Yeni bir mevsime başlarken grip, nezle, baş ağrısı, halsizlik ve alerji gibi hastalıklarla karşı karşıya kalma olasılığınız oldukça yüksektir. Bu durumun sadece sizin başınıza geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Endişe etmenize hiç gerek yok. Hemen hemen herkes mevsim geçişlerinde bu hastalık ya da rahatsızlıkları yaşamış ya da birkaçına mutlaka yakalanmıştır.

Neden Bu Dönemde Hastalanıyoruz?

Bu dönemde hastalığa daha kolay yakalanmanızın en büyük sebebi bağışıklığınızın zayıflamasıdır. Bağışıklığınızın zayıflamasıyla vücudunuz olumsuz koşullardan daha çabuk etkilenir ve hiç beklemediğiniz bir anda hastalığa yenik düşebilirsiniz. Ama bu durum sizi endişelendirmesin. Alacağınız birkaç basit önlem ile kışınızı oldukça sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Şimdi gelin, bu olumsuz koşullara ve almamız gereken önlemlere bir bakalım.

Nasıl Giyinmeliyiz?

Havaların soğumasıyla birlikte sıcaklık değişimleri daha belirgin hale gelir. Bu durum bizi psikolojik ve fiziksel yönden oldukça olumsuz etkiler. Havanın sıcaklığını kestirmeniz zorlaşır ve çoğunlukla ne giyeceğinize karar veremezsiniz. Dışarı çıkarken gerektiğinden daha ince veya kalın giyiniyor olabilirsiniz. Açıkçası her iki durum da hastalığa davetiye çıkarmanıza sebep olacaktır. Bu durumda üst üste giyebileceğiniz ince kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle terlediğinizde üzerinizdeki bir parçayı çıkarabilir, üşüdüğünüzde ise tekrar giyebilirsiniz. Vücut ısınızı sabit tutmanızda oldukça etkili olan bu yöntemi aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca çantanızda bulunduracağınız bir atkı ve bere soğuk almanızı kolaylıkla engelleyecektir.

Olmazsa Olmaz: Düzenli Uyku, Hareket Ve Temiz Hava

Farkında olmasak da uyku düzeni yaşam kalitemizi oldukça etkiliyor. Uykuda geçirilen sürenin önemsiz ve boşa geçirilen bir zaman olduğunu düşünenlerden olabilirsiniz. Ama yapılan araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Kaliteli bir uyku, bağışıklığınızın güçlenmesinde oldukça etkili. Uzmanlar saat 23.00 civarında uykuya geçilmesini ve uyku esnasında odanın tamamen karanlık olmasını öneriyor. Ayrıca hareket etmeyi ve bulunduğunuz ortamı havalandırmayı asla ihmal etmemelisiniz. Sürekli kapalı ortamda bulunmak alerjik bir takım hastalıklara yol açacağı gibi, ruhsal açıdan da iyi hissetmemenize sebep olacaktır. Hareket etmeyi sevmiyor olabilirsiniz. Ama çalışmanız arasında açık havada yapacağınız kısa bir yürüyüş hem gününüzün daha iyi geçmesini sağlayacak hem de bağışıklığınızın güçlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Hangi Besinler Bağışıklığımızı Güçlendirir?