Toz Alerjisi Olanlar İçin Ev Temizliği Önerileri

Toz alerjisi nedir sorusu artık günümüzde neredeyse hepimizin deneyimleyerek cevabına aşina olduğumuz bir soru haline dönüştü. Toz alerjisi, çeşitli partiküllerin solunduğu durumda kişide rahatsız edici reaksiyonlar göstermesine neden oluyor. Genetik nedenlere bağlı olarak oluşması yanında çevresel faktörlerde toz alerjisine yakalanma riskini arttırıyor. Eğer ailede alerji geçmişi olan varsa özellikle dikkat etmesi, sağlığını korumak adına önemli bir adım olur. Çevresel faktörler artık herkesi etkiliyor. Kalabalıklaşan şehirlerde, her an toza ve alerjik uyaranlara maruz kalabilirsiniz. Ancak evinizde temiz ve ferah bir ortam yaratarak rahat bir nefes alabilme imkanına kavuşabilirsiniz. Toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerileri bu nedenle oldukça önemli. Ev temizliğine gereken önemi gösterdiğiniz takdirde toz alerjisini tetikleyecek bir durum oluşmaz. Toz alerjisi, dikkat edilmediği takdirde astıma neden olabilir. Bu sebeple ev temizliğine ve kişisel hayatınızda alerjiye neden olacak etkenlerden kaçınmanız gerekiyor.

Toz alerjisine neden olan ev içi etkenlerden ev tozu akarları, nemli ve sıcak yerleri sever, insan deri döküntüleriyle beslenerek yaşar. Böylece gerekli temizlik yapılmadığında toz alerjisine sahip kişide, burunda kaşıntı, hapşırık ve akıntı gibi sorunlara neden olur. Ancak alınacak bazı önlemler ile ev tozu akarlarından kurtulmak mümkün. Toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerileri ile antialerjik bir ev ortamı yaratabilirsiniz.

Evinizde, Sağlıklı Nefes Alacağınız Alanlar Yaratmak için Bunları Yapın

Evdeki tozlardan kurtulmanın püf noktaları öncelikle alerjenlerden kurtulmak olacak. Evinizi haftada en az 2 veya 3 kez temizlemek alerjik belirtileri minimum seviyelere taşımaya yetiyor. Evde eğer kedi köpek gibi tüylü bir hayvan bulunuyorsa ev temizliğinin daha sık yapılması gerekiyor. Peki toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerileri nelerdir? Nereden başlamak gerekiyor, detaylı şekilde inceleyelim. 

Öncelikle hepa filtreli bir süpürgenin kullanılması, tozu en yüksek oranda çekme özelliğine sahip olmasından dolayı tercih edilmeli. Bu sayede çekim gücü daha az olan bir süpürgeye göre çok daha temiz hava yaratmış olursunuz. Süpürgenin su filtreli olması yine toz alerjisi olanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Toz alerjisi olanlar için ve astım hastaları için ya hepa filtreli ya da su filtreli süpürgeler öneriliyor. Toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerileri olarak, toz alınırken özellikle mikrofiber bir bez yardımıyla yapılması gerekir. Bu sayede tozların bir kısmından ziyade tamamı mikrofiber bezinize hapsolur. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda çok kullanılmayan eşyaların tozunun alınmaması oluyor. Avize veya dolap üstleri gibi yerlerin tozunu almayı unutmayın. 

Toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerileri arasında evi sık sık havalandırmak yer alıyor. Temizlik yaparken ve temizlik sonrasında eve temiz havanın girmesini sağlamak gerekiyor. Klima temizliği, toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerileri arasında es geçilmemesi gereken bir kaidedir. Klimanın hava akışının sağlandığı noktalarda tozlar birikebilir. Bu sebeple düzenli aralıklar ile klimanızı temizlemeniz klimanın yarattığı sıcaklığı/soğukluğu gölgelemeden ferah nefes almanızı sağlar.

