Kışa Hazırlıkta İşinizi Kolaylaştıracak Pratik Mutfak Aletleri

Kış mevsimi tarih boyunca soğuk ve çetin iklimi ile taze besinlere ulaşmanın zor olduğu bir mevsimdir. Böyle olunca çağlar boyunca kışın tüketilebilecek besinler yaz ayından hazırlanır. Pek çok kültürde olduğu gibi Türk mutfağında da kış hazırlığı taze besin ve yiyeceklere kışın ulaşmanın eşsiz bir yoludur. Kış için hazırlık yaparak çetin soğuklarından uzaklaşabilir ve yazın taze besinlerini mutfağınıza taşıyarak sofranızı ısıtabilirsiniz.

Kış Hazırlığı İle Taze Yiyeceklere Ulaşın

Yaz mevsimi domates, kırmızı ve yeşil biber, kabak, dolmalık biber, bakla, bamya, semizotu ve sayısız sebze ve meyvenin yetiştiği bir hasat mevsimi. Eski zamanlarda kışın sebze ve meyve yetiştirmek mümkün değildi; bu nedenle kış hazırlığı yapmak çok önemliydi. Ancak günümüzde çeşitli takviyeler ve sera koşulları ile bu sebze ve meyvelere kışın da ulaşmak mümkün. Ancak yazın ardından gelen sonbahar ve kış mevsimlerinde yazın ulaştığınız sebzeleri aynı lezzette bulmanız mevsimsel olarak pek mümkün değildir. Yazın lezzetli sebzelerini kışa taşımak için pratik mutfak aletleri kullanabilirsiniz. Domates, yeşil ve kırmızı biber kullanarak hazırlayacağınız menemenler ile kahvaltı sofralarınızı süsleyebilirsiniz. Yazın taze sebzelerini ve meyvelerini uygun koşullarda kavanozlarda kışa hazır hale getirebilirsiniz. 

Mutfak Aletleri İle Kışa Hazırlık

Kış Hazırlığı Neden Önemli?

Yazın vakit ayırarak yapacağınız kış hazırlığı size büyük faydalar sağlar. Peki nedir bu faydalar, kış hazırlığı neden bu kadar önemli birlikte bakalım.

  • Kışın satılan sebze ve meyvelerde mevsimsel koşullar nedeniyle katkı ürünleri kullanılabilir. Bu nedenle kışa hazırlık yaparak kışın katkısız yiyecekler tüketebilirsiniz.
  • Ev koşullarında, içeriğinden emin olduğunuz besinlere ulaşırsınız.
  • Yemek hazırlama sürenizi ciddi anlamda kısaltırsınız. 
  • Yazın bol hasat olduğundan ürünlerin fiyatı kışa oranla oldukça makuldür. Bu nedenle kış hazırlığı yapmak ev ekonominize de katkıda bulunur. 
  • Yazın lezzetli besinlerini kışın da tüketme imkanına sahip olursunuz. 

Kış Hazırlığı ile Neler Yapılabilir?

Kışa hazırlık yapmak istiyorsanız; yaz lezzetini mutfağınıza taşıyabileceğiniz sayısız seçeneğinizin olduğunu bilmenizde fayda var. Gelin birlikte, kışa hazırlık neler yapılır sorusunu yanıtlayalım ve kış için neler hazırlayabileceğinize bakalım:

  • Domates ve biberleri püre haline getirip güneşte bekleterek kendi salçanızı hazırlayabilirsiniz. 
  • Fasulye, domates, barbunya, bamya ve semizotu gibi sebzeleri konserveleyerek kışın hazırlayabileceğiniz pratik öğünlere ulaşabilirsiniz.
  • Yazın taze sebzeleriyle kış hazırlığı yaparak hazırlayacağınız toz tarhanalar ile şifalı çorbalar hazırlayabilirsiniz.
  • Yazın lezzetli ve bol çeşitli meyvelerinden marmelat ve reçel hazırlayarak sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

Kış Hazırlığı Pratik ve Lezzetli Kışlıklar Hazırlayın

Yazın güneş ışınları daha dik ve daha uzun şekilde yeryüzüne düşer. Böylelikle güneşin etkisi en yoğun hale gelir. Güneşi doyasıya alan sebzeler bu sayede inanılmaz lezzetli olurlar. Elbette kış mevsiminde meyve ve sebze alınmaz diye bir kural yok. Ancak hem doğallık hem de lezzet olarak yaz mevsiminde alınan ürünler daha değerlidir. Kış mevsiminde toplanan sebze ve meyvelerde yetiştirilen koşullar nedeniyle lezzet kaybı oluşur. Bu lezzet kaybının önüne geçmeye ne dersiniz? Alacağınız sebze ve meyveleri değerlendirerek kolay ve pratik bir şekilde kışa hazırlanabilirsiniz. Örneğin, güzel ve lezzetli domateslerden robotta kışlık menemen hazırlayabilirsiniz. Bunun için domateslerinizi istediğiniz sebzelerle birlikte rondo ile çekip kaynatmalısınız. Kaynattığınız karışımı steril kavanozlara koyarak kapağını kapatabilir ve en az bir yıl boyunca bozulmadan kullanabilirsiniz. Eve işten yorgun geldiğinizde hemen menemeninizi çıkarıp güzel bir sos ya da ana öğün hazırlayabilirsiniz. Böylelikle lezzetli ve pratik bir öğüne kış hazırlığı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Mutfak Aletleri İle Yazı Kışa Taşıyın

Önceden kış hazırlığı yapmak çok ciddi emek ve uğraş gerektiriyordu. Örneğin kış için domates konservesi hazırlamak için domateslerin tek tek doğranması gerekirdi. Bu da kış hazırlığının genelde çok uzun saatler, bazen günler sürmesine yol açıyordu. Ancak günümüz teknolojisi ile kış hazırlığınızı kolayca, çok uzun saatler harcamadan yapabilirsiniz. Kullanacağınız küçük ev aletleri ile sebze ve meyveleri saniyeler içinde istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Eğer kışa hazırlık yapmak istiyor; ancak bunun için çok fazla vaktiniz yoksa kullanacağınız mutfak robotu ile minimum sürede maksimum hazırlık yapabilirsiniz. Arnica sizlere sunduğu robot, blender ve rondo gibi küçük ev aletleri ile kış hazırlığınızı kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Paslanmaz, güçlü bıçak yapısı ile sebze ve meyveleri kısa sürede istediğiniz boyuta getirir. Böylelikle size sadece kaynatma ve kavanozlama işlemi yapmak kalır. Eğer hızlı, güçlü ve pratik ürünler ile zahmetsiz ve hızlı kış hazırlığı yapmak istiyorsanız aradığınız çözümü Arnica mutfak aletlerinde bulabilirsiniz.