Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütü hayatınızın hatırı sayılır bölümünde sizi meşgul eden bir uğraştır. Ütünün zamanınızı fazla almaması ve aynı zamanda tabir caizse “jilet gibi kıyafetler” ortaya çıkması için doğru ütü seçmek oldukça önemli. Doğru ütü seçimi için de dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde ütü gibi zahmetli bir iş sizin için keyfe dönüşebilir. Peki doğru ütü nasıl seçilir ve ütü alırken nelere dikkat edilmeli şimdi bunlara bir göz atalım!

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütü alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki ağırlık. Ütünün kol gücünüzü zorlamaması açısından ağırlığını kontrol etmelisiniz. Kolunuzu yoran ağırlıkta bir ütü çile çekmenize neden olabilir. Ayrıca ütünün tutma bölümünün de ergonomik olması gerekir. Daha sonra, ne sıklıkla ütü yaptığınıza bağlı olarak buhar kazanlı veya normal kazanlı ütü seçimine karar vermelisiniz. Mesela çamaşırlarınızı biriktirip bir defada ütülüyorsanız buhar kazanlı, biriktirmeden az az ama sık sık ütülüyorsanız normal kazanlı ütü tercihi yerinde olur. Son olarak doğru watt, bar ve ütü tabanı seçmeniz gerekir. Şimdi ütüde bar ne demek diye sorabilirsiniz ya da ütü kaç watt olmalı gibi bir soru aklınıza gelebilir… Gelin onları detaylı gözden geçirelim.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Ütüyü bile kolaylaştıran ve keyifli bir hale getiren Arnica Pufpuf Plus’ı incelediniz mi? Şimdi tıklayın, ideal ütüyü keşfedin!

Ütü Kaç Watt Olmalı?

Watt ütünün motor gücüdür. Wattı yüksek olan bir ütü güçlü ütüdür. Ortalama 2300 ile 2700 watt arasında bir ütü tercih etmektir. Bu sayede ütünüz en kırışık kıyafetlerinizi bile kısa zamanda kolaylıkla düzgün bir hale getirebilir.

Ütüde Bar Ne Demek?

Ütü alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun belki de en gözden kaçırılan noktası: Ütünün barı! Bar, ütünün içinde bulunan suyu ne kadar basınçlı buhara çevirdiğini gösteren teknik bir terimdir. Ütüde bar seviyesi ne kadar yüksek olursa ütüden alınacak performansta o kadar yüksek olur. Bar gr/dk ile ifade edilir. İyi bir ütü seçimi için ütü barının sabit buhar basıncı için 35 gr/dk, şok buhar basıncı için 90 gr/dk sürekli buhar basıncı için ise 40 gr/dk olması gerekir.

En İyi Ütü Tabanı Hangisi?

Ütü tabanları seramik, çelik ve teflon olmak üzere üç kısma ayrılır.

  • Seramik: Kumaşa yapışmayan ve kumaş üzerinde kayarcasına kolay hareket eden ütü tabanıdır.
  • Teflon: Ütünün kumaşa yapışmasını engelleyen, kumaşın yanmasını ve sararmasını önleyen ütü tabanıdır.
  • Çelik: Isıyı tabana eşit yayan ve kısa sürede ütüyü bitirmenizi sağlayan; ancak kumaşa yapışma oranı yüksek olduğu için kullanımı riskli bir taban türüdür.

Ütü seçimi yaparken ütü tabanı nasıl olmalı ve en iyi ütü tabanı hangisidir derseniz, her taban tipinin kendi içinde avantajları olduğunu söylemek mümkün olmakla beraber, ütü tabanından beklentinize göre ütü tabanının nasıl olması gerektiği değişir diyebiliriz. Mesela kumaş üstünden kayıp gitsin beni yormasın derseniz seramik, ısıyı eşit yaysın derseniz çelik, kumaş sararmasın derseniz teflon taban seçebilirsiniz.

Buhar Kazanlı Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buhar kazanlı ütü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öne çıkan 4 faktör var: Su haznesi büyüklüğü, buhar basıncı, taban malzemesi ve motor gücü. Buhar kazanlı ütü alırken öncelikle motor gücünün yani wattının 2000-2400 civarı olmasına dikkat etmeniz faydalı olur. Bu watt düzeyi kırışıklıkları açmak için idealdir. İkinci olarak buharlı ütü seçerken buhar basıncına yani barına dikkat etmek önemlidir.

Buhar Kazanlı Ütü Kaç Bar Olmalı?

Buhar kazanlı bir ütü arayışındaysanız elbette buhar kazanlı ütü kaç bar olmalı sorusu bu noktada önem taşır. Buhar kazanlı ütü en az 40 gr/dk bara sahip olmalıdır. Buharlı ütü alırken dikkat etmeniz gereken üçüncü özellik ütünün su haznesi büyüklüğüdür. Su haznesi ne kadar büyükse tek dolumda o kadar çok ütü yapma avantajınız olur. Bu açıdan en az 1.5 lt su hazne kapasiteli buharlı ütü tercih edebilirsiniz. Son olarak ise buhar kazanlı ütüde tabana dikkat edilmelidir. Seramik, teflon ve çelik taban özelliklerinden yukarıda bahsettik. Bu noktada beklentinize uygun tabandaki buharlı ütüleri seçebilirsiniz.

Arnica ütüler yanma, yapışma ve parlama sorunlarına karşı özel olarak dizayn edilmiş taban yapısı ile sizlere defalarca ütülenmesine rağmen ilk günkü yeniliğinde kumaşlar sunar. İhtiyacınıza ve dilediğiniz özelliklere göre Arnica’da mutlaka bir ütü var! Hemen şimdi Arnica’ya göz atın seçtiğiniz ütü ile az zamanda çok iş çıkararak arta kalan vaktinizin tadını çıkarın.