Arnica Elektrikli Süpürgeler ile Toza Veda

Ev Tozu Akarından Kurtulmanız için Kolay Yöntemler

Ev tozu akarı nasıl temizlenir, tamamen kurtulmak mümkün mü? Bunun için yapmanız gereken uygulamaları gelin birlikte inceleyelim.

  • Öncelik olarak evinizdeki tekstil, kumaş ürünlerinizi sıcak su ile yıkamalısınız. Nevresim takımı ve özellikle yastık yüzlerini 60 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta yıkamalısınız.
  • Evinizin herhangi bir yerinde su kaçağı varsa bekletmeden tamir edin. Böylece ev tozu akarlarının yaşam alanlarını daraltırsınız.
  • Ev ortamında buhar makineleri varsa ev akarlarının yaşam alanlarını genişletir. Bu sebeple toz alerjiniz varsa buhar makinelerinin kullanımı tavsiye edilmez.
  • Odalarınızda ev akarlarının çoğalmaması için mümkün olduğunca az eşya bulundurun. Akarlar tüylü eşyalar ve oyuncaklarda rahatça barınır. Bu sebeple olabildiğince bu ve benzeri eşyaları evinizde bulundurmayın.
  • Eğer bir evcil hayvanınız varsa, yatak odanıza almamaya çalışın. Evcil hayvanınız her ne kadar evinizin içinde size neşe kaynağı olsa da yatak odanıza, ev tozu akarlarını taşımalarını sağlar.
  • Eğer mümkünse evinizde halı kullanmayın. Kullanmak isterseniz de yünlü bir halı yerine kilim tercih edebilirsiniz. 

Ev Tozu Alerjisi Olanlar Ne Yapmalı ki Hayat Kaliteleri Artsın

Toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerileri bu hastalığın yarattığı etkileri en aza indirir. Bu sebeple toz alerjisi olanlar ev temizliğine gereken özeni ve titizliği göstermeliler. Ev tozu akarlarının gelişmelerini engelleyecek yöntemlerden faydalanmak toz alerjisi için hayat kurtarıcı oluyor. Eğer toz alerjisi olanlar için ev temizliği önerilerini dikkate alarak ev temizliğinizi yaptıysanız başka ne yapılabilir birlikte bakalım.

Antialerjik nevresim takımları ve yastık kılıfları tercih edebilirsiniz. Böylece alerjiye neden olacak tozla ve ev tozu akarlarıyla gece mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Ev içerisinde çamaşırlarınızı kurutmamaya özen gösterin. Bu ev içinde nem oranının artmasına bağlı ev tozu akarlarının çoğalmasını sağlar. Eğer eviniz rutubetli bir ev ise, nem cihazları evdeki nemi dengelemenize yardımcı olur. Toz alerjisi olanlar ise evlerindeki toz oranlarını azaltmak için bahsetmiş olduğumuz ev temizliği önerilerinden faydalanabilir. Ayrıca az eşya bulundurmak toz miktarını azaltmaya yardımcı olur. Tekrar belirtilmelidir ki evinizi sıkça havalandırmanız rahat ve sağlıklı nefes almanızı kolaylaştırır. Bu sebeple daima ev içine temiz hava akışının girişi sağlanması gerekir. Sıkça kullanılan havluların nemli kalmaması adına düzenli yıkamalısınız. Ayrıca perdelerde toz topladığı için sıkça yıkanması tavsiye edilir. Toz alerjisi olanlar için en önemli nokta evin düzenli ve sık bir şekilde temizlenmesidir. Temizlik sırasında tozların uçuşmasına neden olacağı için hızlı hareketlerden uzak durmalı ve mutlaka hepa filtreli elektrikli süpürge modellerine yoğunlaşmalısınız. Arnica elektrik süpürgesi modelleri hepa filtreleri sayesinde ev tozları ile mücadelenizde sizin en önemli yardımcınız olur. 3 litreye kadar çıkan toz hazneleri sayesinde akarları daha uzun süre hapsedebilirsiniz.