arnica mutfak tartısı

Yemek pişirmek, hassas bir iştir. Yeri gelir, bir tarifi başarılı bir şekilde uygulamak bir kuyumcu hassasiyeti ister. Acaba mutfaklarımız, hassas ölçüm yapmaya uygun araçlar sağlıyor mu? Yoksa göz kararı mı ayarlıyoruz malzemelerin miktarını? Ölçüm için mutfak kapları mı kullanıyorsunuz, fincan-tatlı kaşığı gibi ölçüler mi? Ya da bir mutfak tartısı mı var mutfağınızda?

Bardak-Fincan Ölçüsüne Karşı Gram Ölçüsü

arnica mutfak tartısı

“Üç fincan süt”, “aldığı kadar un” ekleyip ” kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğur”, “göz göz olana kadar pişir” şeklinde bize aktarılmış olan nice yemek tarifi vardır. Halbuki “iki silme tatlı kaşığı şeker”, “bir çimdik tuz” şeklinde sözlerle ifade edilen miktarlar herkese farklı bir şey söyler; her mutfakta az çok değişik anlama gelebilir. Hatta mutfakta tecrübeli olmayanlar için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Günümüz insanının ise belirsizliğe tahammülü yok. Zamanımızın yemek tarifi kitabı ve yemek dergisi yazarları bunu çok iyi biliyorlar ve gerek süre, gerek malzeme miktarı konusunda çok daha kesin ölçüler veriyorlar. Geçmişin tarifleri “bolca zeytinyağı” eklememizi söylerken, günümüzde yemek tariflerinde “35 gram zeytinyağı” gibi kesin ifadeler bulunuyor. Çünkü şunu biliyoruz ki tıpkı sanayide bir ürünün üretim sürecinde olduğu gibi, mutfaklarımızda da detayları ile belirlenen koşullar ve ölçülere uyulduğunda, öngörülen lezzetin ve kıvamın elde edilmemesi için hiçbir neden yok.

Çağdaş yemek tarifi kitaplarında ve yemek dergilerindeki bu kesin ölçülü tarifleri başarı ile uygulamanın sırrı, mutfakta bir mutfak terazisi bulundurmak. Karmaşık görünen tarifler, hem litre hem de bardak ölçüsüne uyumlu bir mutfak terazisi sayesinde kolaylaşıyor. Mutfak tartısının hassas ölçümü, mutfakta en tecrübesiz aşçıların bile bir malzemenin miktarı konusunda aşırıya kaçmasını ya da bir malzemeyi eksik kullanmasını önlüyor.

Yemekler Artık Bir Sır Değil

Kimine göre yemek pişirme, incelikleri ustadan çırağa aktarılan bir meslek ve bu inceliklerin kesin ölçümlerle aktarılmaması doğal. Ancak 21. yüzyıl insanı, kendi evinin mutfağında profesyoneller kadar iyi yemekler yapmaya talip olunca işler değişti. Amatör aşçılara destek olmanın yolu, onlara açık ve anlaşılır, ölçüleri kesin ve net olan tarifler sunmaktan geçiyor. Üstelik, teknoloji de amatör aşçıların yanında olunca, mutfakta başarının önündeki engeller azalıyor. Pratik çözümler sunan mutfak aletleri, ünlü şeflerin tariflerini evimizin mutfağında pişirmemizi kolaylaştırıyor. Küçük ama mucizevi mutfak aletleri sayesinde hem büyük annelerimizin geleneksel tariflerini hem dünya mutfaklarından değişik tarifleri denememiz mümkün hale geliyor. Günümüz insanlarının çoğunun, yemek yapmayı küçük yaşlardan itibaren mutfakta büyüklerinin yanında yıllarca gözlem ve çıraklık yaparak öğrenme şansı olamadı. Hepimiz, yemek kitaplarına bir bakış atıp sonra mutfakta bunları hemen uygulamaya geçirmek ve çok fazla deneme yanılma yapmadan istediğimiz lezzetlere ulaşmak istiyoruz. Bu yüzden, listelediği malzemeleriyle ve ölçüleriyle başarı garantili tariflere çok ihtiyaç duyuyoruz. Ve bir de bu tarifleri hassasiyetle uygulamaya geçirmemizi sağlayacak mutfak araçlarına. Ayrıntılı bilgiler içeren güvenilir tarifler ile bir mutfak tartısı elimizin altında oldu mu, evlerimizin mutfağında pişiremeyeceğimiz yemek yok.

Ya Yaratıcılık?

arnica mutfak tartısı

Unutmamalı ki yemek hazırlama ve pişirme bir kimyasal süreçtir. Bir çay kaşığı tuz, bu kimyasal sürecin ortaya çıkardığı tatlarda önemli bir farka yol açabilir. Ölçüde hassasiyet, bu yüzden çok önemli. Peki mutfakta yaratıcılığa hiç mi yer yok? Olmaz olur mu? Elinizde başarılı bir tarifin kesin ölçüleri bulunduktan sonra kendi tercihinize göre bir malzemeyi azaltıp diğerini arttırabilir ya da başka malzeme kullanarak başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Sadece hayal gücümüzü pusula edinip yemek pişiriyor olsak bile mutfakta karar alırken her an ölçüm yaparız. Ne yaptığımızın, hangi malzemeden ne miktarda kattığımızın farkında olmak isteriz. Mutfak bir ölçüm işi. Mutfak tartısı, evlerdeki lezzetli yemekleri ve mutluluğu tekrar ve tekrar üretmede güvenilir bir dosttur. Hassas ölçümler için Arnica mutfak terazilerinin ölçme kaplı ve ölçme kapsız modellerine güvenebilirsiniz. 5 kilograma kadar hatasız ölçüm imkanı sağlayan bir Arnica mutfak terazisine mutfağınızda yer açın ve bırakın birbirinden lezzetli yemek tarifleri uygulamanızda size titiz dostunuz yardımcı olsun.