Günlük hayatın koşuşturmasında kendimize zaman ayırmayı çoğu zaman ihmal ederiz. Oysa sadece kendimize zaman ayırdığımız zamanlarda enerji depolayarak sağlıklı bir birey olabiliriz. Yani iş ve okul hayatında başarılı olabilmenin püf noktası sürekli çalışmaktan değil, kendimize de zaman ayırabilmekten geçer! Eve yorgun argın gelip televizyon karşısında keyif yapmak; en rahat koltuğa geçip dergi karıştırmak ya da sosyal medyada vakit geçirmek bizi dinlendirir… Ancak eve geldiğinizde ve tam kahvenizi alıp kitap okumak istediğinizde, gözünüze evdeki dağınıklıklar ya da uçuşan tozlar takılıyorsa, ister istemez kalkıp elektrik süpürgesine yönelebilirsiniz. Bu noktada vaktinizin çoğunu temizlik yapmaya ayırmamanız ve en kısa zamanda temizliği bitirebilmeniz için işte size 9 dev temizlik tüyosu! Tavsiyelerimizi uygulayarak hem evinizi daha kolay temizleyebilir hem de kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

1.Toz Almak İstemiyorsanız Oluşmasını Engelleyin

Zamanla evin her yerini toz tabakası kaplar. Sağlığımız için zararlı olan ve kötü bir görüntüye neden olan tozlardan kurtulmak için sık sık toz alma işlemi yapmamız gerekir. Oysa evinize alacağınız bir hava temizleme filtresi sayesinde tozların oluşmasını engelleyerek problemi kökünden çözebilirsiniz.

2. Aynı Anda Birden Fazla Görev Yapın

Emin olun ocaktaki yemek siz başında beklemediğinizde de pişer. Yemeğin olmasını beklerken bir yandan ocağınızı silebilir, yemeği hazırlarken kirlettiğiniz tezgahınızı temizleyerek çöplerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Arnica blender modeli sayesinde yemeklerinizi kısa zamanda pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Böylece kendinize vakit ayırabilmek için çokça zamana sahip olursunuz.

3. Eşyalarınız Nereye Koyduysanız Oradadır!

Evinizdeki tüm eşyaların belli bir yeri olsun. Kullandığınız eşyaları tekrar aynı yerine koyarak belli bir düzen oluşturabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç duyduğunuzda “Nerede bu blender ya?” gibi sorularla boğuşarak eşyalarınızı aramak için zaman kaybetmezsiniz.

4. Elektrikli Süpürgenin Gücüne Güvenin!

Günümüzde elektrik süpürgesi olmadan temizlik hayal bile edilemez. Evinize alacağınız elektrik süpürgesinin güçlü bir motora sahip olmasına önem vermelisiniz. Ayrıca tozları en iyi şekilde muhafaza eden ve farklı boyutlardaki başlıklara sahip süpürgeler işlerinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bu noktada toz partiküllerine hiç bir tahammülü olmayan Arnica elektrikli süpürgemodelleri temizlik esnasında tüm yükü üzerinizden alarak en büyük yardımcınız olacak. Üstelik sessiz çalışma özellikleri ile çocuğunuzu uyuttuktan sonra bile temizliği kolayca bitirebilir; kendinize zaman ayırabilirsiniz.

5. Tüm Temizliği Bir Güne Sığdırmayın

Evinizin tüm odalarını aynı gün temizlemek sizi çok yoracaktır. Temizliği günler halinde periyotlara bölerek azar azar temizlik yapın. Böylece hem daha az yorulacaksınız hem de daha az vakit kaybedeceksiniz.

6. Limonun Gücü Adına

Ekşi tadıyla sofralarımıza harika bir lezzet katan limonun marifetlerini saymakla bitiremeyiz. Mesela limon ve limon kabukları aynı zamanda muhteşem bir yağ çözücüdür. Güçlü asidik özellikleri sayesinde lavabolarınızı ve fincanlarınızı parlatır, bir türlü çıkmayan inatçı yağları anında söker atar!

7. Ek Depolama Alanları Yaratın

Annelerimizden miras kalan saklama kapları, mutfaktaki yiyeceklerimizi harika muhafaza eder. Diğer odalarınızda yer açacağınız şık tasarımlı dekoratif kutular ise evinizi dağınıklıktan kurtaracağı gibi aradığınız eşyayı da kolayca bulabilmenize imkan tanır. Aynı zamanda estetik tasarımları ve renk uyumları ile ev dekorasyonunuza şık bir dokunuş kazandırır. 

8. Masalarınızdaki Çizikleri Yok Edin

Tahta masa ve sehpalarımızın çizilmesini önlemek için ne kadar dikkatli davransak da bazen hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabiliriz. Yarım bardak sirke ile yardım bardak zeytin yağını karıştırıp bir beze sürün. Karışım ile sildiğiniz masa ve sehpalarınızın satın aldığınız günkü kadar yeni gözüktüklerini görüp şaşıracaksınız.

9. Temizlik Faslını Eğlenceye Dönüştürün

Temizlik yaparken kendinizi motive etmek için sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz. Sesli kitaplar sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadan evinizin tertemiz olduğunu fark edeceksiniz. Sevdiklerinizle beraber temizlik yaparak hem zamandan kazanabilirsiniz hem de bir hayli eğlenerek güzel zaman geçirebilirsiniz. Unutmayın, temizlik yapmak en güzel spor egzersizlerinin başında gelir!