Evlerimizin en önemli bölümlerinden biri olan mutfaklar için ayrı bir özen göstermek gerekir. Sadece yemek yapılan ve yenen oda olarak görülmemesi gereken mutfaklarda yapılan dekorasyonlar, mutfağınıza farklı bir hava katar ve bu alanda daha keyifli zamanların geçmesine olanak tanır.

Mutfakta yemek yaparken ya da bulaşık yıkarken uzun zaman geçirirsiniz. Bu yüzden içinde bulunduğunuz mekanı ne kadar kişiselleştirirseniz orada vakit geçirme isteğiniz de o kadar artar.

Mutfağınızda Renklere Yer Açın

Mutfaklarda sadece yemek pişirme değil hazırlama ve servis etme işleri de yapılır. Mutfakta geçirilen zamanı daha eğlenceli bir hale getirmek, hoş sohbetli yemek yemek hatta misafirleri ağırlamak için dekorasyona da dikkat edilmesi önemlidir. Renkler mutfak dekorasyonunda oldukça etkilidir. Kullanılacak renklerin canlı olması daha enerjik ve aktif olmayı sağlar. Koyu renkler odayı normalinden daha fazla küçük gösterir ve hatta bazı durumlarda sıkıcı ve kasvetli bir ortam yaratabilir. Örneğin duvar boyasını açık tonlardan seçerek ferah ve geniş görünen alanlar yaratabilirsiniz. Çok fazla renk cümbüşü gözleri yorarken karmaşık bir görüntü de yaratabilir. Mutfak odasındaki tüm renklerin birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmak gerekir. Mutfağı baştan sona aynı renk ile dekora etmek yerine renkleri birbiriyleriyle uyum olmak şartıyla kombinleyebilirsiniz. Duvar kağıdı kullanacaksanız şekil ve renk uyumunun dengeli ve abartılı olmadığına bakılmalıdır.

Aksesuarlar Mutfakta Önemli Yer Tutar

Daha kullanışlı olabilmesi ve yerden tasarruf sağlayarak şık bir görünüm yaratmak için mutfağın ergonomik bir şekilde tasarlanması gerekir. Bunun yanı sıra mutfak dekorasyonunda aksesuarların da oldukça büyük yeri vardır. Odaya farklı ve hoş bir görünüm katan aksesuarlar arasında saat, tablo, pano gibi seçenekler olabilir. Mutfaklarda kullanılacak olan aydınlatmaların güzel ışık verip vermediğine bakılmalı ve tercihler buna uygun şekilde yapılmalıdır. Yüksek volt ışıklar yerine daha doğal aydınlatmalar seçilmelidir bu sayede göz yorulmasına da neden olmaz. Hatta abajur şeklindeki tasarım ürünleri tercih edilirse şık bir hava da katacaktır. Perdeleriniz de şık olmalı ve rengi, şekli diğer dekorasyon ürünleri ile uygun olmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ve zevklerin değişmesi ile rengarenk ev aletleri de ilgi görmeye başladı. Buzdolabından bulaşık makinesine, ocaktan fırına rengarek ürünler tercih ediliyor. Siz de mutfak dekorasyonunuzda bu ürünlere yer açarak keyifli mutfaklara kavuşabilirsiniz.

Küçük Dokunuşlar ile Mutfağınızı Baştan Yaratın

Mutfağınızda büyük değişiklikler yapmak bazen meşakatli ve pahalı gelebilir. Daha küçük dokunuşlar ile mutfağınızı yeniden dekore etmeniz mümkündür. Sadece farklı tasarıma sahip aksesuarlar kullanmak bile görünümü oldukça etkileyecek ve değiştirecektir. Renkli baharatlıklar, kaşık-bıçak-çatal setleri, tava-tencere, bardak ve tabaklar gibi yardımcı ürünleri satın alırken tercihlerinizi renklilerden yana kullanabilirsiniz. Bunların dışında mutfaklar için büyük önem taşıyan elektrikli küçük ev aletleri de vardır. Rengarek üretilen küçük ev aletleri ile hem işlerinizi pratik bir şekilde halletmenizi sağlarken hem de odaya hoş bir görsellik katmanıza olanak tanır. Örneğin; blender, mutfak robotu, çay ve tost makinesi gibi bir daha çok ürünün farklı renklerine mutfağınızda yer açabilirsiniz. Farklı zevklere uygun pek çok ürün seçeneğinde sizin mutfağınız için gerekli olanları tercih edebilirsiniz. Arnica’nın mutfak robotları ve renkli blender setleri beklentinizi karşılayacak özelliklere sahiptir. Ergonomik yapısı ve pratikliği ile lezzetli yemekleri kolayca hazırlarken zamandan da tasarruf sağlarsınız.

Sizler için derlediğimiz mutfak dekorasyonu fikirlerinden de faydalanarak ile kendi mutfağınızı yeniden yaratabilirsiniz. Mutfak dekorasyonunuzu yaparken renklerin insan psikolojisindeki etkilerini de göz önünde bulundurmalısınız.