Kıvırcık Saç Bakım İpuçları

Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz muhtemelen ne kadar şanslı olduğunuzun da farkındasınızdır. Kadınların büyük çoğunluğu kıvırcık saçlara sahip olmak ister. Saçlarınız kıvırcıksa havalı bir görünüme kavuşmanız yalnızca 5 dakikanızı alır. Saçınıza uygun bir ürün ve bir saç kurutma makinesiyle çok kısa bir sürede doğru bir kıvırcık saç bakımı ile kuaförden yeni çıkmış gibi bir saça kavuşabilirsiniz. Buklelerinizden sıkıldığınızda ise saçlarınızı düzleştirmeniz çok kolaydır. Tüm bu artıların yanında kıvırcık saçlarınızın sizden beklediği tek şey bakım ve özendir. Nem kaybı, saçın esnekliğini kaybetmesine yol açar. Esnekliğini kaybetmiş olan kıvırcık saç telleri de bir süre sonra şeklini kaybederek bozulmaya başlar ve kabararak sözünüzü dinlemez hale gelir. Buklelerinizin sözünüzü dinleyip, istediğiniz gibi görünmesini istiyorsanız kıvırcık saçlar için bakım önerileri yazımız tam size göre!

Kıvırcık Saç Bakımı Önemli Ama Önce Sağlık!

Saçınız ister kıvırcık olsun ister düz, sağlıklı ve parlayan saçlara sahip olmanın ilk kuralı kendinize ve vücudunuza iyi bakmaktır. Saç hücreleri, %90 oranında proteinden oluşur. Dünyanın en iyi ürünlerini kullanıp, en iyi makineleri ile saçlarınızı şekillendirseniz bile beslenme düzeninizde yeterince protein yoksa kullandığınız ürünler size tam anlamıyla yardımcı olamazlar. İçinde protein barındıran, vitamin ve mineraller açısından zengin ve dengeli bir beslenme düzeni, saçınızın daha sağlıklı ve gür görünmesini sağlarken saç tellerinizin de esnekliğini arttırır. Esnekliği artan kıvırcık saç bukleleri daha düzgün görünür ve kolayca şekil alır. Proteinin yanında saçlarınızın sağlığı için yeteri kadar almanız gereken diğer vitamin ve mineraller sırasıyla; A, B ve D vitaminleri, demir, selenyum, çinko ve biotindir.

Yaşam kaynağımız olan su hemen hemen her yerde olduğu gibi burada da karşınıza çıkıyor elbette. İyi bir kıvırcık saç bakımı için uzmanlar, saçları içten dışa doğru nemlendirmek, daha hızlı uzamasını sağlamak ve dökülmesini önlemek için günde en az 8 bardak su içmenizi tavsiye ediyor.

Harika Bukleler İçin Şampuanınızı Doğru Seçin

Belirgin buklelere sahip olmak için, yıkama sonrası bakım ürünleri kadar şampuan seçimi de oldukça önemlidir. Günümüz teknolojisinde şampuanın, saçı derinlemesine temizlemenin yanında farklı işlevleri de bulunur. Kıvırcık saçların en büyük düşmanı olan kabarma ve elektriklenmeyi önleyen şampuanları tercih etmeniz daha düzgün ve hacimli bukleler elde etmenizi sağlar. Bununla birlikte kıvırcık saçların neme duyduğu ihtiyaç düz saçlardan daha fazla olduğu için saçınıza kökten uca nem veren, yoğun nemlendirici özellikli şampuanları seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Saçta ağırlık yaratan silikon, paraben gibi zararlı maddeleri içermeyen şampuanlardan kullanırsanız saçlarınız ağırlık yaparak aşağı doğru düşmez ve bukleleriniz hep istediğiniz seviyede kalır.

Temizleme Sonrası Kıvırcık Saç Bakım Ürünleri

Konu kıvırcık saç bakım önerileri olduğunda, ilk akla gelen yıkama sonrası bakım ürünleri olur. Saçlarınızı uygun bir şampuanla temizledikten sonra kolayca açılması, nemini koruması ve yumuşak fakat belirgin buklelere  sahip olması için kullanmanız gereken ilk ürün kuşkusuz ki saç kremidir. Duşta saçınızı şampuanladıktan sonra, kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmiş saç kremini saçınızın uçlarına doğru uygulayıp, saç tarama işleminizi de bu esnada yaparsanız hem duştan çıktığınızda saçlarınızı açmakla uğraşmamış olursunuz, hem de saçlarınız uygun saç kremi kullandığınız için kıvır kıvır ve yumuşacık olur. Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır diye küçük bir araştırma yaptığınızda siz de kıvırcık saçların en büyük düşmanlarından birinin saçları kuruyken taramak olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden saçlarınızı kuruyken ya da duştan çıktıktan sonra değil, saçınız ıslakken ve kremliyken taramanızı tavsiye ediyoruz. 

