Seyahate çıkmadan önce zahmetli bir valiz hazırlama sürecini atlatmamız gerekir. Kısıtlı bir alana sahip olan bavulumuza mümkün olan en fazla sayıda eşyayı sığdırmaya uğraşırız. Bu durum valizin hazırlanmasının saatler almasına, bazen en temel eşyalarımızı unutmamıza, ya da taşımakta zorlanacağımız bir bavul ağırlığıyla baş etmeye çalışmamıza neden olur. Oysa seyahat için gereken azami sayıda eşya belirlenip bu doğrultuda valiz hazırlanırsa gözümüzde büyüyen süreç kolayca atlatılabilir.

Bavul Hazırlarken Hayatınızı Kurtaracak Çözüm: İhtiyaç Listesi Oluşturmak!

Konfor alanınızdan kopup seyahate çıkarken yanınızda mümkün olan en fazla eşyayı götürme isteğiniz gayet doğaldır. Ancak bavulunuzu ihtiyaçlarınıza en iyi biçimde cevap verecek şekilde hazırlamanız liste yapmayla mümkündür. İhtiyaç listenizi ister kafanızda oluşturun, isterseniz unutmamak için bir kâğıda yazın. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar valizinizde nelerin yer alacağını belirleyecektir:

  • Kaç günlük bir seyahate çıkıyorum?
  • Gideceğim yerdeki hava durumu nedir?
  • Gideceğim yerde yaşayabileceğim sorunlar neler? (Hava şartları, giysilerin yırtılması, kaybolması vs.)
  • Gideceğim yerde olası bir sağlık problemine karşın hastane vb. kurumlar var mı?
  • Yolculuğum kaç saat sürecek? Valizimde yolculuk süresinde bozulabilecek eşya olacak mı?
  • Gideceğim yer farklı bir ülkeyse priz dönüştürücü vb. gibi aparatlara ihtiyacım olacak mı?
  • Kırılabilecek ya da kaybolacak eşyaları yanımda taşımama değer mi?

Öncelikle kimlik, ulaşım belgeleri (uçak, otobüs vs.), yurt dışına çıkılacaksa vize ve pasaport, banka kartları, nakit para güvenilir ve kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır. Bu hayati eşyaları tercihinize göre ister bavulun çeşitli yerlerine dağıtabilir isterseniz bir arada tutabilirsiniz. El bagajı hazırlıyorsanız ve havayolu ile seyahat edecekseniz, firmanızın el bagajı politikasını öğrenmelisiniz. Örneğin; delici ve kesici aletler, belli bir kilodan ağır bagajlar, içinde sıvı bulunan şişeler uçak kabinine alınmayabilir. Aynı şekilde seyahat esnasında yanınızda olması gereken, ihtiyaç duyacağınız eşyaları da kargo bölümüne vermemeniz gerekir. İç çamaşırı ve çoraplar yedekleriyle beraber valize konmalı, hava durumuna ve ihtiyacınıza göre gömlek, tişört ve pantolonlar da yeterli sayıda alınmalıdır. Yağmurluk, mont, termal içlik gibi eşyalar gideceğiniz iklim özelliklerine bağlı olarak hayatınızı kurtarabilir. İlaç kullanıyorsanız reçeteleriyle beraber valize koymalısınız. Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi elektronik eşyalar zarar görmeyecek biçimde valize yerleştirilmelidir.

Valiz Hazırlama Sanatına Giriş: Ders 1

İhtiyaç listenizi hazırlayıp valize konacak eşyalarınızı bir araya topladığınızda aklınıza şu soru gelecek: Tüm bu eşyaları valize nasıl sığdıracağım? Tam da bu noktada valiz hazırlama sanatı devreye giriyor. Öncelikle eşyaları belli bir düzende yerleştirmeniz gerekiyor. Gelişigüzel bavul yerleştirmek, ihtiyacınız olan eşyaları götürememenize ya da gerekmediği halde ek bir bavul daha hazırlamanıza yol açar. Peki ne yapmalı? İşte minik püf noktaları:

* Giyeceklerinizi rulo biçiminde katlayıp koyduğunuzda çok daha az yer kapladıklarına şahit olabilirsiniz.

* Minik çöp poşetinin içerisine sardığınız çoraplarınızı ayakkabılarınızın içine koymak size bir hayli yer kazandıracaktır.

* Parfüm ve şampuanınızı büyük şişeler yerine küçük tester şişelerine ihtiyacınız kadar koyabilirsiniz.

* Kaybolma riskine karşı takılarınızı içinde bölümleri olan hap kutularına yerleştirebilirsiniz.

* Duştan sonra saçlarınıza mutlaka şekil vermeniz ya da saçlarınızı kurutmanız gerekiyorsa saç kurutma makinenizi valizinize koymayı ihmal etmemelisiniz. Valizinizde az yer kaplayan Arnica Alize Mini Saç Kurutma Makinesi minimal ebatları ile hayatınızı kolaylaştırabilir. Minimum alan kaplamasına karşın saçlarınızı etkin ve hızlı şekilde kurutacağından kuşkunuz olmasın.

* Sıvı ürünlerinizi kilitli poşetlere koyabilir, kapağı açıp akabilecek ürünlerin ağzına naylon kapatabilirsiniz.

* Bir ayrıntı: Valizler genelde köşeli değil ovaldir, bu sebeple her köşesini değerlendirmelisiniz.

* Son olarak unutmayın, gerek duymayacağınız eşyaları valizinize koymak size yalnızca yük olur!