arnica tost makinesi

Tost makinenizi en son ne zaman temizlediniz? Çoğumuz, hemen hemen her gün kullandığımız tost makinesi ve ızgarasının temizliğini erteleriz. Zaman geçtikçe de gözümüzde büyüttüğümüz bir iş haline dönüşür. Sizce de evde işimizi kolaylaştıran yardımcımıza, biraz sevgi ve takdir göstermenin zamanı gelmedi mi? Bunu yapmak zor değil, aslında tüm süreç sadece yaklaşık olarak 10 dakika!

Tost Makinesi Temizlerken Nasıl Yol İzlenmelidir?

Tost makinesi, mutfağın bir köşesinde yaşayan, ekmeklerimizi kızartan kimi zaman ızgara olarak da kullandığımız, çalışkan bir cihaz olarak bilinir. Hadi biraz dürüst olalım, tost makinesi ızgarası temizliğini yapmadan önce, ne kadar kirli olduğunu fark etmemiştiniz değil mi? Hatta bunu fark etmeden önce, tost makinenizin, fişini çekip baş aşağı çevirmişliğiniz oldu ve ardından lavabonuza yanık kırıntı yığını düştü; değil mi? Aslında yapmış olduğunuz bu iş, sadece görünen kırıntıların, kurumuş peynir parçalarının tost makinenizden kolayca çıkartmanızı sağlayabilir. Ancak bu şekilde makineniz tam olarak temizlenmez. Bu parçaları detaylı temizlemediğiniz zaman da birikir, makinenizin ömrünü kısaltır. Uzun ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için belli aralıklarla tost makinesi temizliğini yapmanız gerekir.

Tost Makinesi Temizlemek için İhtiyacınız Olan Malzemeler

tost makinesi

Çöp Kutusu
Küçük pasta fırçası
Ilık sabunlu su
Kuru bulaşık havlusu
Nemli bulaşık havlusu
Sirke
Yağ çöz

Yapmanız Gerekenler

1. Tost makinesinin fişini çekin: Temizleme işleminize başlamadan önce tost makinenizin fişinin çekildiğinden ve tamamen soğuduğundan emin olun. Tost makinenizi, ızgaranızı temizlemek her tarafı ekmek kırıntıları ya da yanık parçacıklarla doldurabileceği için, lavabo, çöp tenekesi veya gazete kaplı bir masa üzerinde çalışmanız daha doğru olacaktır. Sonrasında sadece tost makinesi değil tüm alanı temizlemek daha yorucu olabilir.

2. Kırıntı tepsisini dışarı çekin: Kırıntı tepsisini çıkartın. Çoğu tost makinesinin alt kısmında kırıntıların çoğunun yaşadığı çıkarılabilir bir tepsi vardır. Temizlemeye bu tepsi ile başlayın. Makinenizde çıkarılabilir bir tepsi yoksa, ters çevirme ve hafifçe sallayarak kırıntıları ve içinde kalan parçaları çıkartabilirsiniz.

3. Kırıntı tepsisini yıkayın: Tepsinizi, ılık sabunlu suyla yıkayın. Yerine yerleştirmeden önce iyice kuruduğundan emin olun.

4. Kalan kırıntıları fırçalayın: Ulaşılması zor köşelere girmek için küçük bir pasta veya teyel fırçası kullanın. Gerçekten çok işe yarıyor.

5. Tost makinenizin dışını silin: Dışını yumuşak, nemli bir bezle ve gerekirse yumuşak bir sabunla silin. Düğmeleri unutmayın.

6. Parlak olmasını istiyorsanız cilalayın: Tost makineniz paslanmaz çelikse, parlatmak için temiz bir bez ve biraz sirke kullanın.

7. Kırıntı tepsisini yerleştirin: İyice kurutulmuş kırıntı tepsilerinizi yerine yerleştirin ve işiniz bitti!

Tost Makinesi Izgarası Nasıl Temizlenir?

Eğer tost makinesi ızgarası, parçaları yerinden çıkarılabilir özelliğine sahipse, kolayca çıkartıp bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Yüzeyi ne kadar çizilmez olsa da, bulaşık süngerinizin yumuşak tarafı ile temizlemeniz olumlu sonuç verir. Üzerinde yapışmış lekeler varsa, sakın metal bir cisimle kazımayın. Tost makinesi ızgarası bir kere çizildiğinde, eskisi gibi kullanamazsınız. Böyle bir durumda, yapışmış lekeleri plastik bir spatula ile çıkartmak daha doğru olur. Yağ çöz tarzı deterjanları da kullanabilirsiniz. Yağlı ya da temizlenmesi gereken yere sıkıp 5 dakika bekletin sonrasında da bir sünger yardımı ile temizleyip durulayın.

Yeni Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Önce kullanım kılavuzuna bakın ve çıkarılabilir parçaları varsa (düğmeleri, ızgaraları vb.) yerinden sökün ve tüm yıkanabilir/silinebilir parçaları, kitapçığında tavsiye edildiği gibi ya bulaşık makinesinde yıkayın, ya da elinize iyi sıkılmış deterjanlı bir bez ile temizleyin. Suya daldırıp çıkartmayın.

Lezzetli bir tost için tost makinesi gerçekten önemli! Tost makinesinde sadece tost değil dilediğiniz ızgarayı da yapabilirsiniz. Ancak bunun için daha kapsamlı ürünlere yönelmelisiniz. Arnica’nın geniş ürün yelpazesinde aradığınız niteliklere uygun tost makinesi çeşitlerini bulabilirsiniz.