Her mevsim sıcak ya da soğuk tüketim imkanı bulunan çorbalar, diyet listelerinin vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olarak görülüyor. İster sebzeli, ister çeşitli kuru baklagiller ile; isterseniz de tavuklu ya da soğuk tüketebilecek yoğurtlu diyet çorbaları, birçok beslenme uzmanı tarafından sağlıklı birer yemek çeşidi olarak öneriliyor. Yapılan birçok araştırma çorba tüketilen öğünlerde tokluk hissinin daha kolay geliştiğini ve bu öğünlerde yenilen yemeklerin diğer öğünlere göre daha kolay şekilde sindirildiğini ortaya koyuyor.  Ana yemek öncesinde tüketilen çorba çeşitleri, mide hacminin daha kolay şekilde dolmasına ve tokluk uyarısını sağlayan vagus sinirinin daha hızlı uyarılmasına neden olarak çorbadan sonra tüketilecek yiyecek miktarının azalmasını sağlıyor. Dolayısıyla, sağlıklı beslenme açısından birbirinden farklı birçok özelliğe sahip olan bu yiyecek çeşidi, diyet yaparak sağlıklı kilo vermek isteyen herkesin tüketmesi gereken başlıca yiyeceklerden biri oluyor.

Çorba yapımı sırasında kullanılan malzemeler çok çeşitli olmakla birlikte genellikle zengin besin içeriğine sahip olan malzeme çeşitleri tercih ediliyor. Sebze, düşük kalorili et çeşitleri, zengin omega asitleri içeren deniz ürünleri, buğday, un, mısır, mercimek, pirinç ve daha birçok sağlıklı besin ile birbirinden lezzetli çorbalar kolay yöntemlerle hazırlanabiliyor. Zengin malzeme çeşitliliği sunması ile hemen herkesin damak zevkine uygun şekilde yapılabilecek farklı çorba seçenekleri, düşük kalorili sebzelerin blender ile iyice karıştırılması ya da bol proteinli besinler eklenerek sebze tadının azaltılması gibi yöntemlerle sağlıklı beslenmek isteyen herkes için vazgeçilmez oluyor. Siz de hem lezzetli hem sağlıklı çorbalar tüketerek yaz aylarını ideal bedenle karşılamak için damak zevkinize uygun çorba tariflerini tercih edebilirsiniz.

Zayıflatan Diyet Mercimek Çorbası

Birçok insan tarafından oldukça sevilen ve en çok tercih edilen çorba çeşitlerinin başında gelen kırmızı mercimek çorbası, diyet için de ideal bir çorba çeşidi olarak görülüyor. Potasyum, demir ve lif açısından oldukça zengin olan kırmızı mercimek aynı zamanda yüksek miktarda protein içerdiğinden kas yoğunluğunu destekleyerek yağ yakım metabolizmasını hızlandırıyor. Yalnızca kırmızı mercimek, soğan, baharat ve tercihe göre salça kullanarak lezzetli bir şekilde hazırlayabileceğiniz diyet mercimek çorbasını gün içinde dilediğiniz zaman ve miktarda tüketebilirsiniz.

Lahana Çorbası

Diyet çorbası denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan lahana çorbası, metabolizmayı yaklaşık iki kat daha hızlı çalıştıran, beslenme uzmanları tarafından da sıklıkla önerilen bir diyet yemeği olarak karşınıza çıkıyor. Yüksek lif oranı ile bağırsakların çalışmasını destekleyen lahana sebzesi, sindirim zorluğu yaşayan kişiler tarafından da tedavi edici bir besin olarak tercih ediliyor. Soğan, domates, yeşil biber, dereotu, maydanoz isteğe göre kereviz ekleyerek kolay şekilde hazırlayabileceğiniz lahana çorbasının yağ yakma etkisinin yanında hızlı ödem atma özelliği ile kısa süre içerisinde vücudunuzdaki hafiflemeyi hissedebilirsiniz.

Diyet Brokoli Çorbası

Diyet listelerinin vazgeçilmez diğer sebzesi olarak görülen brokoli, hem sıcak hem soğuk tüketim imkanı yaratan lezzetli brokoli çorbası ile yaz aylarının favori çorbalarından biri oluyor. İçerisinde portakala göre iki kat daha fazla A ve C vitamini bulunduran bu sağlıklı sebze çeşidi ayrıca B vitamini, kalsiyum, magnezyum, selenyum, manganez, demir, çinko, potasyum, folik asit ve lif gibi yararlı besin maddeleri açısından da fazlasıyla zengin bir sebze olduğundan, beslenme uzmanları tarafından tüketilmesi gereken bir yiyecek olarak öneriliyor. Havuç, soğan, brokoli ve dileğinize göre diğer sebze çeşitlerini blender aracılığıyla posa haline getirerek kolayca hazırlayabileceğiniz diyet brokoli çorbalarını gün içerisinde dilediğiniz sıklıkta tüketme şansı bulabilirsiniz.

Daha birçok yararlı besin ile birbirinden farklı çorbaları kolay yollarla hızlı bir şekilde hazırlayabilmek ve yazı en ideal bedende karşılayabilmek için Arnica blender grubu ürünleri tercih edebilir; düşük kalorili, zengin içerikli ve besleyici çorba tariflerini en pratik şekilde hazırlama imkanı bulabilirsiniz.