Yaz bitti, havalar soğumaya başladı. Sonbaharın gelişiyle deniz, kum ve güneşin bıraktığı anılar artık geride kaldı. Kimisi sıcakları şimdiden özlerken kimisi de soğukların gelmesinden oldukça memnun. Mevsimler arasında hep farklı bir yeri olan sonbaharda gezmenin tadı ise bir başka. Yaprakların bir bir düştüğü, havanın gri, yerlerin turuncu olduğu bu dönemde gidilecek birçok yer mevcut. İstanbul’dan bir hafta sonu kaçamağı ile gideceğiniz 5 yakın lokasyonu sizin için inceledik.

Muhteşem Bir Manzara Sizi Bekliyor: Abant

Bir mevsim değil, dört mevsim güzel olan nadir yerlerden olan Abant Gölü, sonbaharda gidilebilecek yakın yerlerden en cazip olanı. Bolu’ya 35 kilometre uzaklıkta olan Abant’a İstanbul’dan yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Geldiğiniz gibi huzuru hissedeceğiniz göl kenarında dağ havasını ciğerlerinize derin derin çekerek yürüyüş yapabilir, çevrede bulunan tesislerde de leziz yemekler tadabilirsiniz. Abant’ta konaklamak için de birçok seçenek mevcut.

Güzün En Çok Yakıştığı Lokasyon: Yedigöller

Sonbahar demişken Yedigöller’den bahsetmeden olur mu hiç! Bolu’nun ziyaret edilmesi gereken bir başka cenneti olan Yedigöller, İstanbul’a 3 saatlik mesafede bulunuyor. Sonbaharda bir başka güzel olan Yedigöller, ismi gibi yedi gölün birleşiminden oluşuyor. Bu göllerin adı, İncegöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, Deringöl, Seringöl, Kurugöl ve Büyükgöl olarak sıralanıyor. Sonbaharın tabiata getirdiği turuncu rengin kırmızıya kadar çalan tüm tonlarını görebileceğiniz Yedigöller’de köknar, ıhlamur, gürgen ve meşe ağaçlarının oluşturduğu bol oksijenli ortamda yapacağınız gezintiyle enerjinizi eksiksizce depolayın. Yedigöller’de ayrıca Gülen Kayalar, şelale, Pisagor Ağacı ve dilek çeşmesi gibi noktaları da görmeden geçmeyin. Yedigöller’de çevrede bulunan tesislerde karnınızı doyurabilir ve hediyelik eşya ile organik ürünler alışverişi de yapabilirsiniz.

Yıllara Meydan Okuyan Eşsiz Bir Şehir: Safranbolu

Zamanın durduğunu canlı canlı görmek isterseniz, o halde fazla zaman kaybetmeden yolunuzu Safranbolu’ya düşürmelisiniz. İstanbul’dan özel aracınızla yaklaşık dört buçuk saatte ulaşacağınız Safranbolu, 1994 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış bir tarih köşesi. Yıllara direnen meşhur konaklarıyla dünyaca ünlü olan Safranbolu, 1800’lü yılların atmosferini hissedebileceğiniz nadir yerlerden… Sevimli sokaklarında kaybolup şirin çarşısını gezerken her şeyden uzaklaşacağınız Safranbolu’da fotoğraf makinenizi de yoğun bir mesai bekliyor olacak. Safranbolu’da meşhur Safran çayını içmeyi ve Safranbolu lokumunu tadıp hediyelik olarak almayı da unutmayın.

Masalsı Bir Düş: Tirilye

İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için Bursa’nın tarihi yerlerinden olan Tirilye kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Sonbaharda gezmenin bir başka olduğu Tirilye, tabiatı ve geçmişi sizlere sunuyor. İstanbul’dan şahsi aracınızla yapacağınız yaklaşık iki buçuk saatlik yolculukla ulaşacağınız Tirilye’de masalsı bir tablo sizleri bekliyor olacak. Tarihi evleri seyrederken fotoğraf makinenizi bir an bile elinizden düşürmeyeceğiniz Tirilye’de atmosferi yansıtan butik otel ve pansiyonlarda kalıp keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Tirilye’de yapacağınız gezintide Taş Mektep’i gezmeyi de kesinlikle ihmal etmeyin. Ayrıca Çamlı Kahve’de yaşı yüzyılları aşmış çınar ağaçlarının altında Türk kahvesi yudumlama keyfini de yaşayın.

Zamana “Dur” Diyen Bir Rota: Beypazarı

Sonbaharda yapılacak kültür gezileri için bir başka önerimiz ise Beypazarı… İstanbul’dan yaklaşık dört buçuk saatlik bir yolculukla ulaşacağınız bu ilçe, Ankara’nın en önemli turizm değerlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Bir döneme damgasını vurmuş İpek Yolu’nun duraklarından birisi olan Beypazarı, tarihi atmosferiyle dikkat çeken bir nokta. Tıpkı Safranbolu ve Tirilye gibi burada da zamanın durdurulduğunu söylemek yanlış olmaz. Yüzlerce yıllık tarihi konakları göz dolduran Beypazarı’nın 200 yıllık çarşısı ise kesinlikle görülmeli. Bol bol fotoğraf çekeceğiniz Beypazarı’nda ayrıca 80 katlı baklava ve Beypazarı kurusu olmak üzere birçok lezzeti de tatmadan gelmeyin.