifler ve minerallerle sizin metabolizmanızı güçlendirir.

Birbirinden güzel patlamış mısır çeşitlerini daha pratik şekilde yapmak istiyorsanız Arnica size çözüm sunuyor. Mısır patlatma makinesi ile hiç uğraşmadan zevkini çıkarabilirsiniz.