arnica elektrik süpürgesi

Hayatınıza muazzam bir kolaylık getiren, temizlik için ayırdığınız zamanı ve harcadığınız enerjiyi büyük ölçüde azaltan fevkalade bir keşif. Neden mi bahsediyoruz? Evinizin yıldızı elektrik süpürgelerinden. Ev ortamındaki hijyenin korunmasında, tüm yüzey alanlarının ve hatta havanın maksimum düzeyde temizlenmesinde en önemli yardımcınız. Bütün evlerin olmazsa olmazı. Farklı prensip ve şartta çalışan pek çok modeliyle evinizdeki yeri çoktan hazır. Gelin hep birlikte modern teknolojinin yılmaz toz avcılarına biraz daha yakından bakalım.

Hangi Süpürgeyi Seçmeliyiz?

arnica elektrik süpürgesi

Gelişen teknolojiyle birlikte süpürge modelleri de farklılık göstermekte. Tercih sürecinde evinizin büyüklüğü, evcil hayvan varlığı gibi organik etkenlerin yanında makinenin enerji etiketi, desibel oranı gibi birçok teknik etken bir arada düşünülmeli. Süpürge tercihinizi bu hususların ışığında değerlendirirseniz seçim aşamasında kendinizi yormamış olursunuz.

Örneğin, toz torbalı elektrik süpürgeleri, adından da anlaşılacağı üzere etraftaki tüm kiri ve tozu yüksek basınçla bir torbada toplar. Makinenizin performansı ve emiş gücü torbanın doluluk oranıyla doğrudan ilişkili olduğundan, torbayı tamamen dolmadan değiştirmelisiniz. Toz torbasız modellerse tozu ve kiri makinenin içindeki özel bir haznede depolar. Bu süpürge modellerinde temizleme işlemini hazneye uygularsınız. Tıpkı toz torbalı modelde olduğu gibi bu modelde de biriken hazneyi mütemadiyen boşaltmanız gerekir. El değmeden yapılan bu işlem aradığınız hijyeni her adımda sunar.

Su filtreli süpürgeler ise, bunlardan farklı olarak tozu suyun içine hapseder ve Hepa filtre sayesinde tozu dışarıya bırakmaz. Fakat her kullanımdan sonra suyu boşaltmanız gerektiğini unutmayın. Bu modeller, sizin için etkili bir temizlik olanağı sunarken, alerji ve astım gibi dikkat gerektiren rahatsızlığı olanları da büyük ölçüde korur. Geldik sulu süpürge modeline. Üstün temizlik hizmeti sunan bu modellerin kullanımı sadece belli yüzeylerle sınırlı değil. Özel aparatları ile halılarınızı, koltuklarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Boyundan büyük işler başaran sulu süpürgeler ergonomik yapıları ile sağlığınıza da gereken önemi gösterir. Üstelik su haznesine ekleyeceğiniz parfüm ile yalnızca etrafı temizlemekle yetinmeyen bu küçük dev, evinizin havasını da baştan aşağı değiştirip ferahlık sağlar.

Elektrik Süpürgesi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

arnica elektrik süpürgesi

  • Emiş Gücü: Bu önemli bir konu. Gerçi söz konusu elektrik süpürgesi olunca önemsiz bir ayrıntı yok. Emiş gücü yüksek bir süpürge etraftaki kiri ve tozu daha fazla miktarda emer. Özellikle evcil hayvanların döktüğü tüyler, etrafa dökülen uzun saçlar ve halıların, kanepelerin arasına giren kırıntıların temizliği için emiş gücü önemli. Emiş gücünün ilk günkü performansı göstermesi de filtrelerin tıkanmamasına bağlı. O yüzden filtrelerin temizliğini aksatmayın.
  • Desibel: Takımını destekleyen binlerce futbol fanatiğinin çıkardığı kadar ses çıkaran süpürgeleri hatırlarsınız. Neyse ki teknoloji bu duruma bir çözüm getirdi de hem kendi kulaklarımız rahata erdi hem komşuların kulakları. Standart bir elektrik süpürgesinin motor çıkış sesi 74-82 desibel aralığında. Sessiz çalışan süpürgelerin motor çıkış sesleriyse 58 desibele kadar düşüyor. Bu normal bir konuşma seviyesinin bile 2 birim altında. Sessizce çalışan bir elektrik süpürgesi günün herhangi saatinde, kimseyi rahatsız etmeden çalıştırabilirsiniz. Çalışma saatlerimizin uzadığı modern hayatımız için bu özellikteki bir süpürge bulunmaz bir nimet.
  • Aparatlar: Ev temizliğini sadece yer yüzeyi ile sınırlamak zorunda değilsiniz. Farklı alanlara ulaşma imkanı sunun süpürge aparatları ile perdelerinizi, koltuklarınızı hatta yataklarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Mesela turbo başlık, fırçalama işlemi yapan çalışma prensibiyle, halılarla kaplı zeminler için çok işe yarayan bir parça. Temizlik konusunda size çok zorluk çıkaran kuytu köşelerde ise Dar Aralık Ucunu kullanabilirsiniz. Süpürgenin standart başlığıyla ulaşamayacağınız pervazları bu aparatla temizlemek kolaylık sağlar. Aparat tercihinizi bilindik markalardan yana kullanırsanız hayal kırıklığı yaşamazsınız. Piyasada birçok farklı markanın sunduğu aparatlar mevcut ama çok azı gerçekten iyi. Ayrıca ortamın sterilizasyonu için partikül yakalayıcısı işlevi gören Hepa filtreler de alerjilerden ve hastalıklardan korunmak için önemli.
  • Hareket Yeteneği: Kabul edelim. Temizlik zor zanaat. Temizlik yaparken savaştan çıkmış gibi yorulmak istemiyorsanız eğer diplere, köşelere rahatça girip çıkabilen tasarımıyla kullanım konforu sunan ve etraftaki eşyalara zarar vermeyen süpürge modellerinden birini seçmek faydanıza olabilir.

İster pratik bir temizlik, isterse perdelerin de dahil olduğu koca bir ev temizliği olsun, bu küçük, kullanışlı toz avcılarının hayatımızı kolaylaştırdığı ve evimizin havasını değiştirdiği kesin. Tercih edeceğiniz modeller ihtiyacınıza göre farklılık gösterse de elektrik süpürgelerinin yeri, her zaman evimizin baş köşesi.