ütü

En zahmetli ev işlerinden biri olan ütü işlemi esnasında önemli olan temel faktörlerden biri de kullanılan ütünün kaliteli olmasıdır. Ütüleme işinin sorunsuz gerçekleşmesi, daha kolay ütü yapılması ve daha güzel sonuç alınması için kaliteli bir ütü kullanmak gereklidir. Fakat uzun süre kullanım ve sentetik kumaşların ütülenmesi hemen her ütünün tabanında problemlere yol açabilir. İşte o problemlerden en yaygın olanı ütü tabanı kararmasıdır.

Kararmış bir ütü tabanı ile ütü işi devam ettirilmemelidir. Aksi halde kıyafetlerde temizliği mümkün olmayan lekeler oluşturabilir. Bu sebeple düzenli aralıklar ile ütü tabanının temizlenmesi, kararan yerlerin yok edilmesi ve varsa kireç sorununun çözülmesi gerekir. Çok yaygın olan bu sorun için temizlik yollarını deneyebilir, ütünüzü ilk günkü hale getirebilirsiniz. Ütü tabanı neyle temizlenir diye merak ediyorsanız işte çözüm yolları…

Her Alanda Usta Olan Beyaz Sirkeye Güvenin

Ütü altı nasıl temizlenir sorusuna yanıt arayanların karşısına öncelikle her derde deva sirke çıkar. Ev temizliğinde de her alanda kullanılabilen beyaz sirke, kararmış ütü tabanındaki lekelerin temizlenmesi için de son derece ideal bir çözüm sunar. Sirkenin yapısındaki asidik bileşenler temizliği kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda parlaklık da verir.

Ütü tabanı temizliği için az miktarda beyaz sirkeyi bir cezvede ısıtmak ve bir sünger yardımı ile tabanı ovmak yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra sirkeyi ısıtmadan, temiz bir bezi tamamen sirke ile ıslatarak sıcak programda ütülemek de işe yarayacaktır. Eğer buhar çıkışının yapıldığı deliklerde halen kararma görülüyorsa, bir kulak çubuğu yardımı ile ulaşılması zor olan bu alanlar temizlenebilir.

Alternatif Temizlik Ürünü: Diş Macunu

arnica ütü

Kararmış ütü tabanı temizleme için alternatif temizlik malzemelerinden biri de diş macunudur. Temiz bir beze sürülen bir parça diş macunu ile ütü tabanı nazikçe ovulabilir. Bu esnada ütü tabanındaki deliklere macun dolmamasına özen gösterilmelidir. Bu delikle yine bir kulak çubuğu yardımı ile güzelce temizlenmelidir. En son temiz bir bezle ütü tabanı durulanmalıdır. Ayrıca diş macununun renkli değil de beyaz olmasına da dikkat edilmesi gerekir.

İnatçı Lekeler İçin Karbonat ve Limon

Doğal bir ütü altı temizleme için limon ve karbonat ikilisinin gücünden faydalanabilirsiniz. Bunun için yarım limonu güzelce sıkın ve içerisinde 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Normalden biraz daha koyu kıvamlı bir karışım elde etmelisiniz. Bu karışımı ütü tabanına sürün ve 15 dakika bekleyin. Eğer yanmış bir ütü tabanı ise daha fazla beklemeniz önerilir. Süre sonunda nemli bir bez ile nazikçe ovalayın ve en son durulayın.

Tuzun Leke Çıkarıcı Gücünden Yararlanın

Ütü altı nasıl temizlenir sorusuna iddialı bir yanıt da tuzdur! Bir gazete sayfası ya da pişirme kağıdı üzerine bolca tuz yayın ve ütünüzü çok sıcak olmayacak şekilde çalıştırıp fişten çekin. Daha sonra kağıt üzerindeki tuzu sanki ütülüyormuş gibi ileri geri hareketler ile gezdirin. Ancak bu esnada nazik davranmanız ve bastırmamanız gerek. Aksi halde ütü tabanında çizikler oluşabilir.

Mum Sadece Aydınlatma Aracı Değildir!

Ütü tabanı temizliğinde bir diğer yöntem de mum olabilir. Özellikle zorlu lekeleri temizleyebilen mum sayesinde ütünüz ilk günkü parlaklığına kavuşacaktır. Mum ile temizlik için önce ütünüzü bir miktar ısıtmanız gerekir. Bu esnada beyaz renkli bir mumu ütü tabanında özellikle lekelerin yoğun olduğu alanda gezdirmeniz gerekir. Sonrasında ütü fişten çekilir ve hafif soğumaya bırakılır. Bu işlem ütü tabanını yumuşak bir bez ile temizlerken elinizin yanmaması içindir. Ütü tabanını sildikten sonra deliklere giren mum kalıntıları yine bir kulak çubuğu ile temizlenmelidir. Halen bir miktar kararma kaldıysa bir bezin ucuna sirke damlatılarak silindiğinde kalan lekeler de kolayca çıkacaktır.

Seçeceğiniz Arnica ütü modelleri ile kaliteli bir şekilde ütüleme işlemini yapabilir, uzun ömürlü bir ev aleti edinebilirsiniz.