Ana Sayfa Temizlik Yaparken Pratik Bilgiler Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

394
Kolay Ütü Nasıl Yapılır?

Yüzlerce yıl öncesinde keşfedilip kullanılmaya başlanılan ütü, ilk zamanlarından günümüze gelene kadar çok fazla değişime uğramış ve kıyafetlerimizin daha kolay ütülenebilmesi için teknolojik gelişmelerden faydalanılarak birçok çeşidi üretilmiş. Ev hanımlarının ve çalışanların zamanlarının büyük bir kısmını kıyafetlerin ütülenmesine harcaması ve yorucu bir iş olması bu konuyu gerçekten önemli bir soruna dönüştürebiliyor. Özellikle yaz aylarında inatçı kırışıklıkları açmak gerçekten dayanılması çok zor anların yaşanmasına neden olabiliyor. Şimdi yaklaşın… Bu işlemi kolaylaştırmak için kolay ütü nasıl yapılır sorusunun adım adım yanıtlarını veriyoruz.

Kolay Ütü Nasıl Yapılır?

Kolay ütü nasıl yapılır anlatmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta ile bu süreci daha zahmetsiz ve kısa sürede tamamlayabilirsiniz:

 • Öncelikle ütü masasının yüksekliğini boyunuza göre ayarlayın. Fazla alçakta ya da yüksekte olmamasına özen gösterin. Ütü masasının örtüsünün temiz ve kalın olup olmadığına göz atın.
 • Ütünüzün tabanını kontrol edin. Lekeli taban giysilerinizde lekeye sebep olacaktır. Ütü tabanını nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz. Ütü tabanının temizliğini yapmadan önce, ütünün sıcak veya fişe takılı olmadığından emin olun.
 • Giysilerinizi ütülemeden önce etiketlerini gözden geçirip kumaşlarına göre ayırınız. Öncelikle düşük ayarda ütülenmesi gereken giysilerinizi ütüleyip, sonrasında ısıyı arttırarak diğer kıyafetlerinize geçebilirsiniz.
 • Kadife, ipek ve yün gibi kıyafetlerde parlama ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu gibi kıyafetlerinizi ütülerken yanınızda kesinlikle ütü bezi bulundurun.
 • Ütülediğiniz kıyafetleri bekletmeden askıya asın. Çünkü ısınan kumaş daha kolay kırışabilir.

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Aşağıdaki ütü yapma teknikleri ile artık kolay ütü yapabilir, hayatınızı biraz olsun kolaylaştırabilirsiniz:

 • Dolabımızda farklı kumaşlardan pek çok giysi bulunur. Bunların her birini farklı bir ısıyla ütülemek gerekir. Sentetik veya ipek kumaşlar için düşük ısılar yeterlidir. Pamuklu ve ketenler için yüksek ısı kullanın. Yünlüleri orta ya da yüksek ısıda ütülemelisiniz.
 • Fitilli kadife ve kadife kumaşları ütülerken ütü masasına önce kalın bir örtü serin. Kıyafetin içini dışına getirin ve ütüleyin. Zor ütü tutan bölgeler için dikey buhar uygulayın.
 • Pamuklu kumaşları da düz tarafından buharlı veya kuru ütüleyin. Koyu renklerle çalışırken, parlamayı önlemek için giysileri ters yüz edin.
 • Polyester kumaşlar ise doğal yapıda değildir ve daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Sıcaklık ayarı için etiketleri kontrol edin.
 • Kırışıklardan kurtulmak için giysileri ütüledikten sonra hemen asın. Kolalı kıyafetleri ütülerken önce giysilerinizin iç yüzüne su püskürtün, akabinde kıyafetin her kısmının suyu emebilmesi için kumaşı elinizde toparlayın. Ütünün ısısını ayarlayın. Eğer kumaşa ütüyü temas ettirdiğinizde cızırtı sesi geliyorsa, ısıyı azaltmanız gerekir.
 • Çamaşırlarınızı makinede yıkarken yumuşatıcı kullanmanız çamaşırlarınızın kırışmasını engellemektedir.
 • Çamaşır makinenizin kurutma özelliği varsa daha kolay ütü yapmanıza fayda sağlayabilir. Ayrıca bu durumda makinenizin kırışıklık önleyici düğmesine tıklayabilirsiniz. Böylece ütü yaparken fazladan bir güç harcamamış olursunuz.
 • Kolay ütü nasıl yapılır, diyenler için bir başka yöntem de alüminyum folyo yöntemi. Ütü masasının üstüne alüminyum folyo seriniz. Alüminyum folyo ısıyı yaydığından üzerine yerleştirmiş olduğunuz giysinin arkalı önlü daha rahat ütü tutmasını sağlayacaktır.
 • Baskılı tişörtleri ters yüzünden ütülemelisiniz. Ütülerken de mutlaka araya hafif ıslak bez koyunuz. Buhar vermeden önce kesinlikle ütünün tamamen ısındığını kontrol ediniz. Kolay ütü yapmak işte bu kadar basit!

Ütü Yapmak Artık Hiç Zor Değil

Kıyafetlerinizi çok daha güzel taşıyabilmek için iyi ütü yapmak şart! Bunun için de püf noktaları kadar iyi bir ütüye de ihtiyacınız var! Kıyafetlerinizi kusursuz olmasını sağlayacak en kaliteli ütü modelleri için Arnica’ya göz atabilirsiniz. Enamel, paslanmaz çelik veya seramik tabanlı modellerden birini seçebilir; kireçlenmeyi önleyen sistemleri ile konforunuzu artırabilirsiniz.

YORUM YOK