Sabahları Kendinizi Dinç Hissetmenizi Sağlayacak Püf Noktaları

İnsanlar olarak, hayatın belirli bir rutinine ayak uydurmak zorunda kalabiliriz. Bu rutinde liste başını şüphesi okul ve iş çeker. Doya doya uyuduktan sonra işine ya da okuluna giden insan sayısı ne yazık ki çok az. Çünkü gün ışığından yararlanmak ve aydınlık zamanın tamamını verimli kullanmak adına “sabahları erken kalkma” adı verilen bir kuralımız var. Sadece iş ve okul değil, sosyal yaşamda yapılabilecek aktivitelerin büyük çoğunluğuna sabahın erken saatlerinde başlamak gerekir.

Sabahları kalkmanın en zor tarafı, yataktan çıkmak olarak düşünülür hep. Fakat en kötüsü de şudur: Yataktan yorgun kalkmak! Pek çok insan bu durumdan şikâyet eder. “Sabahları yorgun kalkıyorum, kendimi dinç hissedemiyorum,” şeklindeki söylemler sabahtan öğlene kadar geçen sürenin de sohbet konusudur aynı zamanda. Peki ya siz? Siz de rahat bir uyku çekerek dinlenmek için yatıp, sabah yorgun bir şekilde kalkanlardan mısınız? O halde buyurun… Size sabahları kendinizi dinç hissetmenizi sağlayacak birkaç ipucu verelim.

Erteleme Tuşunu Hayatınızdan Çıkarın!

Çalar saat belki de insanlık tarihinin en önemli icatları arasında yer alır. Uyanmanız gereken zamanı size haber veren bir makine. Gerçekten yaratıcı. Üstelik artık teknolojinin nimetlerinden yararlanan dijital saatler ve telefonlar “ertele” butonuna da sahip. Ama bu buton sandığınızdan daha zararlı. Normal şartlarda tek bir saat için alarm kurulur. Bu erteleme tuşu yüzünden her sabah 5-10 kez alarm çalar. Siz de uyanır, erteler, yatarsınız. Bu döngü birkaç kez tekrarlandıktan sonra yataktan çıkma vaktiniz gelir ve o son birkaç dakikaya sığdırdığını bölük pörçük uyku, tüm enerjinizi sömürür. Sabahları dinç olmanın ilk kuralı, yataktan doğru zamanda çıkmaktır. Bu nedenle erteleme tuşunu hayatınızdan çıkarın.

Asla Ayakta Uyumayın

Diyelim ki, günlük yaşamınızın bir parçası yüzünden her sabah saat 07.00’de kalkmanız gerekiyor. Öyleyse saat 07.00’de kalkmayın, uyanın. Gözlerinizi açıp yataktan çıkmanız uyanık olduğunuz anlamına gelmez. Sürünerek banyonun yolunu tutuyorsanız ayakta uyuyorsunuz demektir. Bir an önce uyanmak için harekete geçmelisiniz. Biraz klişe olacak ama, sabah sporu tam da bu işe yarıyor. Spor dediysek öyle dumbell, halter filan kaldırın demiyoruz. Bir temiz hava kaynağı bulun (yazın balkon, kışın pencere önü vs.), derin bir nefes alın ve bir kaç egzersiz hareketi yapın. Bu egzersizler kan dolaşımınızı arttıracak ve vücudunuzu uyaracaktır. Ayrıca göbek yapmanızın da önüne geçebilir.

Sabahlarınızı Sulandırın

İnsanlık tarihinin olmazsa olmaz rutinlerinden birisi her sabah yüz yıkama geleneğidir. Uykudan uyandığınızda göz kapaklarınızı birbirine yapışmış gibi hissedebilirsiniz. Küçük bir çapak organizasyonudur bu. Ayrıca göz çevrenizde gezinen uyku dürtülerini de unutmamak lazım. Bu aşamada yüzünüzü yıkadıktan sonra birkaç damla suyu daha feda etmeniz daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra ensenizi de yıkayın, titreyin ve kendinize gelin. Evet, ensenizi yıkamak sizi daha hızlı kendinize getirir, bilimsel bir mantık bu. Bu arada kullandığınız su sıcak olmasın, çeşmeden geldiği gibi kullanın.

Sabahları suyu bir başka amaçla daha kullanabilirsiniz. Mesela içebilirsiniz. Sabah uyandığınızda vücudunuza giren ilk şey kahve tadı değil, bir bardak H2O olsun. Emin olun faydasını göreceksiniz.

Yediğinize İçtiğinize Dikkat Edin

Kahvaltı ile ilgili nereye bakarsanız bakın, en önemli öğün olduğunu söyleyen birilerini görürsünüz. Evet, önemlidir fakat her sabah kallavi bir sofra hazırlamak çok zaman alır. Bu nedenle kahvaltıya harcanacak zaman uyumak için kullanılır. Ama sabahları besin takviyesi almazsanız, tamamen dinç hissedemezsiniz. Bunun için hem hızlı hem de sağlıklı yiyecek ve içeceklere ihtiyacınız var. Sabah besinlerinizi hazırlarken size en çok yardım edecek şey Arnica Master Cook El Blenderı Seti’dir. Birkaç meyve dilimleyip blendera verin, o da size sağlıklı bir içecek versin. Hatta meyvenin yanına yoğurt, bal gibi malzemeleri ekleyerek smoothie de yapabilirsiniz.

Gelelim sabah atıştırmalıklarına. En sağlıklı kahvaltılıkların başında süt ürünleri ve yumurta gelir fakat sizin bunları hazırlamaya zamanınız olmayabilir. Bunun için de basit bir tarif var. Biraz yer fıstığı, birkaç kaşık pekmez ya da bal, bir tutam tuz ve çok az zeytinyağını Arnica Master Cook El Blender Seti‘nin içine atın. Birkaç dakika sonra elde edeceğiniz fıstık ezmesinden her sabah biraz yerseniz; ertesi sabaha kadar dinç kalırsınız ve enerjiniz tüm gün kolay kolay tükenmez.