Ortaköy’ün meşhur tatlısı waffle, muhteşem görüntüsü ve zengin içeriği ile tatlı severlerin vazgeçilmezi. Sağlıklı beslenmek isteyenler içinse, bol çikolatalı, şekerlemeli, bol meyveli bu lezzet tam bir kalori deposu. Ancak diyet yapıyorsunuz diye tatlı isteğinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Rejimde olanlar için rejimi bozmadan, sağlıklı beslenmek isteyenler içinse güne sağlıklı başlamayı sağlayan hafif tatlılar yapmak mümkün. Sevilen lezzetlerden biri olan waffle’ı da sağlıklı malzemeler kullanarak evinizde rahatça yapabilirsiniz. Bu sayede yerken pişman olmayacak ve kalori hesabı yapmanıza da gerek kalmayacak.

Sağlıklı Waffle Nasıl Yapılır?

Diyeti bozmaya gerek kalmadan, bir diğer adıyla sağlıklı waffle yapmak için, mümkün olduğunca organik, kalorisi düşük ve sağlıklı malzemeler kullanmamız gerek. Sanıldığı kadar bulunması zor olmayan bu sağlıklı yiyecekler, birçok alternatifi de beraberinde taşıyor. Rafine şekerlerden, sağlıksız unlardan uzaklaşmak isteyenler için, doğal tatlandırıcılarla ve sağlıklı unlarla mükemmel bir tatlı tarifine hazır olun.

Sağlıklı Waffle Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Her tatlı gibi yumurta, süt ve un vazgeçilmezler arasında. 1 yumurta ve 1 su bardağı süt tarif için sabit malzemelerden. Waffle’ın daha yumuşak olmasını sağladığı için yarım su bardağı yoğurt. Fakat siz yumuşak sevmezseniz eklemeyebilirsiniz. Yağ olarak çeyrek su bardağı miktarında tereyağı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz. Un olarak ise, yaklaşık 2 su bardağı miktarında sağlıklı unlardan tam buğday unu, karabuğday unu, kepekli un veya glutensiz unu tercih edebilirsiniz. Yan malzemeler olarak, 2 yemek kaşığı bal veya pekmez (tatlı isteğine göre daha fazla da olabilir), yarım su bardağı yulaf (tercihe bağlı), kabartma tozu ve vanilya (isteğe bağlı).

Alternatifleriyle beraber saydığımız tüm malzemelerle birlikte bu harika ve bir o kadar da sağlıklı tatlının yapılışına geçebiliriz. Bu tatlıyı yaparken önce sıvı malzemeleri ayrı, katı malzemeleri ayrı bir kapta karıştırıyoruz. Yani, yağ, yumurta, bal, süt ve yoğurdu karıştırıyoruz. Ek olarak, un, vanilya, kabartma tozu ve yulafı ayrı bir kapta iyice karıştırdıktan sonra sıvı malzemelerle birleştiriyoruz. Hamurun normal yumuşaklıkta ve akışkanlıkta olması gerekiyor. Fazla katı veya fazla akışkan olması halinde süt veya un ekleyerek kıvamını tarife uygun hale getirebilirsiniz. Malzemesi hazır olduktan sonra waffle makinasını yaklaşık 10 dakika ısıtıyoruz ve waffle makinasını az miktarda sağlıklı bir yağ ile yağlayarak hamuru döküyoruz. Makina talimatlarınıza ve damak tadınıza göre pişme süresini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Yaklaşık 4 ya da 5 adet waffle elde edebileceğiniz bu tarif ile malzemeleri artırarak daha fazla waffle da yapabilirsiniz.

Diyet Waffle Nasıl Servis Edilir?

Sağlıklı malzemeler ile pişirilen waffle hamuru, göz zevkinize ve damak tadınıza göre görsel bir şölene dahil edebilirsiniz. Peki bu tatlıyı çikolata ve şekerleme kullanmadan nasıl lezzetli hale getirebiliriz? İşte bu noktada, doğal tatlandırıcılar devreye giriyor. Hazırlanma aşamasında içerisine eklediğiniz bal veya pekmezi servis aşamasında hamurun üzerine de sürebilirsiniz. Alternatif olarak yoğurt ya da tahin de tercih edilebilir. Çikolata yerine kullanılan bu alternatiflerden sonra mevsimine uygun meyvelerden diledikleriniz ile waffle’ı süsleyebilirsiniz. Son olarak keten tohumu, tarçın veya dilediğiniz başka bir baharatı ekleyerek tatlınızı hazır hale getirebilirsiniz. Siz de yerken pişman olmayacağınız ve diyetinizi bozmak zorunda kalmayacağınız bu mükemmel tarifi kusursuz şekilde yapmak isterseniz Arnica waffle makinesi seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Pratik kullanımı ile aynı zamanda birden fazla waffle yapabilme imkan tanıyan Arnica Tostika Double Waffle Makinesi kolay temizlenebilir ve yapışmama özelliğine sahip. Arnica Tostika 4000 Waffle ve Tost Makinesi ile de hem aynı anda 4 waffle yapabilir hem de muhteşem tostlara imza atabilirsiniz.