saç kurutma makinesi

Saçlar, özgüveni arttıran ve yüzü öne çıkaran önemli bir unsurdur. Bakımlı, parıldayan ve sağlıklı saçlar karşıdaki insanı etkilemenin ve görüşünü tamamlamanın adeta kilit noktası! Kötü görünen, mat ve cansız saçlar ise özgüveni düşürür ve kişiyi mutsuz eder. Saçı kıran ve sizi mutsuz eden faktörlerden biri de yanlış saç kurutma makinesi kullanımı! Yanlış saç kurutma makinesi saçınızı kırar, güçsüzleştirir ve yıpratır. Doğal görünümlü, canlı ve güçlü saçlar için saç kurutma makinesi kullanma rehberine hoş geldiniz! 3 temel adımda saçınızı kırmadan pratik bir şekilde kurutabilir, günlük hayatınıza sağlam ve parlak saçlarla devam edebilirsiniz!

1- Saçlarınızı Kurutma İşlemine Hazırlayın

Saç kurutma işlemi bir bütün teşkil eder. Bu yüzden saç kurutma işlemi öncesi saçınızın kırılmadığından emin olmalı ve saçınızı kurutma işlemine hazırlamalısınız. İlk olarak banyo sonrası veya yıkama sonrası saçınızdaki fazla suyu bir havlu yardımı ile almalısınız. Bunu yaparken seçtiğiniz havlunun saçınızı kıracak veya yıpratacak sertlikte olmamasına özen göstermeli hatta mümkünse pamuklu eski bir tişörtünüz ile saçınızı kurutabilirsiniz. Böylelikle saçınız zarar görmeden ve elektriklenmeden saçınızdaki fazla suyu alabilirsiniz.

2- Saçlarınızı Nazikçe Uçtan Dibe Doğru Taramalısınız

Saçları kıran ve yıpratan bir diğer alışkanlık ise saçı ıslakken sert bir biçimde taramak! Saçınızı kırmak istemiyorsanız saçınızı hafif nemli iken taramalısınız. Saçınızı tararken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise saçınızı tarama yönü! Saçınızı uçlarından başlayarak saç diplerinize doğru taramalı ve tararken nazik olmaya özen göstermelisiniz. Böyleye kopmalar ve kırılmalar minimum seviyeye iner.

3- Saçınızı Doğru Şekilde Kurutmalısınız

Saç, hassas proteinlerden oluşur ve dikkat edilmediği takdirde nemini kaybederek kırılmaya açık bir hale gelir. Saçı kurutmanın en doğal ve zararsız yolu ise oda sıcaklığında kurumasını beklemek ve saç kurutma makinesi kullanmamak! Maalesef bu her mevsim veya her an mümkün olmuyor ve saç kurutma makinesi kullanımı gerekiyor! Özellikle kış aylarında saç kurutma makinesi kullanımı önem arz ediyor! Bu sebeple saçınızı kuruturken doğru ısıyı ve mesafeyi ayarlamalı, gereğinden fazla ısı ile kullanmamalısınız.

Saç Kurutma Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat edilmeli?

saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinesini doğru şekilde kullanarak saçınızı kırmadan rahatça saçınızı kurutabilir ve günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

  • Saç kurutma makinesi genellikle soğuk, ılık ve sıcak ayarları bulunan pratik bir ev aleti. Saçınızı kuruturken ısıyı doğru ayarlamalısınız. Saç kurutma makinesini ılık veya soğuk ayara almalı ve saçınızı fazla ısıya maruz bırakmamalısınız. Aksi taktirde saçınız fazla kurur, kırılır ve sertleşir.
  • Saçınızı kuruturken saç kurutma makinesini bir karış mesafeden tutmalı ve saç kurutma makinesini saçınıza çok yaklaştırmamalısınız.
  • Kurutma işlemine saçınızın dibinden başlamalı, dibi kurumaya başlayınca dipten uca doğru kurutmaya devam etmelisiniz.
  • Saçınızı hafif nemli bırakmaktan endişe etmemeli ve kuruduğunu hissettiğiniz an saçınızı kurutmayı bırakmalısınız. Hafif nemli saç sağlığınızı kötü etkilemez fakat kuru saça uygulanan fazla ısı saçın doğal neminin kaybolmasına neden olur ve saçı zayıflatır.

Saç Tiplerine Göre Saç Kurutma Yolları

saç kurutma makinesi

İnce telli saça sahip kişiler, Arnica Mistral 8833 profesyonel ve iyonizerli saç kurutma makinesi ile saçlarına zarar vermeden kurutma işlemini tamamlayabilirler. Üstelik, soğuk hava üfleme özelliği sayesinde saçlarını ısıya maruz bırakmadan kurutabilirler.

Kalın telli saça sahip kişiler ise saçlarını orta derece ısı kullanarak Arnica Mistral 3053 ile yukarıdan aşağıya orta doğru kurutabilir, saçlarının yıpranmasının önüne geçebilirler.

Kıvırcık saçlar, saçlarını Arnica’nın Alize Pro, Alize 2300 ve Perla saç kurutma makinelerinde bulunan difüzör ile kurutabilirler. Böylece saçları kabarmadan hacimli ve hoş gözükecektir!