Ütü Kireci Temizlemede Pratik Çözümler

Küçük ev aletleri gün içerisinde sık kullandığımız ürünlerdir. Bu nedenle zaman zaman bakımını yapmak bu aletlerin ömrünü uzatır. Küçük ev aletleri arasında yer alan ütü, su ile çalıştığı ve sık kullanıldığı için kolayca kireçlenir. Kireç oluşumu ütünün ömrünü kısalttığından ütü kullanan herkes ütü kireci nasıl temizlenir diye merak eder. Doğal malzeme ve yöntemlerle ütü kirecini gidererek ütünüzün ömrünü uzatabilirsiniz. Peki ütü neden kireçlenir ve ütü kireci nasıl temizlenir, gelin bu sorulara birlikte bakalım.

Ütü Neden Kireçlenir?

Ütünün kireçlenmesinin nedeni aslında çalışma mekanizmasından kaynaklanır. Suyun içerisindeki mineraller ısı kaybı ile kristal forma geçer. Kristal hale geçen mineraller zamanla ütüdeki kanalların tıkanmasına neden olur. Bu nedenle ütü kireci temizleme işlemi ütünün sorunsuz çalışması için elzemdir. Ütünün kireçlenmesine neden olan hususun musluk suyu olduğu düşünülür. Musluk suyu, hazır ya da arıtılmış suya kıyasla ütünün daha hızlı kireçlenmesine yol açsa da, ütünün kireçlenmesinin tek nedeni musluk suyu değildir. Kireçlenmenin nedeni ütünün su kullanmasıdır.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir

Evdeki Malzemelerle Ütü Kirecini Temizleyin

Evinizdeki ütünün kireç tutmasına sakın canınızı sıkmayın. Ütünüzün kirecini çözmek istiyorsunuz ve buharlı ütü kireci nasıl temizlenir diye merak mı ediyorsunuz? Kimyasal bileşenler kullanmadan evdeki malzemeler ile ütünüzdeki kireçten kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak ütünüzü ilk gün aldığınız verimle kullanabilir ve ütünüzün ömrünü uzatabilirsiniz.

Limon Tuzu İle Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütünüzdeki kireçten kurtulmak için limon tuzu kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Halk arasında limon tuzu olarak bilinen ancak kimyasal bileşen olarak sitrik asit olarak nitelenen limon tuzu doğal olarak hayvanlarda ve bitkilerde bulunan bir bileşendir. Asidik yapısı kireci temizlemeye yardımcı olur. Limon tuzu ile ütü kireci nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız; ihtiyacınız olan şey sıcak su ve limon tuzu. Limon tuzuyla ütünüzdeki kireci çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Bir fincan sıcak su ile bir yemek kaşığı limon tuzunu karıştın. 
 2. Elde ettiğiniz homojen karışımı ütünüzün su haznesine boşaltın.
 3. Daha sonra ütünüzü yüksek sıcaklıkta çalıştırdığınızda kireç tutunduğu yüzeyden dökülecektir.

Sirke İle Ütünüzün Performansını Arttırın

Fermente bir ürün olan sirkenin içerisinde asetik asit ve doğal aromalar bulunur. Meyvelerin doğal yollarla fermente edilmesiyle oluştuğundan; doğal ve sağlığa zararlı olmayan bir bileşendir. Ev temizliğinde pek çok konuda sirke büyük yardımcınız olacaktır. Örneğin, kazanlı bir ütünüz varsa ütünüzün alt tabanında kazanlı ütü kireç temizleme işlemi için sirke kullanabilirsiniz. Sirke ile ütünüzü temizlemek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Temizleyicilik gücü yüksek olan beyaz sirkeyi tercih etmenizi öneririz. 
 2. Sirkeyi temin ettikten sonra ütünüzü birkaç dakika ısıtın.
 3. Isınan ütüyü fişten çekin ve ütünün alt kısmına sirkeyi dökün. 
 4. Sirke tüm alt deliklerden geçtikten sonra deliklerdeki kireci çözecektir.

