kıyma makinesi

Yemeklerde tercih ettiğiniz ürünlerin organik, doğal olması hem sizin içinizi rahatlatır hem de yemeklerinize tadına doyulmaz şahane lezzetler katar. Son zamanlarda sebze ve meyvelerde bu özeni gösterirken et gibi ürünlere de dikkat ediyor musunuz? Özellikle tavuğun doğal ve gezen tavuk olmasına dikkat etmek sağlık açısından şart. Peki ya kırmızı ette neye dikkat etmeliyiz? Bekletilmiş et sağlıksızdır, bekletilmiş olup olmadığını ise üzerindeki halkalardan anlarsınız. Eğer koyu mor halkalar mevcutsa o etten uzaklaşın! Taze et elbette yemeklerimize şahane lezzetini verecektir; peki kıymalarınızın lezzettine lezzet katmak ne yapmak gerekir? İşte bu noktada kıyma makineleri devreye girer!

Kıyma makineleri sebze, tavuk eti, kırmızı et gibi çeşitli ürünleri çekmeye yarayan ve bu ürünleri kıyma haline getiren küçük mutfak aletidir. Etler uzun süre kıyma halinde bekleyince oksitlenip bayatlarlar. Almış olduğunuz taze eti kıyma makinesi kullanarak eklediğiniz yemeklerinizde lezzet farkını bizzat görebilirsiniz.

Et Kıyma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gelişen teknoloji ile mutfaklarımıza her türlü rahatlığı sığdırabiliyoruz. Sizin için et kıyma makinesi kol gücü gerektirmeyen kullanımı çok basit olan elektrikli kıyma makineleridir. Seçim yaparken düşünmeniz gereken kullanım amacınızdır. Kullanım sıklığınız ve ihtiyaçlarınız bir diğer düşünülmesi gereken konudur. Kullanım amacınıza uygun ürünler tercih etmek yüksek verim almanızı sağlayacaktır. Ara sıra kullanacağım ve kıymalı yemekler sık yapmıyorum, diyorsanız eğer motor gücü yüksek olmayan aletler tercih edebilirsiniz. Ama yemeklerinizde etiniz vazgeçilmeziniz olduysa ve sucuğunuzu, sosisinizi hamburgerinizi evinizde yapmak istiyorsanız motor gücü yüksek ürünler tercih etmelisiniz.

Et kıyma makineleri çalışma şekli ikiye ayrılır bunlar, manuel yani çalışması için el hareketleri gereken ürünler ve elektrikli et kıyma makineleridir. Manuel kıyma makinesi, çok sık kullanmayacaksanız tercih edebileceğiniz ürünler arasında yerini alabilir. Ancak kıyma makinesi benim için vazgeçilmez bir alet olacak, diyorsanız elektrikli kıyma makinesi tercih etmek kullanım yararı bakımından sizin için daha iyi olacaktır. Elektrikli kıyma çekme makinesinin kullanımı daha güvenlidir. Kalabalık bir aileyseniz kısa zaman içerisinde yemeklerinizi yapabilirsiniz.

Kıyma Makinesiyle Yapabileceğiniz Sağlıklı Yemekler

kıyma makinesi

Kıymalı böreğin harcını, kıymalı makarna, mücver, imam bayıldı, karnıyarık, köfte hamburgeri ve aklınıza gelebilecek her türlü etli yemekleri evinizde gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Üstelik kıyma makinesi kullanımının bir diğer güzel özelliği etlerinizin yağ oranını kendinizin belirleyebilmesidir. Kullanmak istediğiniz miktarda yağ koyup yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz. Kıyma makinesi sadece kırmızı et kıymak için değildir. Tavuk, hindi, kuzu veya sebzeleri kıyma makinesinde kıyarak harçlarınızı hazırlayabilirsiniz. Etinizi ve tavuğunuzu tam olarak kıyma boyutlarında kullanmak istemeyebilirsiniz; bunun için evde kullanacağınız ev tipi kıyma makinesi ile etlerinizi istediğiniz ebatlarda kıyabilirsiniz.

Kıyma Makinesinin Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Etler oda sıcaklığında olsa bile özellikle yaz aylarında sıcakta çok çabuk bakteri oluşturabilen bir üründür. Bunun için kıyma makinesini kullandıktan sonra hemen temizlemek hem etin içerisindeki yağları dondurmadan temizlemenizi sağlayacak hem de bakteri oluşmasını önleyecektir.

Kıyma Makinesinin Avantajları Nelerdir?

  • Kasaba uğramadan dilediğiniz zaman evinizde etlerinizi kıyabilirsiniz.
  • Etlerinizdeki yağ oranını kendiniz ayarlarsınız.
  • Kıymalarınız uzun süre dolabınızda kalarak oksitlenmez, taze taze kıydığınız etleriniz ile yemeklerinizde fark yaratırsınız.
  • Gönül rahatlığıyla sucuk, sosis ve salamınızı evinizde yapabilirsiniz.

Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Etleri kesinlikle parmaklarınızla ittirmemelisiniz. Etleri ittirmek için kıyma makinesi tokmağını kullanabilir veya başka güvenli tokmaklar tercih etmelisiniz.
  • Etler sıcakken doğramak daha zordur, etlerinizi soğukken doğramak kolay bir çekim sağlayacaktır.

En iyi kıyma makinesi modelleri için Arnica’ya göz atabilir; evinizde kendi kasabınızı yaratabilir ve fark yaratan yemekler yapabilirsiniz.