Kontinental Kahvaltı Nedir?

Sabah yeni demlenen çaylarla, tüm aileyi bir araya getiren kahvaltı bazen günün tek öğünü olabiliyor. Hızlanmaya başlayan hayat maratonunda pratik ama doyurucu öğünlere yönelim de artıyor. Kontinental kahvaltı, sade ve sağlıklı olan yapısıyla sabah öğününü doyurucu şekilde karşılayan kahvaltı türlerinden. İngiliz kahvaltısının alternatifi olan kontinental kahvaltı genellikle otellerde tercih ediliyor. Amerikan kahvaltısından daha sağlıklı olan kontinental kahvaltı farklı tercihlere göre düzenlenebilir.

Türkçe “kıta kahvaltısı” anlamına gelen bu kahvaltı, kıta Avrupası insanlarının tükettiği ufak bir yemeğe gönderme olarak ismini almıştır. Kontinental kahvaltı, self servis hizmeti veren yerlerde daha sık karşımıza çıkar. Maliyet açısından da uygun olması sebebiyle otellerde sıklıkla görmek mümkün. Kahvaltılık besinler tercihe sunulmuş ve sınırlı bir şekilde karşınıza çıkar.

Kontinental Kahvaltının Doğuşu

Sanayileşme ile birlikte iş gücü ihtiyacının azalması sonucunda işçilerin ve çiftçilerin harcadığı enerji minimuma indi. Hal böyle olunca yemek kültüründe değişiklik meydana geldi ve bu değişiklik sonucu kontinental kahvaltı hafif bir kahvaltı türü olarak karşımıza çıktı. 19.yüzyılda Amerika’da ortaya çıkmış olan kontinental kahvaltı o zamandan beri uluslararası alanda yaygınlaşmaya devam ediyor. Kuzey Amerika’da bulunan otel ve restoranlarda Avrupalı turistlerden çok Amerikalı turistleri çekmek için de kullanılmış.

Teknolojinin gelişmesiyle modern çağa ayak uyduran insanlar hayatı daha hızlı yaşamaya başladı ve bunun sonucunda uzun süren ağır kahvaltılar yerini pratik ve sade öğünlere bıraktı. Gelişen toplumlarda, özellikle Amerika’da daha hafif kahvaltı arzusu da yavaş yavaş ortaya çıktı ve yaygınlaşan kontinental kahvaltı bu sayede yemek kültürüne yerleşti.

Kontinental Kahvaltıda Neler Var?

Otellerden yayılan kontinental kahvaltı kültürü otellerin kullandıkları yiyeceklere göre çeşitlenmiş.Otellerin dışında bu kahvaltıyı tercih eden insanların da zevklerine göre renklenmeye devam ediyor.

Unlu mamüller doyuruculuğu artıran ürünler oldukları için kontinental kahvaltıda da başı çeken besinlerden. Kruvasan, puf böreği, çörek, tarçınlı rulo gibi unlu mamüller kullanılır. Patates, biber kızartması gibi kızarmış yiyeceklere ve et yemeklerine ağır oldukları için yer verilmez. Ekmek her kahvaltıda olduğu gibi kontinental kahvaltıda da baş köşede yerini alır.

Sıcak içecekler de bu kahvaltı çeşidinde yer alırlar. Sıcak çay, sıcak çikolata, sıcak kahve… Genellikle kahve tercih edilir ve kahvenin son dönemde popüler olan çeşitleri de kullanılır. Latte, mocha, espresso, Americano gibi kahve çeşitlerini görmek mümkün.

Kontinental Kahvaltı Hangi Yiyeceklerden Oluşur?
İster kontinental, ister klasik; Diamond tost makinesi ile kahvaltılar çok daha pratik ve lezzetli. Tıkla, hemen incele!

Kontinental kahvaltıda meyve de sıkça yer alır. Meyveleri dilimleyerek veya yoğurtla servis edebilirsiniz. Greyfurt, kırmızı meyveler, portakal, elma, muz gibi meyveler kullanılır. Ağırlıklı olarak karbonhidrat içeren kontinental kahvaltıda protein ihtiyacı, haşlanmış yumurta ve yoğurt ile karşılanır.

Otellerin kontinental kahvaltı menülerinde jambon, sosis ve salam görmeniz mümkün. Elbette dilediğiniz şekilde zenginleştirebilirsiniz. Kahvaltılık gevrekler, sıcak tahıllar, peynirler, kuruyemişler eklenebilecek bazı besin gruplarıdır. Ağır besinlerden uzak durarak hazırlanan kontinental kahvaltı gün boyu sizi tok tutabilecek pratik bir kahvaltı türü.

Alternatifi Olarak Doğduğu İngiliz Kahvaltısı ile Farkları Nelerdir?

Ünü tüm dünyaya yayılan İngiliz kahvaltısının içinde yok yok! Ağır dana etler, pişmiş yumurtalar, o meşhur sütlü veya kremalı çaylar, kuru fasulyeler ve daha nice besinler ile donanmış İngiliz kahvaltısı fazlasıyla yağlı ve ağır bir imaj çiziyor. Kontinental kahvaltı ise oldukça sade ve hafif. İngiliz kahvaltısında sıcak yiyecekler ağır basarken kontinental kahvaltıda soğuk gıdalar öne çıkıyor. Hazırlama ve tüketme süresi göz önüne alındığında İngiliz kahvaltısının daha uzun zaman aldığı, kontinental kahvaltının ise pratik ve kolay tüketilebilir olduğu görülür. Sağlık açısından bakıldığında doğru gıdalar seçildiği takdirde kontinental kahvaltının sağlığınıza İngiliz kahvaltısına nazaran dost olduğunu belirtebiliriz.

Evde kendi kontinental kahvaltınızı hazırlarken sıcak içecek olarak sıklıkla çay içmeyi tercih ediyorsanız; Arnica çay makinesi modelleri kahvaltılarınızın en büyük yardımcısı konumuna yerleşebilir!