arnica su ısıtıcısı

Mutfağınızın ayrılmaz parçalarından olan kettle, gün içinde en sık kullandığınız mutfak aletlerindendir. Kendinize ve sevdiklerinize çay, kahve hazırlarken, ocaktaki yemeğinize su ilave etmeniz gereken durumlarda kısacası sıcak suyun lazım olduğu her an imdadınıza yetişen bu cihazları kullanım sıklığınıza göre periyodik aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Kettle içindeki kireç nasıl temizlenir, diye kara kara düşünmeyin, adım adım anlatacağımız tarifler sayesinde bu dertten kolayca kurtulacak, minimum eforla maksimum verimi alacaksınız. Üstelik bunu hiçbir kimyasala maruz kalmadan başaracaksınız. Hazırsanız kettle nasıl temizlenir, birlikte bakalım.

Beyaz Sirke ile Kettle Nasıl Temizlenir?

Beyaz sirkenin temizlik konusundaki maharetini mutlaka biliyorsunuzdur. Asidik yapısıyla mucize sıvı olarak adlandırılan beyaz sirke şimdi de kettle haznesindeki kireçleri söküp atmak için yardımınıza koşuyor. Beyaz sirkeyle kettle nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız hiç vakit kaybetmeyelim, hemen başlayalım. Kettle haznesine maksimum seviyesine kadar eşit oranda su ve beyaz sirke döküp bu şekilde bir saat bekletin. Bir saatin sonunda cihazı çalıştırıp karışımı kaynatın ve kapatıp fişini çekin. Yarım saat kadar hazne içinde beklettiğiniz su ve sirke karışımını dökün ve hazneyi güzelce durulayın. Temiz bir bezle silip kurumaya bırakın. İşte hepsi bu kadar.

Limon Tuzu Kettle’daki Kirecin Baş Düşmanı

arnica kettle

Aktarlardan ya da marketlerin baharat reyonlarından kolayca temin edebileceğiniz limon tuzu da kettle nasıl temizlenir konusunda size yardımcı olacak. Kireç oluşan bölgeyi biraz aşacak kadar suyu ve 1 yemek kaşığı limon tuzunu hazneye döküp cihazı çalıştırın. Kaynama işlemi bitince cihazı kapatın. Cihazın kapağı kapalıyken tüm alana nüfuz etmesi için bu karışımı dairesel hareketlerle hazne içinde dikkatlice gezdirin. İçindeki karışımla 10 dakika beklemesine müsade edin ve karışımı lavaboya döküp hazneyi güzelce durulayın. Limon tuzu da tıpkı sirke gibi asidik olması sebebiyle kettle yüzeyinde ve rezistansında biriken tüm kireci söküp atacaktır.

Kola ile Kettle Temizliği mi, Nasıl Olur ki?

Patates kızartmasının ya da hamburgerin yanında severek tükettiğiniz kolanın kettle kireç temizleme için de kullanılabileceğini söylersek şaşırır mısınız? Şaşırmayın, gelin kola ile kettle nasıl temizlenir, öğrenelim. Su ısıtıcınızı 2 ya da 3 su bardağı kola ile doldurun, cihazı çalıştırın ve kaynayınca kapatın. Yaklaşık yarım saat bu şekilde beklettin. Daha etkili bir çözüm için dilerseniz bu aşamada bir mutfak fırçası ile haznenin içini ve rezistansı fırçalayabilirsiniz. Daha sonra kola ile karışan kireç kalıntılarını lavaboya dökün ve hazneyi güzelce çalkalayın. Kolanın inatçı kireçleri nasıl söküp attığına inanamayacaksınız.

Birkaç Ufak Not:

  • Kettle rezistansında kireç birikimi olmasın diye cihazı kullanmadığınız durumlarda kettle haznesinde su bırakmayın. İhtiyacınız kadar suyu doldurup kaynatın, fazlasını mutlaka dökün.
  • Biriken kireç sadece çayınızın, kahvenizin tadını kötü etkilemekle kalmaz, cihazınızın çalışma verimini de azaltır. Düzenli aralıklarla cihazı kireçten arındırırsanız enerji tasarrufu da sağlarsınız.
  • Önerdiğimiz yöntemlerden hangisini uygularsanız uygulayın, temizliğin ardından ilk kullanımda mutlaka bir defalığına suyu kaynatıp kullanmadan lavaboya dökün. Özellikle sirke içeren tarifi uyguladığınızda, sirkenin yoğun ve keskin kokusunun çayınızın ya da kahvenizin tadına karışmaması için bunu yapmanız önemlidir.
  • Kettle temizleme aşamasında piyasada bulunan kireç çözücülerden de etkili bir sonuç alabilirsiniz ama sağlığınız için kimyasal içerikli ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmanızı öneririz.

Arnica Kettle modelleri hem mutfakta en büyük yardımcınız oluyor hem de bu yöntemlerle kolayca temizlenebiliyor. Arnica’nın şık tasarımlarıyla mutfağınıza renk katacak kettle seçeneklerine hemen göz atın, sizin için en uygun olanı kolayca seçin.