Bu işlem ne sıklıkla yapılarak ütü kireci nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız; ayda bir kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Kireç Çözücü İle Ütüdeki Kireci Temizleyin

Kireç çözücü ürünler sıklıkla kettle, demlik ve lavabo gibi alanların temizliğinde kullanılan ürünlerdir. Bu ürünleri kullanarak ütünüzdeki kireçten kurtulabilirsiniz. Ancak ürünü kullanırken deterjanı solumamanız çok önemlidir. Kireç çözücü deterjanlar kimyevi ürünler olduğundan kullanırken miktarını abartmadan uygulamanızı öneririz. 

Kireç çözücü ile ütünün içindeki kireç nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız; aşağıdaki adımları izleyerek ütünüzdeki kireçten kurtulabilirsiniz: 

 1. Ütünüzü ters çevirin.
 2. Ütünüzün deliklerinden kireç sökücü deterjanı yavaşça az miktarda dökün. 
 3. Daha sonra ütünüzün haznesine su koyarak ütünüzü düşük sıcaklıkta çalıştırın.
 4. Bu işlemle ütünüzde kireçten iz kalmayacaktır.

Limon ve Karbonat Kürü İle Kirece Elveda Edin

Kuru asit ve sodyum bikarbonatın birleşimi olan karbonat; pH ’ı 2.2 olan asidik limon ile birleştiğinde çok güçlü doğal bir temizleyici kür elde edilir. Bu kür ile ütünüzdeki kireçlerden kolayca kurtulabilirsiniz. 

Şimdi gelin birlikte ütü kireci nasıl çözülür sorusunu yanıtlayalım:

 1. Eşit miktarda limon suyu ile karbonatı karıştırarak homojen bir karışım elde edin.
 2. Elde ettiğiniz karışımı ütünüzün alt kısmındaki deliklere bir kürdan aracılığıyla uygulayın. 
 3. Bu şekilde yapabileceğiniz gibi karbonatı önce sürüp daha sonra üzerine limon suyu da sürebilirsiniz. 
 4. Bu kür ütü ısıtıldığı zaman kirecin ütü yüzeyinden çözülmesini sağlayacaktır.

Ütünün Kireçlenmemesi İçin Ne Yapmalı?

Ütü kullanan biri olarak ütü kireci nasıl temizlenir sorusu kadar ütünün kireçlenmemesi için yapılması gerekenleri de merak edebilirsiniz. Ütünüzün sık sık kireçlenmesinden rahatsızsanız evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile ütünüzün kireçlenme sıklığını azaltabilirsiniz. Öncelikle kireç oranı düşük olan bir su kullanmalısınız. Bunun için özel ütü suları ya da kaynatıp soğuttuğunuz suyu kullanabilirsiniz. Ütüleme işlemi bittikten sonra ütü içerisinde su bırakmama dikkat etmelisiniz. Kalan suyu buhar püskürtme ve su püskürtme düğmelerini kullanarak mutlaka boşaltmalısınız. Bunun için ütüyü ters çevirerek sallayabilirsiniz. Ütü işlemi bittikten sonra ütüyü yatay değil dikey konumda tutmalısınız. Böylelikle hazne zemininde kireçlenme sorunu daha az görülecektir. Ayrıca ara sıra su haznesine bir damladan fazla olmayacak şekilde beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi uyguladıktan sonra bir süre çok hassas kıyafetlerinizi ütülememelisiniz. Beyaz sirke hassas kıyafetlerde leke bırakabilir. Bu konularda özenli davranarak ütü kireci nasıl temizlenir ve ütü temizleme yöntemlerine gerek kalmaksızın ütünüzün ömrünü uzatabilirsiniz. Şok buharlı ya da buhar kazanlı ütü modelleri için Arnica ütü modellerine göz atabilir ve kolay bir ütü için dilediğiniz modeli seçebilirsiniz.