Saçlarınızı şampuanlayıp kremledikten ve saçınızı duruladıktan sonra belki de kalıcı bukleler için en önemli adım olan durulanmayan bakım ürünlerine geliyor sıra. Banyodan çıktıktan sonra saçınızı bir havlu yardımıyla kurulayın. Nemi alınmış saça uygulayacağınız bukle belirginleştirici üründen fındık büyüklüğünde elinize alıp saçlarınızın uçlarından başlayarak her tarafına masaj yaparak yedirin. Kıvırcık saçlar için üretilmiş bukle belirginleştirici ürünler saçlarınızdaki bukleleri ortaya çıkaracağı gibi, saçınızın elektriklenmesini de önleyecektir.

Saç Kurutma Makinesinin Gücü Adına!

Saç kurutma makinesi kıvırcık saçlarınızın en yakın dostu olabileceği gibi yanlış kullanım sonucunda bir numaralı düşmanı da olabilir. Saç kurutma makinelerinin kıvırcık saçlar için olmazsa olmaz aparatı olan vigo (difüzör) saça temas eden havanın şiddetini yumuşatarak saçlarınızın bukleler halinde kurumasına yardımcı olur. Vigo, yuvarlak bir aparat olup ortasında buklelerinizi sarabileceğiniz uzun çıkıntılar bulunmaktadır. Bukleler bu uzun çıkıntılara sarılı olarak kuruduğu için bir nevi bigudi etkisi gösterir ve saçlarınız düzelmeden lüle lüle olarak kurur. Kıvırcık saçlar için fön makinesi kullanımı oldukça önemli bir adımdır. Kafanızı öne ya da yana yatırarak vigo yardımıyla kurutulan kıvırcık saçlar son derece doğal görünen ve bir o kadar da hacimli buklelere sahip olur. 

Vigonun yanında saç maşaları da kıvırcık saçlıların ve kıvırcık saça özlem duyan kişilerin bir numaralı yardımcısıdır. Vigo, saçınızdaki doğal bukleleri ortaya çıkarırken saç maşaları daha düzgün dalgalar ve bukleler yaratmaya yardımcı olur. Günümüz teknolojisinde oldukça gelişmiş olan saç maşaları farklı kalınlıkta bukleler yaratmanıza olanak veren ve kolaylıkla değiştirilen farklı boyutlarda aparatlara sahiptir. Bu aparatlar sayesinde istediğiniz şekilde buklelere sahip olabilirsiniz.

Arnica Maşa ile Kıvırcık Saç Şekillendirme

Kıvırcık Saç Bakımı İle Kalıcı ve Belirgin Bukleler

Hadi gelin kıvırcık saç bakımı için uygulamanız gereken adımları hep birlikte özetleyelim.

  • Saçlarınızı asla kuruyken taramayın. Kıvırcık saçlarınızı kuruyken taramanızın size tek getirisi kabarmış ve elektriklenmiş saçlara sahip olmak olacaktır. 
  • Harika buklelere sahip olacağım diye elinizdeki ürünü gereğinden fazla kullanmamalısınız. İster saç kremi olsun ister saç şekillendiricisi, bakım ürününü gereğinden fazla kullanmak buklelerinizin çoğalmasına değil aksine ürünün ağırlık yaparak buklelerinizi söndürmesine neden olur. 
  • Kullandığınız ürünlerin ve aletlerin yanında kullandığınız saç kesimi de çok önemlidir. Bazı modeller buklelerinizi daha çok ön plana çıkarıp daha havalı görünmenizi sağlarken kıvırcık saça uygun olmayan modeller ise saçlarınızın kabarmasına ve kontrolden çıkmasına yol açabilir. Kıvırcık saçlarınızı en verimli haliyle kullanabileceğiniz modeller için kuaförünüze danışabilirsiniz.
  • Saç diplerinizde bulunan bukleleriniz uçlardakilere oranla nispeten daha düzse saçlarınızı kafanızı öne eğerek yıkayıp durulamak isteyebilirsiniz. Başınızı öne eğmeden durulayıp, kurutmanız buklelerinizi düzleştirerek hacim kaybetmelerine neden olabilir.

Sağlıklı ve kıvır kıvır saçlara sahip olmak işte bu kadar kolay. Ancak özellikle saçı ısıya maruz bırakarak şekillendiren ürünlerin kaliteli ve güvenilir olması da bir bu kadar önemli. Saçınızın hassasiyetine göre özel olarak üretilmiş kaliteli aletleri kullanmanız saçınıza ısıdan zarar gelmesini önleyeceği gibi saç şekillendirirken oluşabilecek olası küçük kazaları da önleyecektir. Kıvırcık saç bakımı için kaliteli saç şekillendirme aletleri ve saç kurutma makineleri çeşitlerine göz atabilir,  Arnica ürünlerini inceleyebilirsiniz.